Echimoza evolueaza?

27-06-2014
dragogabriel
Nu este medic/terapeut
dragogabriel
Buna ziua,

Sper ca nu sunt alte subiecte deschise pe acest subiect intrucat am cautat doar superficial.

1. In cazul aparitiei unei echimoze am observat ca exista o evolutie in afara celei de culoare. La mine se deplaseaza spre extremitati pana dispare. Este a 2-a oara cand mi se intampla iar pe net nu am gasit nimic despre acest lucru. Este vorba despre brat iar in cazul recent de gamba. Echimoza s-a deplasat de la nivelul gambei ajungand acum pana la glezna/calcai. Evolutia este de 7-8 cm la 24 de ore. Ce se intampla?
2. Echimoza de la nivelul gambei a aparut in urma unei contracturi (parerea mea ca este o contractura) in timpul unui meci de fotbal. Initial am simtit o durere ascutita la un sprint energic, am putut continua efortul dar cu dureri, ulterior in timpul relaxarii aparand o durere serioasa care ma impiedica sa merg normal. Cu incalzire serioasa am putut sa mai practic sport dar cu limitari evidente. La aproximativ 10 zile mi-a aparut echimoza de care vorbeam (fara sa fie vorba de alte lovituri sau asa cred) si plasata exact pe fasciculul muscular in cauza urmat si de umflarea piciorului (gamba+glezna). Acum dupa 3 zile piciorul a revenit relativ la normal, echimoza este la nivelul glezna-calcai iar capacitatea de efort este undeva la 85%. Aveti explicatii pentru aceasta evolutie ciudata? Sa fie de vina ca am fortat mai departe muschiul?

Multumesc,
Gabriel
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vanataile - primul ajutor
  •