Edem generalizat

27-02-2016
alina.alina1
Nu este medic/terapeut
alina.alina1
Buna ziua! Este vorba de o femeie in varsta de 41 de ani care prezinta edem generalizatm semnul godeului prezent in urma unui tratament cu Omicral(2 saptamani, 2 pastile pe zi)m in ultima zi a tratamentului dupa ce a luat ultima pastila a inceput tumefierea intregului corp(fata, gat, membre inferioare, superioare, torace, spate), i s au administrat doze de HHC si Ca iv, timp de 4 zile insa situatia s-a inrautatit si i s-a spus ca nu stiu ce sa ii mai faca.S-a dus la Urgente in alt judet, acolo neluand in seama edemul generalizat, care este foarte evident, pe zi ce trece fiind cat mai crescut in volum, aceasta prezentand astazi si durere sub forma de intepatura foarte puternica la nivelul toracelui si spatelui in partea dreapta si probleme la deglutie din cauza acestui edem.Analizele de sange au iesit perfecte, ecografia, ekg de asemenea.Nimeni nu stie sa ii spuna ce anume sa faca, la ce medic sa se duca sa fie consultata, simpomele agvravandu-se.Doctorul care i-a prescris tratamentul nu i-a gasit nici-o rezolvare si nici nu i-a spus unde sa mearga mai departe.In concluzie, ce medic ar trebui consultat pentru aceasta situatie?Nimeni nu gaseste nici o solutie.

TA 144/100mmHg, AV 102 tensiunea in mod normal fiind 110-120/80-90mmgHg
4 comentarii
0
28-02-2016, ora 14:07
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Trebuie internata in spital; in situatia ei nu trebuie sa stea acasa. Este o reactie alergica la medicament...
0
28-02-2016, ora 16:20
alina.alina1
Nu este medic/terapeut
alina.alina1
Multumesc frumos, insa a fost in doua orase la Urgente, in primul oras i s-a spus dupa ce i s-a administrat HHC si au vazut ca simptomele nu se amelioreaza ca nu au ce sa ii faca mai departe, iar in al doilea oras nici macar nu au luat in seama edemul generalizat si s-au bazat pe o durere in hipocondrul drept, iar in legatura cu edemul la sfarsit i-au zis sa astepte sa treaca...
0
01-03-2016, ora 18:07
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu cred asa ceva...hai ca intalnesti intr-o parte un medic superficial, dar in mai multe parti sa aiba medicii aceeasi atitudine ca cea de care spui e imposibil.Inseanna ca nu e edem si nu e generalizat...pe hartia de la Urgente ce scrie?
0
01-03-2016, ora 21:22
alina.alina1
Nu este medic/terapeut
alina.alina1
Cum am zis, in prima sectie de Urgente i s-a zis ca are edemul generalizat si i s-a administrat HHC si Ca iv 4 zile si cand au vazut ca nu se amelioreaza simptomele i-au zis ca nu stiu ce sa ii faca altceva, iar la a doua sectie de Urgente nu i s-a luat in seama edemul, nici macar nu aU verificat si au scris pe fisa cu totul si cu totul altceva decat cu ce s-a prezentat.Insa medicamentul fiind puternic si acesta ramanand 2-3 saptamani in organism, i-am recomandat sa bea ceai diuretic, nu altceva daca deja are in organism medicamentul si nu stie exact ce este, decat sa ia medicamente care mai rau i-ar fi putut face.Si acum merge spre bine, edemul scade.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: