dureri sistem articular | Forumul Medical ROmedic

dureri sistem articular

04-11-2015
alyn232
Nu este medic/terapeut
alyn232
Buna ziua!In primul rand trebuie sa va spun ca am facut culturism timp de 3 ani.In urma cu 8 luni m-am lasat, din diferite motive si cam de atunci ma dor coatele si genunchii.
Acum as vrea sa ma reapuc de sala intrucat am auzit ca miscarea contribuie la vindecare dar in timpul exercitiilor (cu greutati foarte mici, si dupa o incalzire serioasa) simt articulatiile de la coate si genunchi cum freaca.Cand nu fac efort, coatele ma dor (o durere suportabila, dar sesizabila ) in special cand tin mana indoita (vorbesc la telefon) si cand o sprijin cu palma, avand bratele flexate la un unghi de 90 de grade (ca si atunci cand as face flotari la paralele)Daca apas pe suprafata coatelor nu ma dor iar rosii sau umflate nu sunt.Am facut raze atat la coate cat si la genunchi iar doctorii mi-au spus ca nu se vede nimic in neregula.Am folosit tot felul de creme, antiinflamatoare si momentan iau ca mg zn glucozamina condroitina si msm(de o luna jumatate), insa fara rezultat.Am facut analizele si singurul lucru in neregula ar fi acidul uric, care este putin peste (de la 5.5 max este 5.63 la mine) Ce credeti ca poate fi? E ceva in neregula cu lichidul sinovial sau este vorba de o degenerare a sistemului articular?Ce credeti ca ar fi de facut in cazul meu?
P.S.: Mentionez ca mi-a fost foarte greu sa fac analizele si razele intrucat nu am card de sanatate, el urmand sa-mi vina abia peste o luna si jumatate.
7 comentarii
0
05-11-2015, ora 22:24
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Incearca pina iti vine cardul de la Plafar crema Wild Tiger si pastile Salycilol Natural. 5 lei si 11 lei cred.
0
05-11-2015, ora 23:36
alyn232
Nu este medic/terapeut
alyn232
Mentionez ca am nevoie de un tratament care sa inlature cauza, nu doar efectele.Durerile nu sunt asa de puternice incat sa necesite calmante, arcoxia (cum mi-a zis un doctor..) sau mai stiu eu ce.
0
06-11-2015, ora 11:36
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Va cred. Si eu. Am dureri de 4 ani si nimeni nu mi-a dat nimic sa imi inlature cauza. Fiti perseverent. Mai cercetati si veniti si scrieti daca ati aflat ceva. Eu daca fac eforturi imi e mai rau. Durerile devin insuportabile.
0
06-11-2015, ora 11:38
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Poate vede domnul doctor Marius Uscatu acest topic sau ii scrieti pe privat si va poate da un sfat.
0
06-11-2015, ora 16:12
alyn232
Nu este medic/terapeut
alyn232
Va multumesc pentru sfat, am sa astept aparitia dansului.
0
18-11-2015, ora 18:28
Dr. Mitrulescu Cristian
Ortopedie si traumatologie, Timisoara
Dr. Mitrulescu Cristian
buna seara,
cum este simptomatologia dimineata? daca este prezenta, dupa cat timp dispare?
0
29-11-2015, ora 02:14
alyn232
Nu este medic/terapeut
alyn232
Acum s-a mai ameliorat durerea.Totusi, cand vreau sa extind si sa flexez picioarele observ mai de fiecare data ca "sar" putin articulatiile si apoi revin in pozitia initiala...(ca si in cazul rotilor dintate, cand se invart si se suprapun una peste alta..nu stiu cum sa explic altfel..) Aceleasi simptome si la coate, doar ca acolo se manifesta cand lucrez cu o greutate..fie flexii sau extensii (se manifesta "saritul" acesta de articulatii cand bratul formeaza unghi de 90 cu antebratul si mai cobor foarte putin bratul ).Mentionez ca nu ma doare cand se produce aceasta miscare a articulatiilor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.