episod psihotic acut... rog sfatul unui psihiatru

731 comentarii 1 2 ..... 232425 Înainte ›
0
19-01-2013, ora 23:28
elenutza65
Nu este medic/terapeut
elenutza65
probabil voi schimba ceva...nu stiu ce..dar, mi-e greu sa constat ca niste bolnavi trai
wsc ca animalele oare de ce oameni buni?
0
19-01-2013, ora 23:31
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Aa sunteti medic ! E bine sa aveti incredere ! Face bine la psihic ! N-am prea inteles insa unele cuvinte : "conditiile din spital sunt peste media celor corecti sa inteleaga" dar.."nu exista instalatii sanitare si personal" ! E cam redundant !
V-am trimis si un mesaj privat ! Numai bine !
0
19-01-2013, ora 23:42
elenutza65
Nu este medic/terapeut
elenutza65
multumesc stevens..voi analiza.sunt convinsa ca furia nedreptatilor nu ma vor linisti...poate se va schimba lumea.
0
19-01-2013, ora 23:46
elenutza65
Nu este medic/terapeut
elenutza65
nu sunt medic..sunt apatinator.fiica mea va fi bine, indiferent de conditii..trebuie...
0
19-01-2013, ora 23:51
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Am avea nevoie de un purtator de cuvant pt o eventuala prezenta la antena 3 la dl Gadea ! Am observat ca problemele expuse acolo se rezolva cu prioritate ! Sunt convins ca nu sunteti numai sensibila si iubitoare ci si distinsa prin aparitie si statut ! Ce spuneti, ati fi dispusa sa sustineti acele amendamente la legea sanatatii ?!

Lumea nu se schimba de la sine pentru ca lumea incepe cu noi ! Cu fiecare dintre noi !
0
21-01-2013, ora 22:58
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Elenutza65, am toata admiratia pentru dvs ca mama, sa stiti ca fata se va face bine, totul e sa aveti speranta in Dumnezeu!

Cred ca in spital se dau doze mari si probabil dásta trebuie sa stea acolo. Ceea ce n-am insa sa inteleg vreodata sunt conditiile in care stau bietii bolnavi si NU INTELEG de ce pe nimeni nu doare, nu-i pasa de ceea ce este acolo.

Toata speranta mi-e in presa, poate sa realizeze un documentar cu conditile inumane de acolo. Culmea, de cate ori mergeam sa iau reteta, personalul dadea vina pe bolnavi, evident conditiile erau mizere.

Stau si ma intreb oare schizofrenia nu se manifesta la fel indiferent de tara?
Adica cu ce e mai presus un shizofrenic din Austria versus Romania, in ceea ce priveste statutul de bolnav, accesul la tratament sau la personal calificat?

Raspunsul mi-l dau tot eu, n-are nici-o vina bietul bolnav, depinde unghiul din care e privit: uman sau inuman.
Din pacate, asta e tara in care traim...

Sanatate fiicei, si va rog sa-i transmiteti sa nu mai intrerupa medicatia nici daca se simte 100% ok.

Prozac
0
23-01-2013, ora 21:47
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Exista si o varianta mai simpla de a aduce problemele din sanatate in prim plan ! Faceti filmari relevante cu telefonul mobil si trimiteti-le pe adresa stirilor antena 3, de preferat ! In felul acesta nu e nimeni expus ! "Cainele de paza al democratiei" abia asteapta asemenea subiecte !

Sanatate inainte de toate !
0
23-01-2013, ora 22:30
elenutza65
Nu este medic/terapeut
elenutza65
buna seara..si multumesc tuturor pt incurajari...fiica mea este, inca, in spital..e bine in ceea ce priveste medicatia si raspunsul organismului.De ce trebuie sa mai stea, nu inteleg si orice mi se explica nu sunt de acord cu aceasta inchisoare legata de birocratie.Mai mult..am fost anuntata ca trebuie sa-mi procur medicatia, nu mai are spitalul abilify...e ok, l-am cumparat...dar, oare el ii va fi administrat corect?De la cabinetul medicului si pana la rezerva inchisa e "un tunel"in care se perinda divers personal!Am toata stima pt medici...din pacate nu muncesc singuri si au si ei viata lor...personalul auxiliar in psihiatrie, din punctul meu de vedere lasa de dorit..daca eu ca apartinator bat jum de ora sa ies afara din rezerva, ce se poate intampla cu bietul bolnav nebagat in seama?Nici nu vreau sa ma gandesc..probabil exista D-zeu!Ii voi transmite..prozac...si-ti multumesc pt urarile de bine.sunt atat de optimista, incat nu cred ca se va mai intampla sa intrerupa medicatia, e constienta de cate eforturi se fac sa-i fie bine...iar eu voi face parte din fiintza ei, orice s-ar intampla...momentan vreau s-o vad acasa, am discutat cu ea si a inteles ce reguli sunt..mai sunt cateva zile...ne va ajuta D-zeu sa trecem si peste ele!
0
23-01-2013, ora 22:42
elenutza65
Nu este medic/terapeut
elenutza65
stevens..probabil ca in decursul timpului voi vedea multe si multe frustrari legate de "nesimtirea"din sanatate... ma vor infuria..acum sunt epuizata fizic...nu cred ca voi schimba eu ceva in sistemul asta, dar..ca la multi altii va refula si a mea...cine stie...momentan incerc sa ma adun..nu inteleg multe lucruri. si organizat, le voi aseza cap la cap!
0
23-01-2013, ora 22:57
elenutza65
Nu este medic/terapeut
elenutza65
prozac...nu trebuie sa ai admiratie pt mine..sunt pur si simplu mama..e normal sa-mi iubesc copilul si sa incerc sa-l ajut apeland la toate informatiile.pe aceasta cale rog pe toti care sunt dispusi la schimb de pareri..sa le expuna!
0
24-01-2013, ora 03:56
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ elenutza65

Inmultiti 30 mg (sau cat ia pe zi) cu cate zile ia Abilify cumparat de dv., in spital, si la final puteti verifica daca va dau restul cutiei complet acasa.
E prima oara in toata cariera mea de internari in care aud ca se termina medicamentele in spital.

De multe ori s-a intamplat ca toata sectia unde eram internata sa fie pe Seroquel, de exemplu.
Indiferent ce boala avea fiecare.

Sa intrebati de curiozitate daca s-a terminat Abilify pentru toti colegii ei de Salon.
0
25-01-2013, ora 22:22
elenutza65
Nu este medic/terapeut
elenutza65
clara_p

suspiciunea mea nu este ca mi se pot inmana mai putine pastile la externare.m-a sfatuit unul din medici sa nu las cutia la asistente...atata neincredere am in ele, incat ma gandesc..oare administreaza corect dozele?si am sa va explic si de ce aceasta suspiciune.."in urma cu 4 luni, fiica mea a mai fost internata in spital pt 3 zile..la externare i s-a prescris romparkin, cum bine stiti nu se mai fabrica, iar eu in cateva ore nu aveam de unde sa fac rost.Am rugat medicul sa-mi prescrie un inlocuitor..a spus ca nu exista{in momentul cand am schimbat medicul am aflat ca exista viregitul}.astfel ca..inebunita ca nu avea pastillele, timp de 5 ore mi-am sunat toate cunostintele in cea mai mare disperare si in final..pana seara am facut rost de 3 pastile.si de-aici suspiciunea...cele 3 pastile au fost luate din doza unui bolnav.Atata furie am pe acesti oameni cu instincte de calai si atata nepasare am vazut in aceste 3 saptamani incat am ajuns sa-mi fie rusine si mie ca sunt om.

Dupa cum bine stiti, fiica mea, 3 saptamani a stat la supraveghere...asa m-am sfatuit cu medicul si a fost bine pana a plecat medicul in concediu, saptamana asta.Ieri cand am mers la ea, mutata in alta rezerva, zgariata, toate lucrurile personale furate si intr-o mare divergenta cu o pacienta violenta.Am crezut ca o iau razna si eu, pur si simplu nu credeam ca e posibil asa ceva..am mers sa intreb ce s-a intamplat si toata lumea dadea din umeri, am inteles ca n-are sens sa vb cu asistentele si infirmierele...pt ele acesti bolnavi sunt un stres.Am mers la medicul inlocuitor, am stat de vorba intr-o agonie, nu-mi puteam crede urechilor ce auzeam:comisia de scoatere de la supraveghere se intruneste peste cateva zile, n-o puteti scoate pe semnatura ca este ilegal"Credeti-ma, am ramas perplexa...intr-un final mi-am adunat puterile si am zis:d-na doctor, eu mi-am adus copilul sa-l tratez, nu sa fie batut, daca nu se poate nimic din ce am propus si nu este supravegheata atunci eu stau langa ea sa o pazesc, eu din spitalul asta nu mai plec fara ea "Am iesit din cabinet cu asigurarea ca va face posibil sa cheme comisia special sau sa scoata pacienta respectriva din acea rezerva.S-a intamplat un miracol.fiica mea, in cateva ore a fost scoasa la liber, pacienta respectriva a fost mutata..astfel si-au gasit linistea si celelelalte colege din rezerva...dar de ce trebuie sa intervina cineva sa fie corectitudine?Poate v-am plictisit cu povestea mea.mereu si mereu sistemul sanitar este in dificultate...nu-s bani pt sanatate, auzim la tv...ce sa faca niste animale cu banii?Eu, sincer, n-am avut probleme severe in acest sistem...dar, tind sa cred, fara sa fiu mistica..ca doar d-zeu ne apara de toate infamiile!
0
25-01-2013, ora 22:41
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Elenutza este bine sa scrieti, tocmai pentru a stii ce se intampla acolo. Eu nu am fost niciodata internata si aceste povestiri ma cutremura:((

Va face bine si dvs, dar si celorlalti din jur, va stii cumva de ce realitate se loveste acolo

Eu nu stiam, insa as minti sa spun ca nu banuiam ca acolo umanitatea a decazut sub nivelul de primata, nu pot decat sa sper ca intr-o zi va fi o tara mai buna, oameni mai buni si la noi.

Pina atunci, doar sa ne fereasca Cel de Sus!
0
25-01-2013, ora 22:45
Verbina
Nu este medic/terapeut
Verbina
Nu ne plictisiţi.
Că, uite, mie îmi încălzeşte inima orice mama care luptă pentru binele copilului său.

Fata este internată fără consimţământul ei ?
De aici se trag belele. Că intuiţia îmi spune că pe pacienţii internaţi INVOLUNTAR se testează medicamentele, care urmează a fi scoase pe piaţă farmaceutică. De aceea au încercat vrăjeala cu comisia de supraveghere... Dar sincer vă spun, bolnavii cu afecţiuni psihice vor ajunge foarte-foarte rău, dacă fiecare va căuta STRICT soluţia individuală de ieşire din impas. În situaţii de ABUZ care frizează sub-umanul, trebuie acţionat şi COLECTIV - prin ONG-uri şi mass-media.

Nu în ultimul rând, mă îndoiesc de faptul că legea ar stipula drept 'IMPERATIV NECESAR' acordul comisiei de supraveghere pentru cazurile bolnavilor CARE AU FAMILIE.

elenutza65:
'comisia de scoatere de la supraveghere se intruneste peste cateva zile, n-o puteti scoate pe semnatura ca este ilegal 'Credeti-ma, am ramas perplexa...intr-un final mi-am adunat puterile si am zis:d-na doctor, eu mi-am adus copilul sa-l tratez, nu sa fie batut, daca nu se poate nimic din ce am propus si nu este supravegheata atunci eu stau langa ea sa o pazesc, eu din spitalul asta nu mai plec fara ea 'Am iesit din cabinet cu asigurarea ca va face posibil sa cheme comisia special sau sa scoata pacienta respectriva din acea rezerva. S-a intamplat un miracol. fiica mea, in cateva ore a fost scoasa la liber, pacienta respectriva a fost mutata..astfel si-au gasit linistea si celelelalte colege din rezerva'
0
26-01-2013, ora 02:39
elenutza65
Nu este medic/terapeut
elenutza65
verbiia
fiica mea a fost internata pt binele ei..va fi bine!
0
27-01-2013, ora 03:22
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ elenutza65

Trebuie sa deveniti cea mai buna prietena a ei si sa o invatati sa faca numai fapte bune.
Daca are pacea inimii si mintea limpede si impacata cu ea insasi, o sa isi revina cu ajutorul lui Dumnezeu.

Mania si ura sa stiti ca imbolnavesc sufletul si daca ii vorbiti copilului fetei despre asta o imbolnaviti si pe ea (faceti dublu pacat). Sper ca nu procedati asa. Ea este asemenea unui ou fara coaja, protejata de membrana. Orice lucru cat de marunt o tulbura, inclusiv supararea dv. sau daca simteti ca sunteti tulburata.

Daca ati putea merge sa faceti o spovedanie generala, la un duhovnic v-ar ajuta foarte mult.
Sau il chemati acasa sa va faca o sfestanie cu maslu (slujba pentru insanatosire) insa inainte il rugati sa o si spovedeasca. Inainte. Nu dupa.

Cand mai are de-a face cu persoane violente, invatati-o mai bine sa taca sau sa le vorbeasca bland si cu rabdare. Acelea au mintile foarte incurcate. Daca le raspunde mai rau le intarata. Ea trebuie sa stie astfel de reguli si sa le aplice permanent ca sa se apere.
Dumneavoastra poate ca nu veti fi tot timpul langa ea. Trebuie educata sa isi revina si sa redevina puternica. Nu sa o tineti cu anii inchisa in casa "drogata".

Repet: "nu trebuie sa intervina cineva ca sa fie corectitudine", ea singura trebuie invatata sa se apere (inteligent). Asa cum pasarea le arata puilor cum sa zboare, asa si dv. trebuie sa o invatati pe ea pas cu pas. Altfel se transforma in leguma pe viata.

Sa mearga sa se impace cu fata cu care a intrat in polemica ca altfel vor suferi amandoua si isi vor aduce aminte mult timp dupa, adica adauga inca niste minusuri la boala lor.
Sa mearga sa isi ceara amandoua iertare una de la alta si sa se impace.

Dumnezeu ne apara si ne ocroteste dar si noi nu trebuie sa ne facem rau singuri maniindu-ne de exemplu.
Mania este o patima foarte mare care poate cauza boli psihice.
Zice in Biblie extrem de clar ca trebuie sa ne impacam pina la apusul soarelui.

Adica sa ne cerem iertare unii de la altii si sa facem sa piara astfel tulburarea din suflet atunci, in ziua respectiva.
Nu sa o chemam si pe mama sa o suparam. Sa le suparam si pe asistente si pe doctorite.

Fata trebuie invatata sa se descurce singura si nu cocolosita.
Fara reprosuri si cu blandete ca sa isi revina cat mai curand.

@ prozac

Daca vrei sa afli lucru negative, ai cazut in ispita.
Curiozitatea este o ispita in acest caz.
Fereste-te de tot ce inseamna a afla lucruri negative, sa sa povestesti cuiva ceva de rau. Nu, pentru ca il tulburi si pe el. Cand mintea e tulburata, nu mai judeca logic. Tinta noastra este sa judecam logic si sa ne revenim fara pastile ca se vede ca astia vor sa ne oblige oarecum sa luam toata viata. Eu nu sunt dispusa. Am inceput sa am niste dureri foarte mari musculare si articulare.

Trebuie sa ne ferim noi insine de tulburari sau de orice ganduri care fac sufletul sa se simta rau.
Nu avem voie sa ne intristam decat pentru pacatele noastre.

Dumnezeu sa ne ajute pe toti si sa ne daruiasca pacea inimii !
0
27-01-2013, ora 19:38
elenutza65
Nu este medic/terapeut
elenutza65
clara_p
cred ca n-ai inteles."fata"cu care a intrat in disputa...era o pacienta in varsta de 54 ani periculoasa prin comportamentul ei cu o foma grava de schizofrenie, saraca nu este vinovata pt boala ei...vinovat este medicul de garda si personalul de la supraveghere care n-au monitorizat-o...tocmai asta este problema de ce trebuie sa intervina cineva pt a impiedica o nenorocire sau mai rau..de ce trebuie sa se intample o nenorocire pt a se lua masuri de siguranta?In ceea ce priveste mania si ura..sunt doua resentimente diferite prin trairi...este un mare pacat sa urasti, iar cei ce au sufletul bun nu cunosc aceasta apasare...in schimb mania este fireasca, cu atatea nedreptati cu care ne
confruntam.Cat despre apararea "inteligenta"...se poate aplica oriunde, nu si intr-o sectie de psihiatrie.
Despre fiica mea..ce sa va spun.este de 3 zile scoasa la liber..insista sa vina acasa, este energica dar nu recuperata...asteapta ziua de marti sa vina doctorita s-o externeze ca s-a plictisit...la intrebarile ei insistente de ce n-o iau acasa..nu pot sa-i raspund decat ca medicul decide.Comunicam bine dar nu ne intelegem, inca are ranchiuna pe mine ca este in spital, s-a apucat de fumat si nu cred ca e bine, mananca mult si nici asta nu e bine, ii cada parul si tot pe mine ma acuza.nu este o leguma si asta ma bucura..sper sa-mi dea D-zeu rabdare si intelepciune s-o ajut!
0
28-01-2013, ora 22:59
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
" probabil voi schimba ceva...nu stiu ce..dar, mi-e greu sa constat ca niste bolnavi trai
wsc ca animalele oare de ce oameni buni? "

Acum ca se discuta cazul micutilor agitati si legati in spital este momentul sa bateti fierul ca e cald ! Eu le-am trimis pe adresa stirilor un semnal insa nu stiu daca il recepteaza fiindca sunt destul de autisti daca nu au materiale filmate !
0
29-01-2013, ora 00:03
elenutza65
Nu este medic/terapeut
elenutza65
stevens..traim in romania si asta ne ocupa tot timpul, mania mea nu tine de regulile lui d-zeu ci doar de dreptatea ratiunii date..acum, ascult parerile voastre, , le expun si pe ale mele.sunt un pic reticenta cu declaratii mas-media..nu-mi cocolosesc copilul dar sunt sigura ca daca nu se recupereaza este vina cuiva..si acel cineva va plati cu pretul vietii mele
0
29-01-2013, ora 01:00
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Am inteles, nu va incurcati in lucruri marunte ! Daca sunteti in cautarea unui asociat in vederea comiterii unei infractiuni, sunt prin preajma ! :)

Pana acolo mai bine intrebati medicul, care este beneficiul terapeutic al acelui abilfy pe care v-a pus sa-l cumparati din banii proprii !
0
29-01-2013, ora 19:47
Verbina
Nu este medic/terapeut
Verbina
Va să zică:

1) fiica dumneavoastră a fost lovită în spital - 'mulţumită' purtării de grijă a medicului, sub semnătura căruia a fost internată.
2) Acelaşi medic v-a înmânat o reţetă ce cuprindea medicamente NECOMPENSATE, răstimp ce fata dumneavoastră se află - în continuare - în perioada de internare.
3) Şi, totuşi, speraţi că respectivul medic a elaborat CU COMPETENŢĂ schema de tratament necesară recuperării bolnavei.

Decât să acumulaţi în continuare frustrări, mai ales că sunteţi tentată de ideea de a vă face singură dreptate: 'daca nu se recupereaza este vina cuiva... si acel cineva va plati cu pretul vietii mele'... mai bine schimbaţi şi medicul şi spitalul!!!
0
30-01-2013, ora 23:26
elenutza65
Nu este medic/terapeut
elenutza65
stevens...e singura pacienta care ia acest abilify..si am ajuns sa cred ca merge...am incredere in aceasta doctorita..ba azi, chiar m-a inveselit...mi-a facut cu ochiul si mi-a zis..e bineee...mai sta inca in spital cateva zile...dar e energica, dupa 5 luni nu mai este o leguma.posibil cand va veni acasa sa fie ca inainte...se ceaerta cu mine, isi impune punctul de vedere...sa ne ajute d-zeu sa fie ok
0
30-01-2013, ora 23:34
elenutza65
Nu este medic/terapeut
elenutza65
verbinia...medicul meu este bun...doar ca a lipsit o saptamana din spital si s-au intamplat nereguli..azi cand am contactact legatura cu el, era uimit ca n-a stiut de conflict...nici nu ma mira in romania..eu cred ca pana la medici..interesul familiei e cel mai important
0
16-02-2013, ora 19:35
adinamess
Nu este medic/terapeut
adinamess
Buna,
Este clar ca sistemul medical minunat din tarsoara noatastra nu te ajuta cine stie ce.Este la fel de adevarat ca sunt si medici f buni care se ocupa cu atentie de pacientii aflati intr-o astfel de stare.Deci nu disperati exista vindecare din asa ceva(este adevarat ca si cu ajutorul medicatiei) dar si cu ajutor psihoterapeutic
Cu drag
Ady
0
18-02-2013, ora 10:28
coralia_1982
Nu este medic/terapeut
coralia_1982
Buna ziua,

stie cineva vreun psihoterapeut bun in Ploiesti sau prin apropiere de Ploiesti?

Va multumesc.
0
23-03-2013, ora 13:25
Dragos84
Nu este medic/terapeut
Dragos84
Buna ziua tuturor, revin dupa 2 ani cu vesti bune.

In urma cu 2 ani sotia mea a, avut un episod psihotic ca urmare plecari ei in Italia, dupa ceva stari emotionale a fost diagnosticata cu : depresie psihotica sau tulburare nu mai tin exact mine starile ei erau ::scadere intelectuala, , tristete profunda, idei delirante si autoacuzare.gandire lenta, halucinatii.
Tratamentul a fost : Prozac, Tranxene (care am renuntat acum 1 an la el) si Seroquel, ce vreau sa intreb este pentru ca suntem plecati din tara si nu avem acces la doctorul nostru., in primul rand sa simtit extraordiar dupa 1 saptamana din tratament si a revenit, si de atunci nu a mai avut vreun episod psihotic/depresie, dupa 2 ani de seroquel a renuntat la el de 2 saptamani, prima saptamana s-au simtit efectele insomniei (este foarte greu mai ales ca noi si muncim), dar acum este ok incepe sa doarma bine, ideea care este si vrem sa ne lamurim si noi, este 'SAFE' sa renuntam de tot la seroquel el fiind singurul care il mai ia acum.

Sanatate tuturor
0
23-03-2013, ora 13:48
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Dragos84

Nici macar un medic nu va poate spune ca, daca sotia e suta la suta bine acum si renunta la tratament, ii va merge perfect de acum inainte.
Oricand poate sa faca o recadere care sa necesite spitalizare. Peste cateva zile, o luna, 6 luni etc.

Pina nu mergeti la un medic specializat sa ii reevalueze starea prezenta va sfatuiesc sa nu renuntati la tratament, in special la Seroquel care are rolul de a preintampina aparitia ideilor acelora delirante, a celor de autoacuzare si a halucinatiilor.
0
30-03-2013, ora 16:50
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Coralia_1982,
aproape de Ploiesti exista spitalul Voila din Campina, unde o puteti gasi pe doamna psiholog Dinu Veronica, va puteti programa, de asemenea o puteti gasi si la Clinica Help Sana din Campina.Sper sa va fie de folos!
0
15-04-2013, ora 20:52
Dragos84
Nu este medic/terapeut
Dragos84
Multumim mult clara_p, o sa continuam tratamentul
0
03-11-2018, ora 10:25
Ionela nis
Nu este medic/terapeut
Ionela nis
Buna ziua
Sotul meu are tratament cu rispolept si orfiril de circa 2luni. În urma cu 3 ani am văzut că sotul meu începe să aibe tulburări de comportament, în sensul că i se părea că prietenii noștri au ceva cu el, fratele lui il Da pe mana SRI_ului,...Familia lui, cand am incercat sa le spun ca e ceva in neregulă cu el, nu m -a ascultat. Imi spuneau că il fac nebun, ma rog..
În septembrie a avut o cădere gravă, în sensul că a plecat de acasa fara sa spuna nimic fara bani fara acte fara telefon, negasindu-l 3 zile. L am dat in urmarire generala, a fost un calvar pt mine, dar și pt fratele lui care a realizat ca avusesem dreptate dar nu luase nicio atitudine in ceea ce il priveste. Mentionez ca nu aveam nici o putere de convingere asupra soțului meu, mereu imi spunea ca nu are nimic.
După acest episod am mers la medicul psihiatru care ne-a prescris rispolept si orfiril, nefiind necesara internarea.
Acum spune că se simte bine, deși câteodată mai are halucinații. Marea mea problema este ca nu mai vrea sa ia tratamentul, deși medicul nu i a spus acest lucru. În fiecare zi ma confrunt cu el si trebuie sa duc lupta de lămurire ca medicamentele ii fac bine, ca totul o sa fie bine daca asculta de medicul nostru..În fine.intrebarea mea este cum ar trebui să mă comport cu el, sunt răbdătoare și înțelegătoare dar simt ca nu mai am nici eu putere sa lupt cu încăpățânare lui. Cum ar trebui să se comporte familia lui cu el, mentionez faptul că tin legatura strânsă cu fratele lui. Cu mama lui nu sunt in relatii bune, nu stiu ce vorbesc ei amandoi. Bineinteles ca ea crede că totul s a intamplat din cauza mea.
Va multumesc pt raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns
731 comentarii 1 2 ..... 232425 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: