episod psihotic acut... rog sfatul unui psihiatru

731 comentarii 1 2 ..... 24 25
1
04-11-2018, ora 19:30
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu sunteti vinovata cu nimic, indiferent de ceea ce spun ceilalti.
Nu il puteti obliga pe sot sa ia tratamentul, dar daca nu si-l ia si incep iar comportamentul delirant si halucinatiile, aveti optiunea de a suna la 112 si de a-l interna involuntar cu politia si salvarea. Insistati ca doctorii cu care intra in legatura sa ii comunice ca trebuie sa ia tratamentul pe termen nelimitat. El altfel nu are constiinta bolii.
0
06-11-2018, ora 23:04
Ionela nis
Nu este medic/terapeut
Ionela nis
Va multumesc pt raspuns...este foarte greu. Incerc sa fiu răbdătoare și înțelegătoare, dar in fiecare zi avem aceeași discuție interminabilă cum ca nu isi va mai lua medicamentele. Nici nu mai stiu cum sa ma comport cu el.
Uneori imi vine sa renunț la lupta asta, avem o fetiță de 5 ani jumătate impreuna, imi doresc sa fiu puternică pt ea.
0
07-11-2018, ora 12:04
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Nu mai aveti decat varianta administrarii medicamentelor in mancare ! Si rispoleptul si orfirilul exista in varianta de picaturi, vorbiti cu medicul lui ! Daca nu trebuie trecut pe injectia la 2 saptamani !
0
07-11-2018, ora 16:59
Ionela nis
Nu este medic/terapeut
Ionela nis
Si acum cand este sub tratament mai are halucinații, este in regula sa fie asa? Este mereu obosit, ar dori să doarmă...trece de la o stare la alta
Medicul nostru mi a spus că da, este normal...dar dupa 2 luni încă sa mai aiba impresia ca este urmărit?
Vrea sa ia tratamentul doar 3 luni, are pofta de băutură. Mereu am discuții cu el.cum ar trebui să îi spun? Cu frumosul ca pana acum sau sa trec si la amenințări de genul ca il interneaza sau ca il părăsesc?
Nu stiu cum sa fac.Ce sa fac...
Multumesc
0
09-09-2022, ora 22:35
OViatamaibuna
Nu este medic/terapeut
OViatamaibuna
Buna seara! Doresc sa impartasesc cu voi povestea mea sii cer ajutorul vostru prin a ma sfatui cum este mai bine sa procedez! Am inceput sa fumez etnobotanice de la o varsta cam frageda (14 ani) am fumat aproximativ 3 ani iar dupa aceea am lasat acest viciu ordinar cu ajutorul dezintoxicarii la un spital de specialitate! Umpic mai tarziu cam pe la 19-20 de ani am inceput sa fumez marijuana crezand ca este naturala si nu dauneaza sanatatii, continuand sa fumez vre-o 7 ani zii de zii minim 1 g pe zi... Acum 4-5 luni am hotarat sa ma las de acest viciu fiindca nu ma mai simteam bine de la ele, cand fumam ma simteam vinovat ca de ce mai fumez si dee o vreme buna nu mai imi dadea o senzatiee ok ca si cum era mai demult cand fumam, pur si simplu fumam din obisnuinta la un moment dat! Tragedia mai mare a inceput dupa ce am renuntat la ele, de atuncea si pana in prezent sunt anxios si depresiv, Am perioade paranoice de atuncea sii nu stiu cum sa le opresc, sunt zile in care ma simt bine dar de cele mai multe ori ma simt ciudat sii cred ca toata lumea din jurul meu ma vorbeste sii imi vrea raul fapt ce a determinat sa nu mai am incredere in nimeni si pierzandu-mi increderea si in mine. Pana acuma am incercat sa nu folosesc nici un tratament medicamentos cu antipsihotice crezand ca timpul le va rezolva pe toate si imi voi revenii! Ma speriu sa nu ma fii pricopsit cu vreo boala psihica care nu mai trece (schizofrenie) poate si asta este o paranoia de a mea dar citind tot felul de publicatii pe internet care nu stiu daca sunt 100% adevarate ca si cum ar fii ca, consumul de marijuana poate duce la schizofrenie! Avand in vedere consumul meu pe o perioada indelungata de timp nu stiu daca cea ce mi se intampla este o reactie normala a ceea ce am facut in trecut sii va trece cu timpul sau chiar s-ar putea sa imi fii distrus viata de tot! Sunt tanar sii imi iubeam viata inainte chiar daca eram fumator de marijuana, familia mea nu a avut de suferit sii m-am comportat exemplar cu toata lumea! Va rog din suflet dati-mi un sfat sii spuneti-mi ce ar trebuii sa fac in continuare! Sunt suspicios sa incep o medicamentatie deoarece imi este frica ca dupa ce termin cu ea situatia mea va fi una si mai rea!
0
10-09-2022, ora 06:03
OViatamaibuna
Nu este medic/terapeut
OViatamaibuna
Buna seara! Doresc sa impartasesc cu voi povestea mea sii cer ajutorul vostru prin a ma sfatui cum este mai bine sa procedez! Am inceput sa fumez etnobotanice de la o varsta cam frageda (14 ani) am fumat aproximativ 3 ani iar dupa aceea am lasat acest viciu ordinar cu ajutorul dezintoxicarii la un spital de specialitate! Umpic mai tarziu cam pe la 19-20 de ani am inceput sa fumez marijuana crezand ca este naturala si nu dauneaza sanatatii, continuand sa fumez vre-o 7 ani zii de zii minim 1 g pe zi... Acum 4-5 luni am hotarat sa ma las de acest viciu fiindca nu ma mai simteam bine de la ele, cand fumam ma simteam vinovat ca de ce mai fumez si dee o vreme buna nu mai imi dadea o senzatiee ok ca si cum era mai demult cand fumam, pur si simplu fumam din obisnuinta la un moment dat! Tragedia mai mare a inceput dupa ce am renuntat la ele, de atuncea si pana in prezent sunt anxios si depresiv, Am perioade paranoice de atuncea sii nu stiu cum sa le opresc, sunt zile in care ma simt bine dar de cele mai multe ori ma simt ciudat sii cred ca toata lumea din jurul meu ma vorbeste sii imi vrea raul fapt ce a determinat sa nu mai am incredere in nimeni si pierzandu-mi increderea si in mine. Pana acuma am incercat sa nu folosesc nici un tratament medicamentos cu antipsihotice crezand ca timpul le va rezolva pe toate si imi voi revenii! Ma speriu sa nu ma fii pricopsit cu vreo boala psihica care nu mai trece (schizofrenie) poate si asta este o paranoia de a mea dar citind tot felul de publicatii pe internet care nu stiu daca sunt 100% adevarate ca si cum ar fii ca, consumul de marijuana poate duce la schizofrenie! Avand in vedere consumul meu pe o perioada indelungata de timp nu stiu daca cea ce mi se intampla este o reactie normala a ceea ce am facut in trecut sii va trece cu timpul sau chiar s-ar putea sa imi fii distrus viata de tot! Sunt tanar sii imi iubeam viata inainte chiar daca eram fumator de marijuana, familia mea nu a avut de suferit sii m-am comportat exemplar cu toata lumea! Va rog din suflet dati-mi un sfat sii spuneti-mi ce ar trebuii sa fac in continuare! Sunt suspicios sa incep o medicamentatie deoarece imi este frica ca dupa ce termin cu ea situatia mea va fi una si mai rea!
1
10-09-2022, ora 10:44
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Eu m-as mai interna o data la spitalul de dezintoxicare si as discuta cu medicul de acolo despre optiunile mele. In niciun caz nu o sa fiti mai rau dupa tratament.
1
10-09-2022, ora 15:07
OViatamaibuna
Nu este medic/terapeut
OViatamaibuna
Pot face schizofrenie de la dorguri? Asta este cea mai mare problema a mea momentan! Sau este o perioada de cateva luni bune in care imi v-or trece episoadele psihotice datorate consumului?
1
10-09-2022, ora 17:04
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Se poate face schizofrenie de la droguri dar nu trebuie sa va puneti dv. un diagnostic. Mergeti la medic. Macar stati cu el de vorba. Stiu persoane care au facut anxietate, depresie sau schizofrenie de la droguri dar nu am pastrat legatura cu ele ca sa aflu cat timp au luat tratament. Cel mai bine intrebati un medic specializat pe adictii.
1
10-09-2022, ora 17:24
OViatamaibuna
Nu este medic/terapeut
OViatamaibuna
Am fost la un medic psihiatru care mi-a prescris quetiapina teva a zis ca nu poate sa imi dea un diagnostic acuma exact acuma doar dupa ce iau tratamentul o perioada de timp! As dorii sa stiu daca este un forum specific pentru problemele mele de acest gen sa intreb persoane care sunt sau au fost in ipostaza mea sa vad daca s-au vindecat sau ce au facut! Sunt disperat rau si am o frica mare de tot!
1
10-09-2022, ora 18:28
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Incearca pe Grupul de Facebook "Sprijin pentru dependente (alcool, droguri, jocuri de noroc)".
Sanatate multa!
Adaugă un comentariu / răspuns
731 comentarii 1 2 ..... 24 25

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: