dureri intense ale articulatiilor

25-12-2007
narcis88
Nu este medic/terapeut
narcis88
Buna ziua. Tatal meu are probleme cu sangele si tocmai s-a intors de la tratament. Seara trecuta si astazi a acuzat dureri puternie in zona genunchilor care s-au mutat apoi spre laba piciorului. Ne-am gandit ca problema ar putea fi cauzata de faptul ca ieri, cadn s-a intors de la Bucuresti, a fost foarte frig afara si picioarele i-ar fi degerat. Plus ca ar putea fi vorba si de reumatism. Durerile persista si sunt ft puternice, desi si-a dat cu Apireven unguent si a luat Nurofen. Ce solutie ar putea exista?
14 comentarii
0
25-12-2007, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara!Craciun fericit! Nu ne spuneti exact ce probleme are tatal dumneavoastra( boala a sangelui?, boala artrozica?). Va recomand consult la medicul de familie, eventual la reumatologie.Daca durerile nu cedeaza va recomand un antiinflamator mai puternic, Ketonal 100mg 1 tableta la nevoie, maxim 3 tablete pe zi sub protectie gastrica( ranitidina 1 tb pe zi , mai ales daca are antecedente de gastrita sau ulcer).Local, ar putea folosi Ketonal unguent, o aplicatie de 3 ori pe zi. Numai bine
0
26-12-2007, ora 00:00
narcis88
Nu este medic/terapeut
narcis88
Multumesc pentru raspuns. Problema este acum alta. Pe parcursul zilei de ieri, tatal meu a inceput sa acuze ameteli din ce in ce mai puternice avand in acelasi timp deficiente in a vorbi. Dupa reprize de somn ce nu depaseau 30 de minute se trezea si parea din ce in ce mai incoerent si ametit, motiv pentru care am decis sa mergem la spital. In final am ajuns la Bucuresti, la Fundeni, pentru ca mai fusese internat acolo din cauza problemelor cu sangele. Dupa tomografie nu a rezultat nimic grav la cap, insa el continua sa fie incoerent(nici nu se intelege ce spune) si uneori, rupt de realitate. Nu stiu ce boala ar putea avea si daca exista sanse de insanatosire in astfel de situatii,
0
26-12-2007, ora 00:00
doina_pusha
Nu este medic/terapeut
doina_pusha
am si eu o problema mam operat acum 3 sapt de apendicita si inca mai doare si durerea e inca acolo.daca nu as stii k mi sa scos apendicita as fi creut k am apendicita.la eco mi sa gasit si un chist de 6 mm pe care mi la operat(rezeca)daca e bn mia spart doar lichidu k ovarukl nu era inflamat ce sa fac cat or sa mai tina durerile k ma doare si pe picior
0
26-12-2007, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Domnule Narcis, cele mai bune lmuriri le obtineti de la medicii neurologi din spitalul Fundeni.Poate ca sunt AIT( accidente ischemice tranzitorii).Un eco doppler ne-ar putea spune care este starea arterelor carotide si sistemului vertebrobazilar; hipertensiunea arteriala este de asemenea o cauza frecventa.Tratamentul va fi stabilit de clinicienii care il au sub observatie.Numai bine
0
26-12-2007, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Pentru Doina

Medicul care te-a operat, cred ca te-a chemat la consult.Dumnealui poate sa-ti stabileasca si tratamentul. Te-as sfatui sa iei legatura cu domnul doctor, pentru ca este important examenul clinic pentru a stabili de ce persista durerile. Daca nu exista complicatii, poti lua 1 tableta de ketonal(este antiinflamator nesteroidian) la nevoie, maxim trei pe zi( in acest caz si 1 tb de ranitidina seara). TREBUIE sa-mi promiti ca mergi la medicul care te-a operat.Numai bine
0
06-01-2008, ora 00:00
doina_pusha
Nu este medic/terapeut
doina_pusha
da ms dar stitii nu mai ma chemat la control o data cred k pana la urma ma duc eu iar la urgente pt k de 5 zile cand stau pe vine ma inteapa apendicita si nu stiu de ce si daca stau ope scaun tot acolo ma intepa.ms de mesaj azi am avut dureri mai accentuate ca zilele trecute si le am si la ora asta dar astept poate trec daca nu oricum ajung joi sau vineri la doctor si am sa vb cu medicu care ma operat.inca o data va multumesc din suflet
0
27-07-2010, ora 15:02
irina100
Nu este medic/terapeut
irina100
Cam acum o jumatate de an a inceput sa ma doara un deget, apoi de la mana stanga acelasi deget si mi se parea usor ca m-ar mai durea si celelalte.De vreo 2 saptamani ma doare laba piciorului drept, apoi a celui stang in general cand ma ridic din pat sau stau putin fara sa merg.Durerea persista doar pana merg un pic apoi trece.Specific ca iau tratament pentru sistemul nervos.Am avut probleme cu stresul.Ce ar putea fi?Ce remediu are?vreau sa ma duc la medic dar momentan nu pot. Pana atunci poate aflu cate ceva despre ce se intampla.
0
27-07-2010, ora 17:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
D-voastra descrieti o poli-artalgie, respectiv un sindrom inflamator poli-articular.
Ar fi excelent sa consultati un reumatolog si sa netineti la curent.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-picior
0
28-07-2010, ora 21:00
irina100
Nu este medic/terapeut
irina100
Da, o sa ajung la medic.Este ceva grav poli-artalagia?Multumesc pentru raspuns.
0
29-07-2010, ora 13:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Poliartralgia inseamna durerea localizata la mai multe articulatii simultan.
Prin urmare, nu este nici simplu si nici grav, este doar o manifestare clinica a unei afectiuni.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
30-07-2010, ora 12:27
irina100
Nu este medic/terapeut
irina100
Multumesc mult!
0
02-08-2010, ora 11:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Tineti-ne la curent cu rezultatul consultului reumatologic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
10-09-2010, ora 22:04
irina100
Nu este medic/terapeut
irina100
Am fost internata la reumatologie o saptamana si mi s-au facut o gramada de analize printre care si celulele lupice si unul cu anticorpi, nu stiu cum se numeste, oricum am inteles ca dina asta si-ar da seama daca este vorba de poliartrita.Toate au iesit bune.Am facut si radiografie la maini si am inteles k degetele mici prezinta usoare modificari, dar acestea fiind cele care nu ma dor.In rest totul e bine.Radiografia la picioare buna, la plamani buna, VSH, ASLO-bune.In cateva cuvinte toate bune.Am facut si control la ORL-bun si totusi pe mine ma dor picioarele si degetele la maini.Ce pot sa spun ca dupa ce am fost la mare durerile parca nu au mai fost asa de intense, dar cred k usor, usor iar incep sa ma mai doara, Cel putin uneori ma dor mai rau.uneori deloc.Nu stiu ce sa mai cred. E posibil sa fie pe sistem nervos?K eu iau medicamente din cauza stresului.Vreau sa mai stiu si eu o parere.Va multumesc.
0
13-09-2010, ora 08:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este cosmarul vietii mele: sute de pacienti ca D-voastra, trecuti prin consulturi reumatologice, iar reumatologii refuza sa inteleaga ca exista boli reumatologice grave care se manifesta initial cu analize perfect normale. Diagnosticul acestor maladii este unul 99% clinic si nu unul bazat pe analize.
Intarzierea diagnosticarii si tratarii acestor maladii reumatologice determina adevarate dezastre, articulatiile distrugandu-se complet, iar in momentul in care si analizele se modifica, este deja foarte tarziu.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Osteoartrita ar putea fi prevenită prin dietă și sport
  • Compusul din alge marine ce ar putea trata artrita
  • Nanotehnologie pentru detectarea biomarkerilor moleculari ai osteoartritei
  • Ce modificări dietetice sunt eficiente pentru reducerea simptomelor osteoartritei?
  • Antiinflamatoarele non-steroidiene cresc riscul cardiovascular la pacienții cu osteoartrită
  • De ce mă dor articulaţiile (mă lasă una şi mă ia alta)
  • Cum îți menții articulațiile sănătoase
  • Rolul estrogenului în osteoartrită și durerile lombare la femei
  •