Dureri - sensibilitate tibie

42 comentarii 1 2
0
21-10-2011, ora 08:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate este vorba de un sindrom de supra-utilizare (over-use) a membrului pelvin, ca urmare a efortului fizic exagerat.
Are o singura solutie: reducerea drastica a efortului fizic pentru cateva luni (mai ales sporturi agresive, gen foot-ball, jogging etc), urmata de reluarea absolut progresiva, in functie de durere.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
06-03-2012, ora 13:06
vlad01
Nu este medic/terapeut
vlad01
Buna ziua! ieri la fotbal m-am accidentat cu un coleg, mai exact a dat in piciorul meu destul de tare in zona tibiei, si imediat am avut senzatia ca mi-a amortit piciorul pe loc, apoi nici nu mai puteam sa pun piciorul in pamant de durere.am incercat sa fac cativa pasi si am reusit sa merg dar tot ma durea toata partea aceea a piciorului, si muschiul de la spate inclusiv.mi-am pus o fasa si m-am dat cu un gel si m-a mai lasat durerea pana azi.ce s-a intamplat?poate fi ceva mai grav? e nevoie sa merg la spital oare? acu pot sa merg mai bine totusi, dar parca e un pic umflat in zona gleznei.va multumesc!
0
07-03-2012, ora 08:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ar fi indicat un consult la ortoped, pentru a evita potentiale complicatii datorate neglijarii unui traumatism important.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
07-03-2012, ora 12:17
vlad01
Nu este medic/terapeut
vlad01
Buna ziua! va multumesc dl.doctor, saptamana viitoare o sa merg pentru ca sunt ocupat cu serviciul, sper sa nu fie tarziu. si azi e mai bine fata de ieri, sper sa treaca curand.o zi buna!
0
16-04-2012, ora 21:30
DClaudiu24
Nu este medic/terapeut
DClaudiu24
Buna ziua din cauza incaltarilor care ma bateau la calcai am pus sosete mai groase, dupa cateva luni a inceput sa ma doara de getul mic stang era umflat si imflamat doar cand il atingeam usor ma durea, observad chestia asta am incercat sa schimb incaltamitea cu una mai mare cu 2nr care ma batut mai rau la rotula si degetele picioarelor, am tot incercat sa schimb incaltamitea cu una de nr piciorului meu dar situatia picioarelor mele se agrava in momentul de fata toata laba piciorului are de suferit prin dureri imflamatii la degete si rotula inclusiv calacaiele care incep sa mi amorteasca daca stau mai mult timp pe calcaie simnt ca imi iau foc...am pioarele ff sensibile acum cf...nu am gasit rezolvari...devin disperat nu mai pot purta incaltaminte k ma dor ingrozitor picioare.va rog astpt un rasp makr sa ma indrume care o pers kre ma poate ajuta un doctor specialit...va multumesc
0
18-04-2012, ora 14:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sincer, imi este imposibil sa inteleg exprimari de genul """makr""", """kre""", ""k""", """cf""", in ce limba sunt???.
Scuzati-mi ignoranta, insa nu am inteles exact ceea ce are importanta: sexul, varsta, greutate/inaltime, status ocupationals si sporturi practicate, antecedente traumatice, vasculare, metabolice, reumatologice, neurochirurgicale, renale, cardiace, hepatice etc.
Astept detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
19-04-2012, ora 20:01
mark 2
Nu este medic/terapeut
mark 2
Am alunecat pe scari si am scapat piciorul in balustrada, am gamba umflata, vinata, intarit muschiul si 2 basici cu un lichid galben transparent in zona afectata.Am fierbinteli in gamba si dureri.La radiografie nu s-a vazut nimic deosebit.Am urmat timp de 5 zile tratament cu Diclofenac sodium si Co-Dydramol la sfatul medicului.Problema e ca inca nu pot sa merg, in cit timp se recupereaza?
0
19-09-2014, ora 14:02
cernat florenta
Nu este medic/terapeut
cernat florenta
Buna Ziua

Ma numesc Florenta si am 25 de ani, cam de un an am o durere insuportabila la nivelul tibie in special la piciorul stang, durerea mi a aparut cand am stat acasa in concediu medical intr-o zi cand mam trezit nu am mai putut sa merg pe picioarele mele si am fost nevoita sa imi pun ceva strans pe picior ca sa ma pot deplasa cert este ca durerea nu imi apare mereu.

Ce ma sfatuiti sa fac in acest caz ?

Cu stima.
0
19-09-2014, ora 14:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cel mai adesea este vorba despre un sindrom compresiv lombar (hernie de disc), despre o insuficienta circulatorie periferica, dar poate fi si un sindrom de supra-solicitare (periostita, fractura de stress etc).
Nu am inteles insa tocmai detaliile esentiale: greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente diverse etc.
Asteptam elemente relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
19-09-2014, ora 17:17
cernat florenta
Nu este medic/terapeut
cernat florenta
Am 65 de kg., imaltime :1- 55, sunt casnica.Am practicat timp de 4 ani handbal la liceu.
Cu stima.
0
27-02-2016, ora 19:03
max cool
Nu este medic/terapeut
max cool
Buna ziua domnu doctor fac sala si la picioru stang cand faceam exercitii ma durea pocnea genunchiu, dar acuma ma doare tibia genunchiu nu ma mai doare.
0
28-02-2016, ora 14:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate va solititati organismul mai pult decat poate acesta sa suporte.
Trebuie sa reduceti drastic nivelul efortului fizic, alta solutie nu exista (nu va ganditi la medicamente, ar fi impotriva logicii elementare).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns
42 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.