Efecte ale consumului de alcool...?

11-04-2013
andreea1978
Nu este medic/terapeut
andreea1978
Buna ziua!

Am varsta de 34 ani si in trecut(pana acum un an)am avut o perioada foarte mare in care am consumat alcool.Acum nu mai beau, merg la psihoterapeut, ma simt mai bine, dar am probleme, cred, datorate consumului. Am ramas cu tremuraturi ale capului, cand ma uit fix la un lucru, imi tremura mainile cand sunt nevoita sa scriu ceva in fata unei persoane, am stari de greata, presiune in piept, momente foarte puternice de frica, ca nu pot face fata situatieide alta persoana. Sunt nervoasa cu toata lumea. Va rog, sa ma ajutati cu sfaturi, despre ce as putea face sa scap de aceste stari.

Va multumesc si astept raspunsurile dumneavoastra!
2 comentarii
0
11-04-2013, ora 18:50
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ andreea1978

Daca starile tin de mai mult de 2 saptamani, ati facut o boala care se numeste anxietate.
Adresati-va medicului psihiatru pentru consultatie si reteta.
Se rezolva.
0
14-04-2013, ora 08:52
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Sunt efecte ale abstinentei, ale sevrajului, pentru ca alcoolul da dependenta..organismul tau cere alcool, e suparat ca nu mai exista consum ; sa fii tare si sa nu cedezi, aceste probleme sunt relativ greu de suportat, dar trecatoare si, cu vointa, vor disparea.Ia vitamine in formula cat mai completa [ sunt mai scumpe ] sau macar vitamine complex B, bea multe lichide [ supe, lapte, iaurt, compot, bors acru - 2 -3 cani/zi, ceai, apa ] si fa miscare..Vitamine ia timp de 3 luni, apoi fa analizele [ inclusiv probele hepatice, GGT ].
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pot să beau alcool dacă iau medicamente?
  • Alcoolul, femeile și disponibilitatea sexuală
  • Tratament nou împotriva dorinței de a consuma alcool la persoanele dependente
  • MIT: O tărie consumată înainte de masă crește pofta de mâncare
  • MIT: Cafeaua combate mahmureala
  • MIT: Alcoolul te ajută să dormi mai bine
  • Exercițiile de aerobic pot proteja ficatul de efectele consumului cronic de alcool
  • Consumul moderat de alcool - chiar atât de benefic pe cât credem?
  • Un nou tratament pentru dependența de alcool
  •