Episod psihotic va rog ajutati-ma

10-07-2008
gherghina
Nu este medic/terapeut
gherghina
Sora mea este in acest moment internata in spital iar medicul de garda care a facut internarea a zis ca ar fi Schizofrenie catatonica insa doctorita care a preluat-o ne-a spus ca nu poate sa puna un diagnostic si ca ce are ea se numeste episod psihotic.Tin sa precizez ca in momentul internarii nu vorbea cu nimeni se scarpina ffff rau in cap (avea deja rani) mersese in vizita la taicasu care are probleme cu nervi si s-au luat la bataie a luat-o de acolo prietenul ei cand am ajuns la ea nu vorbea nimic si privea parca prin mine m-am speriat cand am vazut-o asa am incercat sa-i vb dar parca nu ma auzea (un singur lucru mi-a zis am inrebat-o daca vrea sa vb cu Tonti-matusa noastra-iar ea m-a intrebat cine e Tonti? atunci mi-am dat seama ca ceva nu este in regula)m-am hotarat cu greu sa chem salvarea eu credeam ca are ceva de la loviturile primite fiind toate la cap(buza sparta, cucuie).
Intotdeauna sora mea a fost mai diferita, mai interiorizata, fara prea multi prieteni, genu de on de care nu prea te poti apropia sufleteste(in ultimii ani bunica noastra era terorizata de ea in casa o maltrata fizic si psihic), genul de persoana cu care nu te poti contrazice pentru ca mereu vrea sa aiba dreptate.
Prietenul ei este casatorit si are un copil ma gandesc ca si faptul ca el nu era dispus sa renunte la sotie a adus-o in starea in care este acum pentru ca este practic obsedata de el intreaba numai de el vrea sa stea numai cu el.
Va rog frumos sa ma ajutati spuneti-mi ce credeti este doar un episod psihotic sau este intradevar schizofrenica si daca da ce sanse are sa isi revina sa iasa din starea in care este si sa fie un om normal(precizez ca a vb cu doctorita spunandu-i ca aude niste voci).

Va multumesc din tot sufletul
Doamne ajuta
9 comentarii
0
12-03-2009, ora 22:17
horciu_allex
Nu este medic/terapeut
horciu_allex
cum se pune un subiect despre episod psihotic, ca vreau si eu sa postez unul ??? spunetimi si mie plzzz
0
13-03-2009, ora 15:10
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
intri pe romedic, apoi forum apoi clic le boli, apoi pe tulburari psihice. In capul coloanei este o tasta cu "adauga un subiect" dai clic si acolo scrii titlul si apoi subiestul.
Intai si intai trevuie sa ai id si parola la romedic.
succes
0
20-03-2009, ora 21:48
callina
Nu este medic/terapeut
callina
In momentul in care auzi acele voci..., dvs nu dialogati cu ele, ca noi suntem botezati in numele Lui Dumnezeu si nu stam la taclale cu draci, indiferent ce ne spun, deci repet NU DIALOGA cu ele(e esential) ci incearca sa spui:" Doamne Iisuse Hristoase Fiul Lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatoasa(ul)!" Gandindu-te cu putere la ceea ce spui, deci cu nedejde, si implicit la Domnul Iisus nu ai cum sa le mai auzi, apoi vor disparea de la sine! Pt ca in numele lui Iisus s-a hotarat ca :"...tot genunchiul sa se plece si cele ceresti si cele pamantesti...!"Eporunca, nu-i joaca, deci nu-i rezista nimeni cu atat mai putin dracii...! Asa ca fruntea sus si duceti o lupta cu nedejde si cu credinta, ca nimic nu-i cu neputinta la Bunul Dumnezeu care ne-a creat din nimic, din lut, din pamant!
Doamne ajuta!
0
20-03-2009, ora 21:48
callina
Nu este medic/terapeut
callina
In momentul in care auzi acele voci..., dvs nu dialogati cu ele, ca noi suntem botezati in numele Lui Dumnezeu si nu stam la taclale cu draci, indiferent ce ne spun, deci repet NU DIALOGA cu ele(e esential) ci incearca sa spui:" Doamne Iisuse Hristoase Fiul Lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatoasa(ul)!" Gandindu-te cu putere la ceea ce spui, deci cu nedejde, si implicit la Domnul Iisus nu ai cum sa le mai auzi, apoi vor disparea de la sine! Pt ca in numele lui Iisus s-a hotarat ca :"...tot genunchiul sa se plece si cele ceresti si cele pamantesti...!"Eporunca, nu-i joaca, deci nu-i rezista nimeni cu atat mai putin dracii...! Asa ca fruntea sus si duceti o lupta cu nedejde si cu credinta, ca nimic nu-i cu neputinta la Bunul Dumnezeu care ne-a creat din nimic, din lut, din pamant!
Doamne ajuta!
0
21-03-2009, ora 15:31
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
draga callina, auzitul vocilor este un fenomen psihotic in schizofrenie, este dat de un subconstient slab si de modificari biochimice la nivelul creierului.Auzi ceea ce iti este frica sa auzi, halucinatiile auditive sunt legate depreocuparile bolnavului, de fricile lui.
in nici un caz nu vorbesc dracii. Multi schizofrenici au impresia ca le vorbesc dracii dar nu este adevarat!
eu insami am trecut prin asta, este foarte neplacut sa auzi ceva rau. Dar era legat de teama mea.
Este chiar periculos sa spui unui bolnav psihic ca ii vorbeste satana. Fata de la Tanacu, Irina de aceea a intrat in stare de soc, ca era schizofrenica iar cei de la manastire erau nepriceputi si mai rau au speriat-o in acest sens. Ea era voinica si simtea nevoia unei relatii sexuale si fiind bolnava auzea voci care o indemnau sa se culce cu un barbat. In contextul manastirii, si ea vrand sa devina maicuta ( in paranteza fie spus, este foarte nefireasca calugaria), s-a speriat ca ii vorbeste satana, ca ar fi posedata.
In biblie se spune intr-adevar ca Iisus scotea demonii din oameni, dar acum 2000 de ani cum ar fi putut sa le explice la oameni notiuni de medicina? Este spus figurat, adica ii vindeca, ca boala e ceva rau.
Deci mare grija, nu mai speria oamenii. Tu ai avut intentie buna, este bine sa te rogi.
Uite, eu aveam delir mistic de la boala si rugaciunea prea multa imi accentua simptomele, mecanismele creierului meu se dadeau peste cap, de frica auzeam si mai si. Medicii mi-au explicat ca am delir mistic, ca maicutele care sunt mai slabe.
Am redus orele de stat in biserica si m-am vindecat. Merg la slujba, dar cat pot, cand simt ca mi se dau gandurile peste cap plec acasa. Ma spovedesc si ma impartasesc des, fara sa tin post, am dezlegare.
Sunt si oameni sanatosi care nu au astfel de probleme, dar schizo este o boala grea, dificil de abordat.
Numai bine
0
21-03-2009, ora 15:36
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
vreau sa adaug ceva. Nu am stiut ca ai si tu probleme, draga calina, si ca ai fost internata. ma bucur ca te-a ajutat rugaciunea, vezi insa ca oamenii nu seamana, fiecare isi gaseste calea lui.
Nu uita ca bolile spihice si nervoase nu sunt demonizari ci un dezechilibru al creierului.
sanatate!
0
21-03-2009, ora 17:37
callina
Nu este medic/terapeut
callina
Nu am spus ca sunt demonizari, ci ca toate bolile psihice sunt demonice! E o diferenmta si va rog sa o sesizati ! Ar trebui sa va intrebati de ce nu puteati sa mai stati in biserica din cauza ca va apareau gandurile? Cine aduce gandurile rele in mintea omului in biserica? Satana ! Asa spun sfintii ! Dvs puteti sa spuneti ce doriti, sunt medici psihiatri care nu sunt credinciosi, care la sedinta aveau tigara in gura ! Ala ce sa mi spuna, cu ce sa ma ajute? Cand eu aveam sa presupunem ganduri de hula la icoane sau la adresa sfintilor sau Maicii Domnului sau a Mantuitorului Hristos?! Eventual ar trebui medicul ajutat sa inteleaga ca in fata unui pacient nu se fumeaza, cu atat mai mult cu cat este femeie! Eu vis-a-vis de psihiatri cu cateva exceptii care erau f.credinciosi m-am lamurit!Adica diavolul va aduce ganduri diverse in biserica iar dvs fugiti afara, oare aveti mai multa liniste afara decat in fata lui Hristos??? Nu vedeti ca asta si urmareste sa va scoata din biserica! Schizofrenia este o boala demonica! Este denumirea moderna, pt ca aducand la Hristos un bolnav, se spune in EVANGHELIE care avea exact simptome de schizofrenie sau epilelsie, Hristos nu a spus uite un epileptic sau schizofrenic, ci a zis :"iti poruncesc iesi afara din el"! Diavolul tulbura omul, dar nu inseamna ca este numaidecat posedat, poate fi tulburat, luptat de demoni!
Doamne ajuta sa va luminati sa sa intelegeti unde este adevarul!
Sanatate multa!
0
21-03-2009, ora 17:50
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Pentru Callina: NU INCERCA SA DESTABILIZEZI PRIN IDEILE DUMITALE LINISTEA CARE SE AFLA PE ACEST FORUM. INSIST!!! Daca doresti acest lucru, deschideti subiect si scrie pe el ce doresti!
Ai te rog in vedere ca sunt multi oameni sensibili care posteaza aici, oameni pentru care eu am o desebita consideratie si care pot fi usor raniti din cauza ideilor persistente ale dumitale. Crezi in ele? Foarte bine, tine-le pentru dumneata!
Toate vin de la Dumnezeu si numai EL m-a salvat si a salvat mii de suflete aflate in necaz! Cum?
Numai El stie!
Nu doresc sa intru-n polemici cu dumneata pe teme religioase. Eu sunt crestina si-l iubesc pe Dumnezeu, in acelasi timp am si tulburari psihice si rolul meu pe acest forum este sa ajut, prin cuvinte blande si indemnuri care sper eu ca fac mult bine!
Anastasia, te rog nu lua in seama raspunsurile contradictorii alelui Callina;)
0
21-03-2009, ora 21:20
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
draga callina, frica de acele vorbe ma scotea din biserica, nu satana, eu merg in continuare la biserica, ma spovedesc si ma impartasesc.
Prozac, nu o mai certa, ca ea se afla in suferinta.
va doersc numai bine tuturor!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Episoadele psihotice ar puta fi anticipate cu ajutorul unui algoritm de învățare automată
  • Singurătatea în copilărie a fost asociată cu probabilitatea crescută de a experimenta un episod psihotic
  •