Care e cauza reală a bolilor psihice?

15-08-2020
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Daca depresia, apatia etc are că și cauza dezechilibrul neurotransmitatorilor atunci de ce omul nu se simte fericit că și înainte daca ia Prozac, de ex sau Serlift sau Cipralex, Efectin, Paxetin etc
Voi mai credeți teoria asta?
Eu la câți ani de antidepresive am ar trebui să mă simt că înainte sau cu super tonus ridica cat dar multora si mie nu mi se întâmplă asta..eu cred că depresia are o alta cauza..iar știința nu a aflat-o pana acum..
Ar trebui sa dau in mama fericirii cu 11 ani de antidepresive mă refer strict la dispoziție, chef de viață, depresie, apatie.
Care e cauza reală a bolilor psihice?
2 comentarii
2
16-08-2020, ora 00:37
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Nu se simte bine ca inainte pentru ca medicatia nu este cea corespunzatoare, la unul merge prozac, la altul merge Cipralex, la altul nici unul, in momentul in care dai de trat bun, te simti bine, iar dupa un timp de trat, poate sa-l scoata medicul si sa ramai bine, la depresie anxioasa zic, nu la TAB si schizo, ca alea nu se duc deloc.

In 11 ani nu ai dat de trat potrivit, nu uita ca-s multe care nu le-ai testat, deci nu zice asa. Sa-ti dau lista:
1 - Brintellix (Vortioxetine)
2 - Parnate (Tranylcypromine)
3 - Valdoxan (Agomelatine) dar asta poate l-ai testat
4 - Aurorix (Moclobemide)
5 - Latuda, (Lurasidone)
6 - Reagila (Cariprazine)
7 - Edronax (Reboxetine)

5 si 6 sunt antipsihotice dar in doze mici sunt si antidepresive.


In Germania la multi le merge Tranyl ala, vortioxetine, si restul nimic n-a mers.
Deci nu ai incercat ce se putea incerca !
La mine nu merge ca s-a defectat ceva in creier, e alta poveste la mine, dar am incercat macar tot !! Tu nu.
Plus ca sunt persoane cu depresie rezistenta, dar 70 % din cazuri sunt un succes.
1, 2, 4, 5, 7 nu se gasesc in RO, 1 se gaseste in Bulgaria, restul in UE vest.
Exista o firma care aduce din UE si se numeste Pharmaexpres, le dai reteta prin posta la arad si-ti aduce.
In Bulgaria te duci la Ruse si iei.

Asa ca mai ai multe sanse !
Si cauza e asta cu neurotransmitatorii, nu te mai minti ca nu, ca nu te ajuta, mai bine te-ai gandi sa gasesti un medic bun care sa testeze si alea.
1
19-09-2020, ora 12:30
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
@Costy2008 Ce medic din ro analizeaza neurotransmitatorii?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul