Dureri incisiv la atingere

03-06-2011
vladoy
Nu este medic/terapeut
vladoy
Buna Ziua,


In urma cu doua saptamani am fost la un cabinet stomatologic pentru plombarea unei carii la incisivul 21. Dupa consultatie doctorul stomatolog a decis ca nu este nevoe de extractia nervului astfel a curatat caria si a pus plomba definitiva. Acum 3 zile am inceput sa am un mici dureri ale acestui dinte in momentul consumului de alimente reci sau calde, la inceput am spus ca e o mica sensibilitate care va trece. Din pacate astazi m-am trezit cu o durere moderata a dintelui iar la atingere/ presiune asupra lui durerea devine insuportabila iar acestei dureri i se adauga si o senzatie de pulsatie in interiorul dintelui.
Din nefericire stomatologul meu este in concediu si imi este destul de greu sa ma duc la alt cabinet avand in vedere ca m-am obisnuit cu modul acestuia de a lucra.
Va rog pe cat este posibil sa imi dati un raspun in legatura cu cauzele acestei probleme si o remediere temporara a acestei situatii.
3 comentarii
0
03-06-2011, ora 10:33
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Va trebui scos nervul, cel mai probabil aveti o pulpita (o inflamatie a nervului). Va trebui sa mergeti la un medic, macar pt a va rezolva urgenta si apoi puteti continua tratamentul la medicul dvs
0
03-06-2011, ora 11:06
vladoy
Nu este medic/terapeut
vladoy
Va multumesc pentru acest raspuns. Dar marea mea rugaminte sa imi recomandati un tratament medicamentos pentru a ameliora durerea deoarece datorita unor tratamente stomatologice efectuate in copilarie nu imi doresc sa schimb medicul stomatolog indiferent cat este de grava situatia.
0
03-06-2011, ora 16:58
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Nu exista un calmant minune in caz de pulpita.Puteti lua Ketonal sau alt antiinflamator, dar durerea va ceada doar temporar
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: