dureri in talpa in timpul mersului

03-10-2013
ioanak
Nu este medic/terapeut
ioanak
Durerile au debutat acum patru luni dupa ce am mers mai mult fara tocuri. Nu puteam sa ma sustin in picioare, ma durea scobitura piciorului, am incercat sa stau in picioare mai putin, am folosit creme antiiflamatoare, acum ma doare mai putin dimineata, ma doare rau in timpul mersului, mai ales stangul.
Am picioarele cu scobitura pronuntata, ma doare la apasare in zona din apropierea scobiturilor.
Sunt indicate procedurile: laserterapie, ultrasunete?

Multumesc!
9 comentarii
0
03-10-2013, ora 22:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu ne-ati precizat tocmai elementele semnificative: varsta, greutatea/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice, neurochirurgicale, vasculare, reumatologic-inflamatorii etc.
Nu se pune, in nici unul dintre cazuri, problema de laser sau ultrasunete (ar fi nu numai inutile, ci chiar inimaginabile).
Asteptam raspuns.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
03-10-2013, ora 22:29
ioanak
Nu este medic/terapeut
ioanak
Buna seara,
56 de ani, 167cm, 70 Kg, nu am avut probleme neurotraumatice, chirurgicale, reumatologice-uneori dureri la genunchi, bazin, coloana, zona lombara( la frig, ridicat greutati), extrasistole, tratament cu metoprolol, profesoara.

Am primit trimitere de la medicul de familie la reumatologie.
La reumatologie am primit trimitere pentru radiografie(astept rezultatul) si proceduri 10 zile: laser, ultrasunete si diadinamice.

Multumesc
0
03-10-2013, ora 22:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cel mai adesea este vorba despre supra-solicitarea mecanica a structurilor piciorului (aponevroza plantara, ligamente, muschi scurti flexori plantari), in toate cazurile fiind incriminata greutatea (aveti 15 kg in exces) si efortul fizic exagerat (stat in picioare, mers pe jos), pe fondul unui pes cavus (picior scobit) si al portului incaltamintei fara toc (absolut de neconceput in piciorul scobit).
Prin urmare, procedurile mentionate sunt lipsite de o logica de tip elementar. Singura solutie logica consta in reducerea solicitarii structurilor anatomice, adica reducerea drastica a efortului fizic (stat in picioare, mers pe jos) si scadere ponderala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
03-10-2013, ora 23:00
ioanak
Nu este medic/terapeut
ioanak
Multumesc!
Domnule doctor, la 167cm inaltime e cam greu sa ai 52 Kg, la 56 de ani !
S-ar putea sa am dureri de la proasta circulatie periferica ? Profesia nu imi permite reducerea drastica a efortului fizic! Sambata si duminica cand reduc efortul fizic, ma simt foarte bine.
Deci, dupa ce primesc radiografia, nu merg la proceduri, asa cum mi-a prescris medicul?
Inseamna sa intrerup serviciul?

Multumesc!
0
04-10-2013, ora 20:13
ioanak
Nu este medic/terapeut
ioanak
Buna seara,

Rezultat radiografie: productiuni osoase marginale, pinteni calacaneeni anterior si posterior piciorul stang si anterior piciorul drept.
0
04-10-2013, ora 21:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Am scris zeci de articole, am dat interviuri pe aceasta tema
http://forum.romedic.ro/prod/pinten_de_calcaneu_011726.html
http://medlive.hotnews.ro/evita-medicii-diagnostic-pinteni-calcaneeni-sau-ciocuri-in-calcai-incorect-11-intrebari-raspunsuri.html
http://www.youtube.com/watch?v=H81E6jrBYcs
Asocierea talalgii (dureri calaneene)-pinteni calcaneeni (descoperiti radiologic) este extrem de puerila si fara legatura cu realitatea.
In cazul D-voastra durerile calcaneene sunt datorate supra-solicitarii de ordin mecanic (greutate, efort).
Prin urmare, procedurile mentionate sunt lipsite de o logica de tip elementar. Singura solutie logica consta in reducerea solicitarii structurilor anatomice, adica reducerea drastica a efortului fizic (stat in picioare, mers pe jos) si scadere ponderala. D-voastra ati inteles acest tratament, ati remarcat rezultatele pozitive, insa nu acceptati continuarea tratamentului pe termen lung (luni de zile).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
04-10-2013, ora 22:43
ioanak
Nu este medic/terapeut
ioanak
Multumesc,
Eu inteleg, accept, dar am apelat la medicul de familie ca sa fiu sigura. Medicul de familie mi-a dat trimitere la reumatologie, iar de acolo am primit trimitere la radiologie si acele trei proceduri.
Ar fi trebuit sa-mi dea trimitere la ortopedie.
La inceput, ma durea rau dimineata cand ma dadeam jos din pat, in timpul zilei mai putin, acum e invers.La piciorul stang simpt in timpul mersului pintenul posterior, simt ca imi crapa calcaiul si o durere violenta pe os.

Am citit tot ce ati scris, am vizionat emisiunile, daca spui unui medic ca ai citit pe Internet, te trimite sa te tratezi pe Internet !
0
05-10-2013, ora 09:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Din pacate, nici macar un consult la ortoped nu ar fi rezolvat mare lucru, cat timp 99, 99% din ortopezii din Romania trateaza problema identic, multumindu-se sa trateze radiografia (faimosul """""pinten"""") si nu pacientul..
Aveti perfecta dreptate inca o data: problema este una de natura mecanica si se rezolva tratand cauza, adica supra-solicitarea structurilor anatomice ale piciorului (greutate, efort).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
06-10-2013, ora 20:31
ioanak
Nu este medic/terapeut
ioanak
Multumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere în talpă la mers (când calci)
  •