e normal sa ma doara dupa polizarea dintilor?

18-03-2011
nico13
Nu este medic/terapeut
nico13
buna seara,
am fost astazi la dentist pentru ca acum cateva zile acuzam dureri de masea, dar ma durea doar la cald si la rece.mi-a facut anestezie, iar cand a inceput sa polizeze, caria era destul de adanca, doamna doctor mi-a spus ca nu ajuns chiar la nerv caria, dar era foarte aproape...dupa ce a terminat sa polizeze si sa curete acolo, mi-a pus pansament.cat mi-a umblat acolo, fiind sub anestezie nu m-a durut, dar acum crap de durere.
intrebarile mele sunt:
E normal sa ma doara?
Cat o sa ma mai doara?
Imi este si teama sa mamanc acolo?Pot manaca?Nu e nicio problema?
va rog ajutati-ma.spuneti-mi ce sa fac
va multumesc
6 comentarii
0
19-03-2011, ora 09:33
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
In situatia in care au aparut dureri spontane, nervul este afectat si trebuie scos (nervul). Nu mai trebuie sa asteptati, mergeti la medic sa scoata nervul
0
19-03-2011, ora 11:55
nico13
Nu este medic/terapeut
nico13
va multumesc pentru raspuns, dar as vrea sa ma mai ajutati un pic...
doamna doctor mi-a spus ca o sa ma doara ieri pentru ca mi-a umblat acolo, dar astazi normal nu ar trebui sa ma mai doara...spre fericirea mea, chiar asa a si fost, m-am trezit de dimineata fara dureri si chiar am putut manca in ea...
chiar e posibil ca sa ma mai doara?
trebuie neaparat scos nervul?dansa mi-a spus ca nu a ajuns caria la nerv
e dureros atunci cand imi scoate nervul?
imi este asa de teama...
0
19-03-2011, ora 17:04
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Intr-adevar, este posibil sa va doara dupa ce s-a lucrat daca caria a fost profunda. Banuiesc ca v-a facut coafaj (un pansament care are rolul de a ingrosa baza cavitatii, deasupra nervului) care se lasa 3-4 saptamani, dupa care, daca nu apar dureri spontane, puternice (daca apar dureri usoare la cald sau rece nu este nici o problema)se pune plomba definitiva.Oricum, si daca nu se scoate nervul, este bine ca la dintele respectiv sa se testeze periodic vitalitatea pt ca, chiar daca caria nu a ajuns la nerv, poate exista infiltratie bacteriana si nervul sa fie afectat. Pulpectomia nu doare, se face cu anestezie
0
20-03-2011, ora 17:21
nico13
Nu este medic/terapeut
nico13
Din punctul dumneavoastra de vedere ce ar fi mai bine sa fac?nu as vrea ca peste 4 saptamani cand normal ar trebui sa-mi puna plomba.sa apuce sa mi-o puna(plomba) si dupa vreo luna de zile sa am dureri...si sa trebuiasca sa ma intorc la dentist ca sa imi scoata nervul
ce ma sfatuiti sa fac ca sa fie bine, sa nu am probleme mai incolo?
am inteles ca daca nevul este scos, maseaua nu o sa mai tina mult
va multumesc din suflet ca mi-ati raspuns la nelamuririle mele si ca ma ajutati cu sfaturi
0
20-03-2011, ora 21:02
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Nervul se scoate daca apar semne de afectare (dureri spontane, puternice, persistente). Sfatul meu este sa se scoata nervul doar daca este cazul, iar daca s-a facut tratamentul de care am vorbit mai sus si totul merge bine, nu se scoate nervul, se pune plomba, dar este bine sa se testeze, asa cum am spus, periodic, vitalitatea dintelui. Nu se face pulpectomie doar in ideea ca pe viitor s-ar putea sa fie necesara. Oricum, decizia poate fi luata doar de medicul dvs, el stie ce s-a facut si care este situatia clinica, eu doar am banuit, din ce mi-ati spus, ca s-a facut coafaj. Un dinte cu nervul scos poate sa dureze o viata, cu conditia ca pulpectomia si obturatia de canal sa fie facuta corect
0
20-03-2011, ora 21:46
nico13
Nu este medic/terapeut
nico13
va multumesc inca odata pentru sfaturile dumneavoastra si pentru timpul acordat
o seara buna
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: