Entorsa glezna tratata gresit

28-11-2018
Andreib46
Nu este medic/terapeut
Andreib46
Va salut! Numele meu este Andrei, am 22 de ani, 184cm inaltime si 67kg la ultima cantarire (posibil sa fie mai putine dupa ultimele saptamani)
In urma cu fix 3saptamani in incercarea de a ajunge mai rapid la coltul blocului am coborat scarile alergand, sarind cate 2-3 scari o data... Din graba si neatentie am pus piciorul stang prost in pamant (clasica calcatura stramba) insa efectele au fost destul de grave avand in vedere ca saream de pe o scara pe alta. In 30s glezna era deja foarte umflata si a aparut un punct cat o unghie ca dimensiune negru. La 45min eram deja pe patul celor de la UPU Floreasca si dupa o radiografie am primit diagnosticul de entorsa, iar ca remediu atela ghipsata pt 14zile, pastile anti-inflamatorii si injectii anti-coagulante.
Dupa o saptamana glezna a inceput sa doara foarte tare pana am ajuns in stadiul in care am plecat din nou la spital, dar am consultat un alt doctor. Din start mi s a spus ca in primul rand ghipsul a fost pus prost, intr o pozitie inclinata in jos.. Mi s a taiat ghipsul, piciorul arata groaznic, invinetit pe toate partile, in toate culorile posibile. Doctorul acesta a decis sa aiba incredere in primul doctor si sa considere ca nu este o fractura ci doar o entorsa grava, nemaifacand astfel RX insa a mentionat faptul piciorul arata foarte rau si nu este vorba nicidecum de doar 14zile.. dupa o alta saptamana am revenit la control si a decis ca este destul de ok sa raman fara ghips insa sa folosesc o orteza de glezna ce are insertii metalice pe laterale pt a sustine glezna pe timpul mersului si sa fac exercitii pentru a recapata mobilitatea gleznei si anume incercarea de a aduce glezna si degetele piciorului spre genunchi, flexii de glezna spre genunchi.
Dupa inca 5 zile de facut exercitii si mers cu orteza+ o carja pentru a nu sprijini toata greutatea in piciorul cu pricina, nu simt nici o schimbare iar ce m a alarmat este ca in seara aceasta piciorul a durut ceva mai rau ca de obicei la mers iar acum este destul de umflat.
Mentionez ca nu am exagerat, cand spun mers ma refer la mers prin casa, intre camere. Vazand ca este inflamat am renuntat la a mai face exercitii..
As dori sa stiu daca recuperarea este de o asa lunga durata incat intr o saptamana sa nu fie nici un progres sau ar trebui sa fac un RMN sa vad exact ce s a intamplat cu acele tendoane si ligamente? Ce ma nelinisteste este acest diagnostic prin eliminare, facem radiografie si daca nu e fractura inseamna ca e entorsa.. nu se stie daca sunt intinse sau rupte, care ligamente.. si cat de grava sau nu este situatia
1 comentarii
1
29-11-2018, ora 17:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Raspunsul depinde, evident, de examinarea clinica directa.
Nu cred ca este cazul sa faceti un RMN fara o examinare clinica corecta (uneori RMN este inutil, fiind mai fiabil CT).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Entorsa de glezna - primul ajutor
  •