Entorsa la ambele glezne

04-12-2013
MisterT
Nu este medic/terapeut
MisterT
Domnilor va rog ajutati-ma si pe mine... Gleznele mele s-au intors peste cap, intr-un accident de munca in strainatate. Asta s-a intamplat imediat acum un an de zile, in 10 decembrie. Am revenit acasa, a trebuit sa astept sa treaca Craciunul ca sa fac un consult medical, cand am ajuns la consult, am constatat ca nu mai am asigurare medicala, m-am dus la privat si am facut radiografie la ambele glezne, spre bucuria mea nu au fost fracturi...mi-a dat medicul o lista mare de medicamente si trimitere la laser, ultrasunete, fizioterapie, etc. Datorita faptului ca am platit o gramada de bani pe aceste analize si consult, tatal meu mi-a sugerat sa stau acasa, ca o sa se vindece de la sine. L-am ascultat pe tatal meu, cred ca nu ar fi trebuit.In fine, una peste alta, au trecut luni de zile, in care am asteptat sa ma fac bine, am fost nevoit vara sa imi ajut bunicii la treburile agricole, motiv pentru care mi le-am solicitat din nou...intre timp, am facut de doua ori la rand cate 10 sedinte de laser si ultrasunete, la un interval de 2 luni. Acum, iata-ma dupa 1 an de zile, gleznele nu s-au vindecat in totalitate. In somn imi misc picioarele, iar cand ma trezesc ma dor. Nu e o durere mare, dar e un deranj care ma strseaza. Port fasa si glezniera, iar cand umblu mult, le simt obosite si nu mai stiu ce sa mai fac, va rog sa ma credeti. Momentan nu lucrez, deci nu posed asigurare medicala, nu mai am nici bani :) dati-mi totusi un sfat, as aprecia foarte mult, am 24 de ani, mi-e dor de activitatile sportive si vivacitatea varstei. Locuiesc in Cluj-Napoca si daca binevoiti a-mi da un sfat -*


(*modificat de admin)
2 comentarii
0
05-12-2013, ora 10:11
Dr. Manuel Nastai
Ortopedie si traumatologie, Stuttgart
Dr. Manuel Nastai
In lipsa unui consult clinic este foarte dificil, daca nu imposibil de a va da un sfat. Puteti sa ne dati mai multe detalii despre accident (cum s-a intamplat, care a fost mai exact mecanismul traumatismului) si radiografii ale ambelor membre sunt obligatorii. Daca aveti ar fi de mare folos sa uploadati radiografii de la accident si de acum. Daca nu stiti cum va pot eu ghida.
0
05-12-2013, ora 13:03
MisterT
Nu este medic/terapeut
MisterT
In primul rand, va multumesc pentru raspuns. Am efectuat 2 radiografii, gleznele sunt "pozate" din fata si din lateral. In interpretarea medicilor, acestia nu au vazut nici o leziune, nu au fost fracturi, nu am avut piciorul rupt. Nu stiu cum se spune exact in termeni medicali, nu reusesc sa gasesc interpretarea dupa radiografii. Totusi, mai jos, am pus mai multe linkuri pentru a vedea trimiterea dupa interpretarea radiografiilor de catre medicul ortoped si radiografiile, pe care nu am stiut cum sa le tin sa se vada mai bine.Sunt sigur ca problema este undeva la tendoane, ligamente...

Accidentul s-a intamplat in Londra, unde am lucrat la o companie de confectii metalice. Un coleg roman, m-a rugat sa vin afara sa-l ajut sa aduca un fier cu motostivuitorul(masina de incarcat paleti, cu doua lame in fata, numai ca aceasta era mult mai mare, care ridica tone de fier). El a luat pe lame un fier lung, iar eu stateam in lateralul lui, obisnuiti sa discutam, ne luam larevedere, pentru ca urma sa ma intorc in tara, peste 3 zile. M-am intors cu spatele, mergand incet, el a venit incet in aceeasi pozitie, cu lateralul masinii, pentru ca a intors rotile si, foarte repede, ca abia mi-am dat seama, m-a agatat de calcaiul stang, la talpa ghetei. Laba piciorului s-a intors in sens invers si incercand sa scot stangul, mi s-a prins dreptul, care s-a intors mai tare, am simtit o usturime mare la glezna. Totul s-a petrecut foarte repede, pana am apucat eu sa strig " bai, bai" si pana si-a dat el seama, fapta a fost comisa. Nu m-am putut tine pe picioare, am simtit o durere mare. Abia am ajuns acasa, un chin extraordinar, m-am vazut in scaunul cu rotile.

Am ajuns acasa, era greu sa merg si pana la baie. Ce sa mai spun de faptul ca mi-am dat seama de gravitatea problemei si am vrut sa merg la supermarket sa imi iau o crema, fasa elastica, pentru ca deja stateam cu gheata. L-am sunat disperat pe colegul care m-a accidentat, ca ii platesc eu orele de munca, nu a vrut sa vina sa imi aduca ce aveam nevoie. Concluzia accidentului, e ca amandoi am gresit. Eu nu m-am asigurat, am fost neglijent, iar el la fel, neasteptand sa ma departez indeajuns de tare de masina. Masina m-a prins la garda jos, pentru ca e foarte joasa, distanta de la pamant pana la caroseria ei, este exact cat o laba a piciorului. Intamplarea face ca in acel moment eu aveam in gheata, cate o placuta cu metal, pusa in joaca, ca si farsa, inainte de a ma intoarce acasa.

Normal ca nu a stiut nimeni ca se poate intampla asa ceva, dar, uite ca probabil daca nu aveam chestiile alea in bocanc, poate mi-as fi putut retrage piciorul. Chiar in ziua aceea mi-au spus de chestie, dupa amiaza, tot radeau de mine si nu am apucat sa le scot, pentru ca lucram. Seful nostru nu a aflat, pentru ca le-as fi facut probleme la mai multi. Lucram acolo fara acte, le-as fi facut probleme la ei si la toata compania pentru asa ceva. Nu am avut nici asigurare medicala. Probabil daca il dadeam in judecata, il lasam pe drumuri pe el si toata familia lui, ii luam toti banii, ii necajeam. Asa, el nici macar nu a fost responsabil pentru accidentul la care a fost complice, mai ales ca eu il ajutam pe el, chiar daca nu am fost atent, il implica mai tare decat pe mine.

Acuma ma stresez cu gleznele, ma supar, pentru ca imi da peste cap toate planurile.am 24 de ani, ma tem sa raman cu probleme cronice, pentru ca daca nu se vindeca, poate ca nu voi mai putea juca fotbal, sa alerg, sa fiu activ, pur si simplu sa imi ajut familia la treburile gospodaresti, asadar voi ramane un "sensibil". Banii facuti s-au dus, inca nu mi-am gasit un loc de munca. Nu sunt sarac, dar a fi bolnav e un lux, iar in momentul de fata am o situatie usor delicata, mai am si alte probleme si cheltuieli, nu vreau sa intru in detalii.

Momentan sunt la Cluj, pentru ca eu sunt din Baia Mare de loc. Nu stiu oare, cat mai e valabila ideea de a ma intoarce la respectivul doctor ortoped, pentru ca acea consultatie am facut-o undeva in ianuarie 2013 si m-am cam ferit sa mai dau cine stie cati bani, desi daca stiam ca situatia dureaza atata, as da oricui 10 milioane, numai sa ma faca bine, pentru ca uite sanatatea e cea mai importanta. Mentionez ca pe trimitere, medicul a combinat si probleme mai vechi de la coloana, pentru ca am mai fost la fizioterapie. La coloana, ma mai doare in partea de jos, parca am fost diagnosticat cu discopatie lombara in anii trecuti. In fine, astept cu nerabdare parerea dumneavoastra, sunt oarecum optimist, oarecum pesimist. Nu se moare din asa ceva, dar tare as vrea sa ma fac bine, iar daca oasele sunt la locul lor, ar trebui sa ma pot vindeca cumva...

http://imageshack.com/a/img571/4347/ia2d.jpg
http://imageshack.com/a/img690/5215/z0jd.jpg
http://imageshack.com/a/img36/3258/a3w2.jpg
http://imageshack.com/a/img853/7594/aaq7.jpg
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Entorsa de glezna - primul ajutor
  •