Dureri puternice in piept

26-02-2019
mariusss95
Nu este medic/terapeut
mariusss95
Buna ziua,

Sper ca am postat bine aici. As avea nevoie si de sfaturile dvs. De ceva timp (nu pot spune exact de cand), simt o durere puternica in piept doar atunci cand ma incordez sau fac anumite activitati care presupun intinderea corpului. Este o senzatie inconforta care atunci cand apare imi "blocheaza" toate activitatile si pur si simplu mi se taie cheful.

Pe langa asta, am inceput sa obosesc repede si sa transpir excesiv, ca si cum as fi alergat distanta lunga, fara oprire… am 24 ani, am fost sportiv in trecut pana cand am avut un accident de masina si a trebuit sa opresc activitatile sportive si fumez si un pachet de tigari pe zi.


Sincer, imi este frica sa nu am ceva grav la momentul actual sau in devenire.. astept parerile si sfaturile voastre.


O zi buna ! :)
5 comentarii
0
01-03-2019, ora 10:59
mariusss95
Nu este medic/terapeut
mariusss95
Nicio parere nimic, de la nimeni ?
0
15-03-2019, ora 15:28
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! Alte simptome aveți (tuse, scădere ponderală, expectorație de sânge, febră, frisoane)? Durerea este localizată sau difuză? Se accentuează la mișcare, la strănut, la tuse, la râs, sau este constantă? Cauzele acestei dureri pot fi multiple, poate fi o nevralgie intercostală, pot fi dureri musculare, poate fi de natură cardiacă sau pulmonară. Durerea se simte ca un junghi, ca o înțepătură, ca o arsură, ca o gheară? Aștept să-mi răspundeți la aceste întrebări, apoi vedem cum procedăm mai departe. O zi liniștită!
0
06-10-2021, ora 16:51
alessandrau
Nu este medic/terapeut
alessandrau
Buna seara, de cateva luni mai exact 5 ma confrunt cu dureri in piept non stop care nu cedeaza sau cedeaza rar la miscare, dureri stern stanga care se mai lasa si pe axila si coaste si se resimte si in spate( Intr o dimineata m am trezit cu o durere suspecta mai ales cand ma misc stanga dreapta si nu doare cand respir, se simte ca si cum as avea ceva acolo, ca o contractie)Am facut investigatii ce tin de gastro(endoscopie superiora ok), ekg ok, eco cord ok, 2 radiografii plamani si torace ok, eco san, eco si radiografie abdominala ok si analize de sange bune. Nu pot sa mi dau seama de ce nu scap de aceasta durere care imi da viata peste cap. Am 30 de ani si fara alte probleme de sanatate. Dupa nastere acum un an am ramas cu cateva dureri de coloana insa sunt rare.Initial m am gandit ca ma doare sternul de la ridicat greutate, dar tot nu cedeaza.Am luat mydocalm, analgezice, flamexin, ceaiuri, unguente, Ce investigatii sa mai fac? Ce poate sa fie?La ce medic sa merg?
Multumesc,
0
12-03-2022, ora 10:00
Raulszk
Nu este medic/terapeut
Raulszk
Se poate sa fie și de la stres, anxietate..
0
10-06-2022, ora 02:06
virgil.alex
Nu este medic/terapeut
virgil.alex
Salut alessandrau, ma confrunt cu aceeasi problema ca si tine. Ai mai aflat ceva ? ai vreun diagnostic ? Mersi
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea cardiacă - de ce, când și cum apare?
  • Afecțiuni ce dau dureri în piept
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  • Scorul de calciu arterial coronarian prezice evenimentele cardiovasculare adverse majore în durerea toracică
  •