entorsa glezna

44 comentarii 1 2
0
29-09-2011, ora 12:10
chemboyro
Nu este medic/terapeut
chemboyro
Multumesc frumos pentru ajutor
Daca am inteles eu bine asta inseamna ca daca in 6 -12saptamani nu observ nici o ameliorare referitoare la stastusul edemului ar trebuii sa ma ingrijorez. O sa urmaresc evolutia si daca si peste o luna( pana acum au trecut 4 saptamani dintre care doua am fost imobilizat in gips) nu voi observa nici o ameliorare o sa sun la clinica dvs pentru un consult.
Va multumesc frumos inca o data pentru ajutor.
0
28-12-2011, ora 15:49
alexandrutudorf
Nu este medic/terapeut
alexandrutudorf
Buna ziua!
Si eu am avut o entorsa la glezna pe data de 1 dec 2011.am fost la urgente mi-a zis ca am entorsa si mi-a pus glezna in atela ghipsata.Pe data de 16 dec 2011 am fost la doctorul de ortopedie de la Gerota si mi-a scos atela.inca aveam glezna umflata si inca prezenta urme de invinetire.La cererea Domnului doctor am facut o radiografie iar dupa mi-a prescris sa iau 2 pastile de Celebrex de zi (una dimineata si una seara), sa ma ung cu Diclac gel de 3 ori pe zi si sa tin piciorul in apa calda cu sare grunjoasa.am respectat totul si a doua zi imi disparuse vanataia.Dupa vreo saptamana, mai exact azi 28.12.2011, pot sa merg normal, mai simt o durere dar suportabilae(nu ma deranjeaza), dar inca mai am glezna umflata, ce e drept nu atat de umflat cat era cand mi l-am scos din atela dar inca e umflat.Intrebarea mea e daca e ceva normal sa fie inca umflat si cat o sa mai fie asa si cum pot sa scap mai repede de umflaruta.
Va multumesc pentru ajutor si astept un raspuns.
Cu stima!
0
28-12-2011, ora 22:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va raspund punctual:
- imobilizarea gipsata este utila doar in entorsa grava a gleznei, cand trebuie mentinuta timp de 6 saptamani. In rest aceasta imobilizare gipsata este inutila si chiar daunatoare.
- prezenta edemului si durerilor la sprijin semnifica o leziune mai grava, posibil o fractura maleolara, a calcaneului, talusului sau navicularului etc. Se impune o reexaminare clinica si chiar un Computer-Tomograf, tocmai pentru a exclude un diagnostic de gravitate, cum ar fi fractura maleolara, a calcaneului, talusului sau navicularului etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
15-03-2012, ora 18:07
Sorin777
Nu este medic/terapeut
Sorin777
Buna ziua!Acum o saptamana am cazut intr.o parte cu piciorul...dupa ceva timp mi sa umflat...1 zi nu am putut merge in el..dupa 2 zile puteam merge in el iar acum dupa 7 zile pot merge fara probleme...dar inca mai este foarte putin umflat si daca apas putin simt o durere usoara care persista 10-15 sec...poate fi ceva grav?
0
16-03-2012, ora 21:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
La ce nivel articular se afla problema?
Prin "picior" se intelege formatiunea anatomica situata mai jos (distal) de glezna, pentru a evita confuzia cu membrul inferior, format din sold, coapsa, genunchi, gamba, glezna si picior.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
19-03-2012, ora 15:24
Sorin777
Nu este medic/terapeut
Sorin777
glezna...
0
19-03-2012, ora 15:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
La nivelul gleznei exista cateva sute, poate mii de puncte dureroase posibile.
La ce nivel anatomic este durerea??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
04-04-2012, ora 19:04
Dani1989
Nu este medic/terapeut
Dani1989
Buna ziua!
Domnule doctor, acum 12-13 zile am fost la fotbal si am calcat stramb. Diagnosticul doctorului de le floreasca entorsa.. 21 zile fasa elastica, gheatza, tador 7 zile plus pansament gastric.
De cateva zile am inceput sa calc in picior si nu simt nici o durere doar ca se aude un trosc micut de fiecare data cand calc. E normal sa fie asa ? Inca nu-i vindecat complet sau...?
0
17-01-2014, ora 18:44
dumitru coroama
Nu este medic/terapeut
dumitru coroama
Buna seara!
Domnule doctor, am 28 de ani, si acum 3 saptamani am sarit de la 1, 20 metri si am calcat pe o parte. Imediat a inceput sa se umfle. Am fost la urgente, iar doctorul de garda mi-a spus ca e entorsa de glezna si mi-a prescris Arcoxia, Ranitidina, Midocalm si Fastum gel. Mi-a mai recomandat si orteza Dynastab Dual. Dupa 10 zile m-am dus din nou la control pentru ca degetele si lateralele piciorului de la calcai spre degete s-au invinetit. Am facut alte radiografii, iar acestea au iesit bine. Am facut si un computer tomograf, iar rezultatul a fost: fractura de navicular drept. Doctorul care m-a consultat mi-a spus ca piciorul il pot pune in ghips sau sa imi iau orteza walker. Am ales orteza, si trebuie sa o port timp de 4 saptamani fara sa pun picorul in pamant. Ieri si azi picorul mi s-a umflat un pic, este normal sa se umfle?Era mai bine sa-l pun in ghips? Pot sa va trimit CT-ul sa-l vedeti si dumneavoastra?
0
17-01-2014, ora 21:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Din pacate, fractura navicularului este una deosebit de severa, data fiind dificultatea tratamentului si complicatiile frecvente.
Mai intai trebuie analizata necesitatea tratamentului chirurgical si, daca acesta nu se impune, este obligatorie imobilizarea in cizma gipsata, fara sprijin pe piciorul respectiv (in acest caz orteza este total exclusa).
La ora actuala cred ca va aflati in fata unei fracturi neglijate, cu deplasare probabila (ati calcat pe picior dupa producerea traumatismului), iar tratamentul chirurgical este cam tardiv, dar nu exclus...
Imi puteti trimite fara probleme CT-ul, care este absolut obligatoriu in fracturile navicularului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
18-01-2014, ora 22:40
dumitru coroama
Nu este medic/terapeut
dumitru coroama
Buna seara!
Multumesc pentru raspuns!
La CT rezultatul a fost de fractura navicular drept, iar doctorul care m-a consultat cand s-a uitat mi-a spus ca e fractura de scafoid tarsian ante picior drept (fara deplasare), este acelasi lucru? Pe ce adresa de email va pot trimite CT-ul?
0
19-01-2014, ora 09:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Osul se numeste "navicular" (dupa Nomina Anatomica) si nu apartine ante-piciorului, ci medio-piciorului.
Este o fractura ultra-severa, care trebuie precis gestionata.
Imi puteti trimite continutul CD-ului cu computer tomograf-ul pe adresa de mail ce apare la datele mele personale, cand faceti "click" pe fotografia mea.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
21-01-2014, ora 22:13
Roaua Elvis
Nu este medic/terapeut
Roaua Elvis
Buna ziua.In urma cu 4 zile la o partida de fotbal intr-un contact cu un adversar la genunchiul drept sa auzit o trosnitura urmata dde durere foarte mare. Imediat zona din stanga genunchiului drept sa rosit dupa care sa umflat si acum abia daca pot sa calc putin in el si simt o instabilitate a genunchiului acum observ ca acum am si o vanatae cam de 2 cm in spatele genunchiului.Daca puteti sa ma ajutati cu ceva sfaturi ? Va multumesc
0
21-01-2014, ora 22:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Sfatul cel mai eficient si singurul logic este sa procedati la un consult la ortoped.
Pana la elucidarea diagnosticului este preferabil sa nu va sprijiniti pe membrul afectat, iar absenta sprijinului obliga la trombo-profilaxie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns
44 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Entorsa de glezna - primul ajutor
  •