dureri musculare si articulare, furnicaturi

09-03-2011
laurasa
Nu este medic/terapeut
laurasa
de 6 sapt am dureri musculare si articulare si uneori amorteli ale degetelor de la picioare sau a unei miini, uneori simt si pe fata.am facut analize ptr reumatism, ana, ena, cpk, electrolitii, hepatice, renale si e totul ok.e al treilea episod intr-un an si jumatate.am facut rmn coloana, vizita neurologica si totul a fost ok.astept sa fac electromiografia, insa sint foarte speriata de ceea ce as putea avea...ar putea fi o forma de scleroza in cazul in care vizita neurologica a fost buna? va rog mult sa imi raspundeti..
50 comentarii 12 Înainte ›
0
09-03-2011, ora 18:09
laurasa
Nu este medic/terapeut
laurasa
am 34 ani.primele simptome au fost la 3 luni dupa nastere.va rog ajutati-ma cu un raspuns!!!
0
14-03-2011, ora 00:45
rodica_jemeppe
Nu este medic/terapeut
rodica_jemeppe
@laura, ai nascut natural sau ai facut epidurala?Ce alte simptome ai?Rmn l-ai facut la cap sau la coloana vertebrala?Pe biletul de trimitere medicul trebuie sa specifice:lombar, lombosacral, dorsal, cervical.Rezonanta magnetica, nu se poate face decat pe o anumita portiune a coloanei vertebrale.La neurolog, cum s-a derulat consultatia, ti-a dat un tratament pentru simptomele care le ai?Multa sanatate si nu te speria, o sa ai pana la urma un diagnostic.
0
18-03-2011, ora 10:29
laurasa
Nu este medic/terapeut
laurasa
am nascut natural fara anestezie.rmn am facut la toata coloana dar este ok.am facut vizita neurologica si a fost ok.neurologul mi-a recomandat analize de singe si electromiografia pentru a exclude boli importante, asa s-a exprimat ea, si au fost bune raspunsurile.mi-a fost recomandat sa folosesc si antidepresive ca s-ar putea sa ma ajute.o sa probez, dar nu prea cred ca ma vor ajuta...nu stiu ce sa nmai fac, , , eventual un rmn la cap?nu mi-a recomandat neurologul.dar am niste dureri musculare si articulare foarte suparatoare.multumesc ptr raspuns.sper ca o sa gasesc care este adevarata problema si astept orice sfat care m-ar putea ajuta...
0
20-03-2011, ora 10:45
doinaaa
Nu este medic/terapeut
doinaaa
Laura, am si eu aproape aceleasi simptome. mai exact - dureri musculare si de articulatii, furnicaturi, amorteli. eu am 41 de ani, n-am nascut, deci simptomele nu cred ca ar avea legatura cu nasterea.
analizele de sange si de reumatism au iesit bine. am facut si electromiograma, care a iesit bine. maine ma duc sa fac si electromiograma cu ac (in profunzimea muschiului. initial am facut doar cu electrozi - o stimulare electrica cu electrozi a nervilor. e un pic neplacut, dar suportabil :))
Nu te gandi la scleroza, te rog. de unde ti-a venit ideea asta? spun sa nu te gandesti pt ca mie mi-a spus un medic reumatolog de aceasta posibilitate, la 5 min dupa ce am intrat in cabinet. APOI s-a uitat pe analize si a vazut ca am fost la neurolog (care nici macar nu s-a gandit la asta!) si si-a retras vorbele. dar pt mine a fost suficient sa ma sperii. dar nu te gindi...ar trebui sa fie si alte simptome clare: cum ar fi vederea dubla.
la mine, neurologul a dat un diagnostic provizoriu, si anume FIBROMIALGIE. vreau insa sa fac si EMG cu ac, sa elimin posibile variante mai grave.
Intrebare: in cele 6 luni s-a constatat vreo acutizare a simptomelor?
te intreb pt ca, la mine, simptomele sunt de un an de zile, cam cu aceeasi intensitate, cu mentiunea ca vara trecuta, timp de 2 luni, N-AM AVUT ABSOLUT NIMIC. m-am simtit bine. posibil ca atunci cand e frig, sa simti mai intens durerile?

mult succes
0
22-03-2011, ora 21:21
laurasa
Nu este medic/terapeut
laurasa
doina la mine este al treilea episod de dureri, dar cel mai intens.prima data am avut dureri cam o luna, iar pina la al doilea episod au trecut cam 10 luni, de fapt s-a declansat cind am reinceput munca.din nou cam o luna, doua dar mai putin dureros ca primul.pina la al treilea episod, de fapt cel de acum, au mai trecut 4 luni.aseara am luat primul antidepresiv, dar m-am simtit ingrozitor de rau, nu cred ca o sa le mai iau.o sa merg la medic sa mi le schimbe, sau o sa incerc sa gasesc alta solutie.adevarul e ca nu stiu ce sa mai fac...dr meu spune ca e o forma de depresie, dar adevarul e ca eu nu sint deloc asa, sint o persoana destul de vesela, comunicativa..am programat si o vizita la un reflexoterapeut medic sa isi dea o parere, sa ma consulte.cind am facut electromiografia am intrebat neurologul daca ar putea fi fibromialgie si mi-a spus ca e posibil, de fapt el mi-a spus sa probez cu un antidepresiv ca s-ar putea sa ma ajute.am vazut ca tu vrei sa refaci electromiografia cu ace.eu am facut cu electrozi, cu ace mi-a facut doar la picioare putin ptr ca am intrebat eu, a zis ca nu e nevoie.ptr fibromialgie nu ti-a dat nici un tratament?te rog mult tine-ma la curent cu ceea ce faci si am sa te tin si eu.poate reusim sa ne ajutam una pe cealalta..iti multumesc ca m-ai contactat si iti urez si eu succes...
0
23-03-2011, ora 17:22
doinaaa
Nu este medic/terapeut
doinaaa
Laura, e foarte ciudat ce-mi spui - referitor la antidepresive. Pentru ca si mie mi-a recomandat medicul de familie asa ceva. deocamdata, m-am ferit sa iau, stau cu ele in sertar :)
intre timp, am facut din nou elecromiograma - si cu electrozi si cu ac. rezultatul e ok. in concluzie - doi medici neurologi f buni mi-au spus ca la nivelul nervilor si muschilor nu am nimic. ceea ce e bine! iar cand doi oameni iti spun ca esti beat...te duci si te culci. numai ca te trezesti iar cu dureri...
dar incerc sa gandesc pozitiv. atunci cand ma doare, imi spun: ok, ma doare, dar ma doare degeaba, pt ca...n-am nimic! o sa ma tina pana la primele simptome mai ciudate sau mai intense, probabil :)
e interesanta ciclitatea durerilor tale. la mine au fost doar 2 luni vara trecuta fara dureri. in rest - durerile sunt permanente, uneori resimtite ca o jena, ca o arsura. dar, slava Domnului!, nu e nimic insuportabil sau f dureros, ci doar suparator si ingrijorator. nu e placut sa te trezesti peste noapte cu palmele sau degetele amortite sau, in fiecare zi, sa te doara piciorul (indiferent de intensitatea durerii). cei apropiati au ajuns sa nu ma mai ia in serios cand ma plang de vreo durere :)
eu urmeaza sa ma duc si la un alt reumatolog. cit priveste tratament pt fibromialgie nu am, pt ca nu am inca un diagnostic clar. fibromialgia era doar o presupunere a unuia dintre medici.

incerc sa inteleg ce vor sa spuna medicii cu depresia... si chiar am ajuns sa ma intreb daca nu cumva au dreptate. desi, nici despre mine nu pot sa spun ca sunt intr-o stare de depresie. dar, mai stii? se pot manifesta in fel si chip!

succes si, intr-adevar, poate ne tinem la curent una pe cealalta.
sper sa te simti mai bine!
1
24-03-2011, ora 13:41
doinaaa
Nu este medic/terapeut
doinaaa
Pentru Laura: poate citesti si asta http://www.somatoterapia.ro/?page=articoleCatId=2ArticolId=61

mie mi s-a parut interesant. m-a pus pe ganduri...
0
24-03-2011, ora 19:11
laurasa
Nu este medic/terapeut
laurasa
doina o sa citesc ceea ce mi-ai sugerat.asa cum zici tu nici pe mine nu ma mai cred cei apropiati.pe linga problema asta am mai avut ceva probleme de sanatate cam ciudate, totul dupa nastere.zile acestea m-am simtit putin mai bine si sper ca va fi mai bine...ma bucur ca rezultatul electromiografiei este bun si te-ai mai linistit si tu putin.mie nu stiu de ce mi-a spus ca nu am nevoie sa fac cu ace, asa cum ti-am spus mi-a facut doar putin la picioare.sa speram ca ne va fi mai bine, important e sa nu avem vreo boala grava.copilul meu este asa mic, as vrea sa aiba si el o mama care sa-l creasca...acum 5 ani am avut inca o problema serioasa de sanatate, dar am fost norocoasa si am trecut de ea cu bine, dar am ramas cu putina teama, am inteles ca poti avea boli grave fara sa iti dai seama.cum crezi ca am putea sa tinem legatura in afara forumului?eu locuiesc in italia, domiciliu stabil.ai cumva adresa de messenger sau skype?daca nu, adresa de mail?tu unde locuiesti?
0
20-04-2011, ora 10:18
doinaaa
Nu este medic/terapeut
doinaaa
Buna Laura!

Am mai incercat sa-ti scriu, dar forumul nu stiu de ce nu inregistra comentariul meu. Sigur ca mi-ar placea sa tinem legatura in afara forumului. Skipe sau messenger... n-am, dar am putea vorbi pe mail. Nu vrei tu sa-mi trimiti adresa ta? si o sa-ti scriu acolo.
Altfel...cum te mai simti? Nu-ti face griji ca madicul nu a vrut sa-ti faca emg cu ac decit la picioare. e suficient. Si mie mi-a facut cu acul doar la piciorul sting, la care nu am nimic. Si i-am atras atentia ca dreptul ma doare. Mi-a explicat ca nu conteaza, ca putea sa-mi bage acul chiar si in degetul de la mina, pt ca orice muschi e relevant pentru restul.
In alta ordine de idei, am avut si eu vreo 2 saptamini linistite, cind s-a incalzit vremea, insa de vreo saptamina au reinceput durerile insotite de o senzatie de slabiciune. E drept, a fost mai frig, iar la mine temperatura pare sa aiba un rol in toata povestea asta. Trimite-mi adresa de mail, daca nu e nici o problema, si o sa-ti scriu neaparat.
1
13-05-2011, ora 20:22
laurasa
Nu este medic/terapeut
laurasa
buna, Doina.astazi am intrat pe forum si m-am bucurat foarte mult sa vad ca mi-ai raspuns.am tot controlat o perioada si ma intrebam cum de nu mai dai nici un semn.eu cind ma simt mai bine, cind mai putin bine.am luat un antidepresiv intr-o zi, dar m-am simtit foarte rau, greturi, varsaturi, durere puternica de cap, ameteli, asa ca pe al doilea nu l-am mai luat chiar daca medicul meu de familie a zis sa mai probez vreo 2 zile ca ar trebui sa-mi treaca.mi-a fost frica... mergeam si la munca si nu imi permiteam sa merg intr-o asa stare.mai linistit spunindu-mi ca nu trebuie sa se faca la toti muschii, ptr ca aveam un dubiu ca nu am fost controlata bine.acum am reprogramat o alta vizita la neurolog si astept...merg cu rezultatele de la analize si electromiografie, ptr ca le-a vazut doar doar med de familie, sa vad ce ma sfatuieste, care ar fi urmatorul pas.de fapt imi spusese sa merg din nou daca nu trec simptomele, chiar daca sint analizele bune.-*.astept vesti de la tine...multa sanatate!


(*modificat de admin)
0
17-05-2011, ora 00:17
laurasa
Nu este medic/terapeut
laurasa
doina eu scrisesem adresa mail dar se pare ca nu am voie ptr ca au pus in locul ei.nu stiu cum am putea tine legatura...prin forum pina cind gasim o solutie.
0
06-06-2011, ora 13:59
SorinB
Nu este medic/terapeut
SorinB
Simptomele descrise seamana foarte mult si cu cele provocate de boala Lyme, cauzata de muscatura de capusa. Eventual puteti face un test mai complex, de preferinta Western Blot pentru Borelia, pentru a vedea daca nu cumva aceastea ar fi problema.
0
06-06-2011, ora 16:12
doinaaa
Nu este medic/terapeut
doinaaa
Multumesc, Sorin. E de luat si asta in calcul, desi nu am frisoane sau febra, de exemplu. Dar nu e obligatoriu. Mai ales ca mi-am amintit ca in ziua de dinaintea aparitiei simptomelor, am petrecut o noapte intr-un sat de munte, la niste localnici. E posibil orice. Merci.

Laura, ti-am scris pe mail! Am apucat sa copiez adresa inainte sa o stearga administratorul sitului :)
0
04-07-2011, ora 09:33
Cristian-Alexandru06
Nu este medic/terapeut
Cristian-Alexandru06
Nu sunteti singurii, am aceleasi simpome si am facut o groaza de analize. Am ajuns pana la punctul in care medicul psihiatru mi-a spus ca nu crede ca e neurovegetativ si ar trebui sa merg la medicina interna sa exclud toate posibilitatile clinice. Am facut teste peste teste, inclusiv pentru bacteriile care provoaca artrite reactive. nimic. Durerile persista si sunt cronice in unele zile. Dimineata si seara mai ales. Uneori cedeaza la miscare, alteori se itensifica. Se adauga si slabiciunea in muschii picioarelor cateodata, sensibilitatea la lumina, uscaciunea ochilor.
Monetan mi s-a spus ca am tiroida marita si astept rezultatele, medicul mi-a spus ca se pot explca simptomele si asa..Nici eu nu stiu ce sa mai fac sau unde sa ma mai duc. Momentan merg pe mana doamnei Profesor Docto Mioara Rizescu care din cate observ o ia din aproape in aproape si elimina pe rand boli si afectiuni. Orice sfat...sau daca rezolvati ceva va rog, scrieti si aici.

Sanatate
0
12-09-2012, ora 18:54
mexic123
Nu este medic/terapeut
mexic123
Buna tuturor!

Aceeasi problema o am si eu de 2 luni! Am 26 de ani, si din senin m-au luat durerile de picioare, intai in partea din fata a gleznei, dupa aceea gamba, articulatiile din zona genunchiului.Am facut analizele de sange de 3 ori, vsh, crp, factor reumatoid, lupus, hepatita b, c, tiroida, toate bune.Nu a iesit nici o analiza proasta.Durerea e difuza, se muta si la maini si la picioare, dar la maini nu se compara cu ce intensa e la picioare.

Simt cateodata curenti in talpa, arsuri, dureri parca imi mananca oasele.Am facut si EMG, perfect normal.In urma cu o luna m-a luat si la fata, parca in zona mandibulara, si la dinti parca simt din interior ca ma macina.
Calciu+Mg au iesit de asemenea bune.

Si mie mi s-a spus ca e depresie, dar mi-e foarte greu sa cred ca poate durea in halul asta.
As dori, daca se poate sa imi spuneti daca voi ati descoperit pana la urma ce aveti.

Multumesc anticipat!
0
12-09-2012, ora 18:57
mexic123
Nu este medic/terapeut
mexic123
Ps:Nu am nascut, la radiografie plamani nu e nimic, la radiografie bazin mici pensari la l5S1, dar mi s-a spus ca nu e de la coloana, test borelia negativ..am 2 zile pe sapt in care ma termina durerea.
0
12-09-2012, ora 19:59
doinaaa
Nu este medic/terapeut
doinaaa
Buna!

ce pot sa-ti spun? eu m-am plans de dureri de picioare aproape 3 ani. tot la fel: analize iesite bine, medici care ridicau din umeri... pina la urma, un medic mi-a vorbit de stres, depresie. am fost la un psiholog care m-a ajutat sa gasesc un posibil motiv al depresiei (de care, uneori, nu iti dai seama). Culmea, eu ma simteam foarte bine in vacanta. pur si simplu, nu ma mai dureau picioarele. cand ma intorceam, dupa un timp, reapareau simptomele. am luat antidepresive usoare si am inceput sa ma simt mai linistita. si am avut o perioada de vreo 6 luni in care nu mai m-au durut picioarele. acum ma dor din cand in cand. in primele zile de menstruatie, de exemplu, sau cand sunt tensionata, emotionata. daracum nu ma mai sperii de dureri. m-a incurajat faptul ca nu s-au agravat simptomele, ba - dimpotriva! ce a aparut acum...e faptul ca simt o oboseala in maini si in picioare. cand incetez o anumita miscare (urcat scarile, de exemplu), isi revin si picioarele. dar, iarasi, incerc sa nu ma sperii, si sa iau lucrurrile asa cum sunt. Conteaza mult ce si cum gandesti despre ce ti se intampla. de luat, ti-am zis antidepresive usoare, din plante (passiflora, de exemplu), magneziu si calciu.

mult succes!
daca te mai pot ajuta cu ceva, da de veste
0
12-09-2012, ora 21:11
mexic123
Nu este medic/terapeut
mexic123
Multumesc mult pentru raspuns.Maine mai consult un reumatolog si am zis ca ma potolesc si nu mai fac nici o investigatie..si mie mi-a pus un dr.diagnostic prezumtiv de fibromialgie, mi-a dat sa iau antidepresive, dar nu le iau pt ca mi-e frica sa nu devin dependenta de ele.Avand in vedere ca din fire sunt o pers.mai sperioasa, nestiind ce am pt ca durerile sunt f mari cateodata, m-am gandit la ce e mai rau.De fiecare data cand mai imi iesea cate o analiza bine, nu ca nu ma bucuram, dar era mai simplu sa imi gaseasca cineva ceva, ca sa pot lua tratament sa treaca.Nu mi-am inchipuit ca exista asemenea dureri.La inceput mi-era frica sa nu raman paralizata.Toti dr ridica din umeri si toata lumea spune ca exagerez, insa numai cine trece prin asa ceva stie cum e.Sg lucru ca mi-e frica sa nu cumva sa ma fi pricopsit cu ele, vreau sa dispara, daca tot or fi psiho-somatizari.Poate pana nu oi rezolva cauza, nu o sa treaca nici durerile.M-au afectat atat de mult durerile, grijile si faptul ca m-am autodiagnosticat pe net, incat chiar c ma simt vesnic obosita, satula si fara chef.
1
12-09-2012, ora 21:47
doinaaa
Nu este medic/terapeut
doinaaa
Cunosc foarte bine aceste simptome. Exact asa am simtit si eu o buna perioada de timp. Sperieturile si restul. Cand vedeam ca analizele ies bine ma speriam si mai tare. ma gandeam ca e ceva grav din moment ce nimeni nu depisteaza ce si cum. incearca sa te linistesti si sa-ti accepti corpul, asa cum e, cu toate manifestarile lui. Eu ajunsesem sa vorbesc cu picioarele si sa le intreb...daca mai au de gand sa ma doara mult? ce e cu ele? lucruri de genul asta :) dar n-am luat-o razna! :) incercam sa ma inteleg. Autodiagnosticarea pe net e iarasi o mare greseala. si eu am facut-o, imagineaza-ti!
Eu am fost asa: la 3 neurologi, 2 reumatologi si un psiholog. Apoi, am incetat sa mai caut. Am realizat ca intrasem intr-un cerc vicios.
Si eu m-am gandit la fibromialgie, dar ai grija ca trebuie sa fie nu stiu cite puncte de durere. Nu cred ca e cazul nici la tine. Si eu am fost speriata de paralizie s.a.m.d. E inavitabil.
La mine a durat 3 ani, ti-am zis! Nici acum n-au disparut de tot, dar sunt abia sesizabile. Nu-ti fie teama de antidepresive. Si eu (iarasi!) m-am temut de dependenta. Nu e cazul. Am luat timp de 3 luni, cum mi-a prescris medicul, iar cand n-am mai luat...gata! A! stii ce am mai facut in afara de antidepresive, psiholog (doar 6 sedinte), magneziu si calciu? niste sedinte de fizioterapie: masaj si gimnastica medicala. In plus, inot, iar atunci cand o fac ma simt f bine, mai ales dupa ce stau 15 minute la jacuzzi. asta imi maseaza usor picioarele si ma si relaxez. Daca ai ocazia sa faci asa ceva...do it!
0
12-09-2012, ora 22:13
mexic123
Nu este medic/terapeut
mexic123
Foarte ciudat, da!Mi-e ciuda pe de o parte ca mi se intampla asa ceva, dar chiar am obosit de atatea vizite la doctor.Ma duc si la psiholog, pentru ca mi-era frica sa nu o iau razna ca nu intelegeam ce se intampla cu mine si credeam ca o sa mor sau ca innebunesc.:) Cat de cat m-am mai linistit, mai imi trece prin cap ca am vreo boala ascunsa si ca nu sunt doctorii in stare sa o diagnosticheze.Acum, ca am mai gasit cateva cazuri ca ale mele, dar nu credeam ca se poate sa te afecteze stresul cu mai mult de o durere de cap.Sa inteleg ca de la antidepresive ti-a trecut durerea?Sau ca te-a linistit doar?Inca sun retincenta in ceea ce le priveste, un dr.mi-a zis sa sparg o capsula si s iau doar un sfert ca nu ma vor afecta.Sper sa se termine cu bine! Da, cred ca ma voi apuca si de inot ca imi face bine.

PS:am spasme musculare involuntare care sunt f enervante..in tot corpul :(
0
13-09-2012, ora 09:02
Cristian-Alexandru06
Nu este medic/terapeut
Cristian-Alexandru06
Faza cu punctele de durere in fibromialgie nu inseamna ca nu ai fibromialgie. Eu am. Si nu am decat cateva puncte dureroase. Durerile mele au inceput ca si la tine, din senin, cu picioarele. Analize, RMN, Ct la cap, RMN lombar( unde a iesit o inflamatie nespecifica si s-a mentinut o perioada o suspiciune de Spondilita, dar nu este) si dupa 2 ani de cautari, fibromialgie, Si am fost la cei mai buni reumatologi din Bucuresti. Acum durerile de picioare si maini s-au mai diminuat, insa am o oboseala cronica de zici ca nu e adevarat! Cateodata am senzatie de calcat in gol, de obosit si de deconditionat fizic ce sunt, la muschii picioarelor. Si da, incearca sa nu te mai diagnostichezi singura pe net. Se gasesc tot felul de tampenii generice. Ca de exemplu ce stia domnisoara cu punctele din fibromialgie. Ai sa gasesti in TOATE articolele d epe net ca nu se pune diagnosticul fara ele, dar daca te uiti la ultimul congres din State ai sa vezi cati au fibromialgie fara aproape nici un punct ' tender".
Succes, sanatate si nu mai cauta pe net, Nu vei face decatsa te sperii mai rau, si asta in decurs de ore sau zile, iti va exacerba durerile.La miscare te doare mai rau?
0
13-09-2012, ora 12:59
mexic123
Nu este medic/terapeut
mexic123
Da, nu stiu ce sa mai zic.Cateodata ma ia si o stare de rau generala, de am senzatia de voma, dar nu imi vine de fapt sa vomit.Spre ex acum.Am fost si eu suspecta de spondilita, am facut HLAB27 care a iesit negativ.Si mie mi se intampla faza cu calcatul in gol, la inceputul simtomelor, parca mergeam mecanic, de intrebam lumea daca li se pare ca merg normal.Slabiciune in muschii picioarelor n-am mai simtit.Durerea e difuza, permanenta la picioare dar se muta de la o articulatie la alta...eu am avut si spatele contracturat (sper ca am scris bine) inainte, dar am o scolioza mai veche.Cu spasmele musculare involuntare ati patit-o?Parca ma ia si de la ceafa cateodata si la mandibula nu stiu cum sa va explic senzatia Cristian Alexandru tu cati ani ai ?De cand ai simptomele astea?

La Doinaaa am vazut ca s-au imbunatit.Ziceai anul trecut ca faceai inca investigatii..ai putut determina cauza?Si la mine cred ca stiu de ce, dar mi-e f greu sa accept.
Mersi frumos!

Cat despre antidepresive, tu ai luat?
0
13-09-2012, ora 13:13
Cristian-Alexandru06
Nu este medic/terapeut
Cristian-Alexandru06
Am 28 de ani. Am luat si s-au ameliorat si nu sunt dependent alea sunt la doze mari, la alte boli, de genul celor psihiatrice etc...nu te speria. Daca iti da medicul ia-le. Eu am luat 7 luni si am simtit o ameliorare. Cea mai buna ameliorare o am insa cand fac sport, desi unii oameni cu fibromialgie lupta cu o obosala cronica groaznica si trebuie s-oa ia usor adica 10 min de sport pe zi, 20, 30 etc...pana la performanta, care ar fi camsingura scapare. Ideea e ca la anxietate, si depresie saiu somatizari, sau chiar cand te enervezi, corpul tau secreta niste substante, ca atunci cand ' urli' si-ti creste tensiunea :). Prelungeste asta, si te alegi cu oboseala cronica, fibromialgie, somatizari etc. evident si eu ama vut spatele contracturat( da ai scris bine:) ), cea mai mare problema a oamenilor cu fibromialgie fiind intepeneala asta a muschilor. Ideea e ca tu nu cred ca dormi bine asa-i?La fibromialgie ca si la depresie sau anxietate etc..faza a patra a somnului nu e de calitate. In afza a 4 a a somnului se ocupa creierul de refacerea musculara. Intelegi?Daca ti-au pus diag de fibromialgie trebuie sa pui cat mai multe intrebari medicului sa-ti explice chestiile astea sa nu te mai sperii. Catdespre cauza unii oameni fac dupa o lupta a organismului cu o infectie sau o boala grea, sau dupa niste socuri, traume emotionale( accidente, divorturi deceptii etc). La mine se leaga, cu 2 ani in urma am avut traume emotionale, intamplari si tuburari de anxietate care ma extenuau pur si simplu. Cat despr acceptat, fibromialgia e practic o sensibilitate crescuta la durere si oboseala, nu te afcteaza organic cu nimic, practic e o 'afectiune' nu o boala in adevaratul sens al cuvantului, sau, ma rog.Decat o boala?cronica? Spondilita? Poliartrita? Practic nu ai 'nimic' organic daca e fibromialgie. linistes-te-te. La mine au aparut acum 2 ani simptomele. La 6 luni dupa anxietatile si fricile alea puternice. Iar daca ti se da antidepresiv ti se va da o doza foarte mica, ca sa DORMI sis a nu te mai doara muschii dimineata. Atat. Si mergi la psiholog. Si ia si sotul/sotia cu tine daca e cazul. e greu pentru familii sa-nteleaga fibromialgia. Da si ma ia si stomacul cateodata( colon iritabil) si la mandibula, si spasmele muscularesi ceafa. Oboseala cronica din fibromialgie afecteaza corpul ca un intreg, Totul e mai bine cu: aerobic, inot, fitness, activitati placute, pasiuni, fitness, ciclism etc, toate facute TREPTAT si cu ambitie pentru ca in primele zile s-ar putea sa te doara mai rau muschii de la sport, dar dupa aceea incep sa dispara ca prin minune. Ia avut vreo infectie nasoala in ultimii ani? mononucleoza? Hepatita? sau cumva atacuri de panica si anxietate - sia cum corpul te anunta ca e extrem de obosit? Ai trecut prin ceva aiurea emotional? Ah si am uitat SOMN! Sportul ajuta enorm pe problema cu somnul si a spasmelor si a senzatiei de greata, de ameteala de anxietate etc. recomand inot, pentru ca apa e blanda cu articulatiile si nu te vor durea. E excelent cardio si mareste capacitatea pulmonara.


Sanatate!
0
13-09-2012, ora 13:22
Cristian-Alexandru06
Nu este medic/terapeut
Cristian-Alexandru06
Scuze, pentru calitatea slaba a " caligrafiei". Sunt la birou si ma grabesc sa scriu repede. Nici tastatura nu ma ajuta. Sa nu crezi ca vorbesti cu vreun " agramat". :))
1
13-09-2012, ora 13:51
mexic123
Nu este medic/terapeut
mexic123
Nu am nici un diagnostic clar, nici macar de fibromialgie.Azi ma mai duc ultima oara la un alt reumatolog si ce-o fi o fi.Nu am avut niciodata hepatita, mononucleoza (chiar le-am testat de curand, sunt negative ).Am facut si test de sifilis si electroforeza proteinelor serice, echografie ok peste tot.Singurele pb sunt din copilarie au fost cu tusea, infectii in gat, dar care copil nu face febra, etc? Astea se exclud.Psihologul mi-a zis ca sunt psiho somatizari, si asta din cauza ca sunt nefericita si pt ca in mom de fata nu fac nimic din ceea ce imi place (la munca nu vin cu placere spre ex., dar n-am incotro deocamdata).

Intr-adevar am avut unele deceptii acum 2 ani, am avut o stare de depresie si anxietate, dar mi-au trecut repede (cel putin asa credeam).Ma intrebai daca se intensifica la efort.Cand stau lungita in pat, e cel mai bine.Cand stau la birou 8 ore pe zi, se intensifica.Cateodata imi face bine miscarea, cateodata nu.Nu e ceva batut in cuie.In schimb cu somnul, cand dorm, uit de toate.La inceput dormeam mai prost, ma mai trezea durerea din somn, tresaream-probabil ma tot macinau grijile, ce as putea avea.Acum dorm mai profund pt ca ma simt f obosita tot timpul.Nici pe mine prietenii nu ma inteleg/familia, de aceea cel putin prefer sa evit sa le mai zic, sau am inceput sa evit sa ies.M-am lasat si de fumat, dar vad ca nu prea are relevanta.

Eu inca sper sa fie ceva pasager si sa dispara :)
0
13-09-2012, ora 14:00
Cristian-Alexandru06
Nu este medic/terapeut
Cristian-Alexandru06
Depinde de efortul pe care-l vei depune tu, in cazul in care ai fibromialgie sau somatizare etc. Faptul ca AI nu-l mai poti schimba. AI si punct. Cum ai ajuns in situatia asta e partea a doua. Acum nu poti face altceva decat sa-ncerci sa faci ca ceea ce ais a devina "pasager". Sunt oameni cu fibromialgie care nu au nici un simptom 5-10 ani si zic ca l-a trecut "sensibilitatea" asta. Lasa sportul deoparte, se consuma etc si repar durerile si cad in depresie. Depinde de tine. Daca ai asa ceva, nu esti singura persoana de pe pamant, nu e asa de groaznic, de fapt se manifesta diferit la fiecare, deci prea multe discutii cu alte persoane care au, nu te ajuta neaparat, si se poate rezolva( desi sunt unele persoane care au toata viata fibromialgie). Insa sunt si persoane care au resusit sa scape de ea. Trebuie sa-ti schimbi modul de a gandi. Uite eu, cand eram suspect de toate artritele( poli, spondilita etc),. ma macinam tot timpul, cautam despre ele..si asa mai departe. Un reumatolog mi-a spus urmatoarele si m-am linistit: CHIAR DACA AI AVEA spondilita, cu HLAB-27 negativ si ANALIZE NORMALE, prognosticul e foarte bun, pentru ca una e sa ai VSH 100 si alta e sa ai 5, ca tine. Si asa e..ai analizele normale, deci nu ai inflamatie bilogica, chiar daca ai avea o artrita, probabil ca e usoara, desi cred cu tarie ca reumatologulla care vei merge, iti va pune diag tot fibromialgie.Mai ales daca sexul e feminin( este?)

Chill out! :)Sanatate.

P: S: Sa fie deranjata faza a patra a somnului nu inseamna neaparat sa te trezesti. tu poti crede ca dormi bine spre dimineata dar o electroencefalograma te-ar putea contrazice.
0
13-09-2012, ora 16:20
mexic123
Nu este medic/terapeut
mexic123
Da. Oricum sunt mai ok decat acum o luna, cand eram cu psihicul la pamant.Si la mine VSH mi-a iesit 4 sau 5, deci.. Poate daca imi voi gasi o preocupare, nu ma voi mai gandi atat si durerile vor scadea in intensitate.As cam vrea sa renunt la antiinflamatoare.

Da, sexul feminin! :)

Va tin la curent!Multa sanatate (daca cunoasteti vreun dr.f.priceput, astept o recomandare).

Ps:mersi mult pentru sfaturi!
0
13-09-2012, ora 18:51
mexic123
Nu este medic/terapeut
mexic123
Revin cu noutati! Dr.Reumatolog mi-a zis ca este artroza la L5S1 unde am niste mici atroze si ca de la coloana mi s-ar trage durerile.Si ca sa iau Movalis si nu mai stiu ce pe baza de avocado si soia timp de 3 luni care imi face bine la cartilaje si vedem dupa aceea daca intr-adevar este neuro vegetativ sau mecanic-de la postura, ca stau 9h/zi pe scaun.Si ca sa-mi schimb stilul de viata..deci indiferent de ce-oi avea pana la urma clar tre sa tin un tratament, sa ma apuc de sport si sa imi schimb un pic stilul de viata.Ca nu este ceva reumatologic sau de natura infectioasa si sa beau mai multe lactateClar nu stiu ce sa mai cred..:)

Multa sanatate!
0
13-09-2012, ora 20:17
Cristian-Alexandru06
Nu este medic/terapeut
Cristian-Alexandru06
Pai foarte bine! Neuro-vegetativ e sinonim cu fibromialgie sau somatizare etc..Probabil deceptiile alea de care vorbeai. :) Si eu am L5 S1 niste hernii mici si pensari..etc care cica imi provoaca dureri in picioare. Am luat si eu movalis si artrostop vreo 3 luni. Momentam nu prea mai am simptome, doar ca sunt f f f f obosit si stau si eu pe scaun 9, 10 ore pe zi...iar muschii picioarelor sunt un pic intepeniti, sau asa simt eu, de unde cred si senzatia aia de calcat pe moale.

Ia medicamentele si fa miscare.O sa-ti fie mai bine probabil. Daca a zis ca nu banuieste ceva reumatologic, se referea probabil la artrite si alte chstii de genul. E de bine atunci.

Sanatate!
0
13-09-2012, ora 20:40
mexic123
Nu este medic/terapeut
mexic123
Probabil este si o cauza fizica de la coloana dar si somatic.Altfel spasmele musculare in tot corpul cum se explica?Oricum si doctorii au pareri diferite.Prima dr.a zis ca nu am nimic, neurologul a zis ca nu e de la coloana si al doilea reumatolog a zis ca de fapt de la coloana.Neurologul a insistat sa iau antidepresivele, dar cred ca o sa pot si fara ele sa imi revin.Ceea ce m-a determinat sa fac atatea investigatii este faptul ca durerile au fost groaznice, am zis ca mor, erau peste limita suportabilitatii.Acum cred ca sunt mai binisor.Stau si ma gandesc ca sunt oameni cu pb mai mari cu coloana, cu discuri herniate, sarite si parca nu stiu daca au patit asa.Plus ca spatele in zona lombara m-a durut f.putin, acum de cand au aparut durerile

Sedentarismul ne omoara, trist ca incep problemele de la varsta asta :-)

Ps:eu obosita ma simt tot timpul, e f.aiurea.Nu iti dai seama in timp, crezi ca asa e normal sa fie, dar nu e ok.
Adaugă un comentariu / răspuns
50 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amorțeli și furnicături în tot corpul - cauze și tratament
  •