Dureri in piept de 2 saptamani

29-01-2008
bogdan_sv
Nu este medic/terapeut
bogdan_sv
Am 21 de ani, si am fost fumator pana acu o luna timp de 5 - 6 ani
de vreo 5 saptamani am o infectie la faringe si de 2 saptamani am facut exsudatul si mia descoperit streptococ gr.A, am primit tratament cu moldamin si curand voi face a 5-a injectie
problema mea nu este infectia din faringe deoarece vad ca aceasta incepe sa dispara nu mai simt usturime in gat doar putin la inghitire
Problema este ca am inceput de 2 saptamani sa am niste dureri in piept sub forma unor intepaturi uneori am si palpitatii la inima dar am puls normal intre 70-80 si tensiune normala, durerea uneori o simt in spate pentru mai mult timp si pe o zona mai mare oricum nu e insuportabila dar imi da o stare de neliniste
in unele dimineti am sputa de culoare galbuie uneori inchisa si vascoasa, tuse tot dimineata si seaca banuiesc ca este din cauza fumatului si faptul ca am renuntat, plus acum 2 luni si ceva am avut o raceala am facut si o radioscopie la plaman si a rezultat o viroza respiratorie, acu 2 zile am fost la medicul de familie care ma consultat si a spus ca aceste dureri se datoreaza cresterii, deoarece am 1.98 m, si datorita lipsei sportului eu lucrand toata ziua la calculator, doctorul mi-a indicat : Calciu+ Magneziu+Zinc, frectie cu diclofenac, aspirina si aspacardin, as dori o confirmare asupra spuselor medicului sau macar sa shtiu ce sa fac si unde sa merg pentru consultatii
3 comentarii
0
29-01-2008, ora 00:00
bogdan_sv
Nu este medic/terapeut
bogdan_sv
Intepaturile din zona toracelului se simt uneori pana pana la ultima coasta tot sub forma de intepaturi si in timpul respiratie iar atunci cand inspir se amplifica
0
07-02-2008, ora 00:00
Dr Andreea Catarig
Identitate neconfirmată
Dr Andreea Catarig
Nu ar fi rau sa faceti o radiografie de plamani sa vedetice-i cu plamanii dvs.! daca la diclofenac gel v-a cedat durerea s-ar putea sa fie doar o contractura musculara, , v-a tras curentul s-a inflamat muschiul si acesta apasa pe nerv si va doare ! deci in urma tratamentului ar fi trebuit sa va treaca sau cel putin sa se amelioreze durerea >daca la rdg nu v-a iesit decat semne de viroza respiratorie insemna ca diagnosticul este cel mai sus amintit ! nu ar fi rau sa va faceti si un Ekg de control ( electrocardiograma )
0
15-04-2008, ora 00:00
benc daniela
Nu este medic/terapeut
benc daniela
salut si eu de vreo 3 saptamani am o durere in piept mai ales seara am mers la doctorita de familie si a spus ca poate e lipsa de calciu mi-am facut calcemia si e 8, 50 si mi-am luat gluconat de calciu intravenos am si diaree tot de la lipsa de calciu sa fie tot de 3 saptamani imi iese din gat ceva bobite gelatinoase ce sa fie ca de tusit nu tusesc si nu ma doare gatul ceva infectii sau am probleme cu plamanii? va rog sa imi raspundeti sa-mi dati un sfat.MULTUMESC
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Streptococul beta hemolitic de grup B în sarcină
  •