dureri umar

18-04-2010
Emil-V
Nu este medic/terapeut
Emil-V
buna ziua, am cv probleme la umarul stang, acum vreo 5 luni cand m-am trezit sa ma dau jos din pat aveam o durere insuportabila la umarul stang crezand ca mi rupt sau ceva cu el, seara cand mam pus in pat nu aveam nici o problema, timp de vre-o saptamana nu l-am putut folosi findca ma durea, era ca o intepatura puternica.. dupa prima saptamana durerea a inceput sa se amelioreze totusi am fost la medicul de familie care acesta mia facut o trimitere la fizioterapie. Am fost la fizio dar din pacate nici un efect asupra umarului... Intre timp au venit sarbatorile si nu am mai luat nici o masura crezand ca va trece de la sine dar din pacate si in ziua de azi ma doare nu pot face mai nimic cu mana stanga, mai ales la unele miscari, cand intind mana in spate sau cand o ridic paralel cu corpul ma doare tare. NU stiu ce sa fac am fost la ortoped care ma trimis sa fac raze, am facut nu se vedea nimik pe film apoi ma trimis la pediatrie unde aici a spus ca nu poate sasi dea seama ce am si ma trimis sa imi fac vreo 10 analize la sange... Astept o parere sau ceva, propo am 17 ani si sunt mai sportiv de fel, cam de 3 ani fac sport intens...Printre care si haltere. Va multumesc
4 comentarii
0
18-04-2010, ora 18:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este vorba despre o suprasolicitare musculo-ligamentara, absolut tipica sporturilor extreme, cum sunt halterele. Este posibila o ruptura musculara, ligamentara sau tendinoasa, care se diagnosticheaza clinic (examinare directa) si nu prin radiografii.
Solutia pe termen scurt si mediu este sa abandonati eforturile extreme si eventual sa consultati un ortoped cu buna procepere in artroscopia umarului (sunt extrem de putini in Romania, practic se pot numara pe degetele unei maini).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
18-04-2010, ora 19:02
Emil-V
Nu este medic/terapeut
Emil-V
va multumesc pentru raspuns, si prin urmare as avea vre-o sansa sa dau de un asemenea medic? sau vreo alta solutie nu exista? Cu sportul am lasato mai moale in ultimele 5 luni mai ales exercitile cu umarul stang..iar acum ma doare la aproape orice miscare si il simt incomod...
0
06-02-2014, ora 09:54
cosminstoian
Nu este medic/terapeut
cosminstoian
In urma cu 17 zile prietena mea a cazut cu rolele si s-a lovit la umarul drept. A durut-o foarte tare in seara aceea apoi a doua si a treia zi a fost mai bine, dar daca ridica bratul durerea se accentua. A luat ceva de durere atunci, gheata si un gel, dar starea nu s-a imbunatatit. Am fost la medic, eram in Austria si i-au facut o radiografie si i-au spus ca are leziune musculara si trebuie operata. Din pacate, sau din fericire nu aveam asigurare si nu ne-am permis sa ne operam acolo pentru ca operatia era 3600e. Am venit in Romania si am fost la Dr Andrei Bogdan care ne-a recomandat o ecografie inainte de orice tratament. La ecografie a reiesit ca are o tendinita la ms supraspinos si infraspinos si medicul nu ne-a recomandat operatie. I-a facut o infiltratie si durerea a trecut. Ii multumim pe aceasta cale!
0
24-06-2014, ora 19:19
crblx2
Nu este medic/terapeut
crblx2
Buna ziua! Pe data de 22 Mai 2014 sarind o banca, facand un flic peste ea, am ramas blocat sus doar in mana stanga, tot corpul sprijinindu-se pe ea. N-am cazut de acolo pana nu s-a dislocat umarul. Mi-am redus singur luxatia agatandu-ma cu mana stanga de o bara si lasandu-mi corpul in jos. S-au auzit 4 trosnituri si apoi am inceput sa-mi simt deltoidul activ. Am fost la medicul de familie care initial mi-a dat doar un unguent si mi-a zis ca sunt bine, ca l-am pus bine, m-a verificat vizual si tactil. Dupa 2 zile a inceput sa se umfle asa ca m-am dus si la insistentele mele mi-a dat trimitere la medicul ortoped, unde am facut radiografie, si mi-am cumparat o orteza in care l-am tinut imobilizat 21 de zile. In aceasta perioada au fost unele evenimente in care l-am dat jos. Dupa perioada de imobilizare am fost la un alt medic ortoped, am facut din nou raza a zis ca sunt bine si am inceput sa fac fizioterapie. Dureri mari nu am, doar daca il fortez. Singurile probleme de care ma ingrijorez sunt:
1. Nu pot sa fac miscarea de rotatie externa, nici cu cotul lipit de corp nici in abductie.
2. Uneori pocneste cand fac abductie rapida, sau incerc sa fac o rotatie externa.
3. E posibil sa nu fie pus bine umarul la loc si sa apara bine la raza gen luxatie posterioara, unde simptomele sunt imposibilitatea exectuarii miscarii de rotatie externa?
4. In timp o sa-mi revina mobilitatea?
5. Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Umărul blocat sau înțepenit
  •