eroziune de smalt

16-09-2013
health4
Nu este medic/terapeut
health4
buna ziua, am 36 ani, detin dantura destul de frumoasa dar cu mult timp in urma (in adolescenta) medicul meu stomatolog mi-a recomandat niste pastile cu fluor (pt smalt mi-a spus) stiind ca voi avea probleme in viitor, la vremea respectiva din anumite motive nu am dat importanta si intr adevar problemele au aparut la scurt timp si au evoluat f rapid la cei doi dinti din faţă pe partea frontala bineinteles cum e mai rau :-)), intai au aparut niste pete maronii ca niste carii care in cateva zile au evoluat uluitor de rapid, au macinat pur si simplu smaltul(ca niste cratere sensibile la atingere), am observat ca la consum de lactate se mai ameliorau, la anumite alimente, bauturi, fructe sensibilitatea crestea, in fine si-a facut de cap a stagnat si de ani buni m-am obisnuit asa, folosesc pasta pt dinti sensibili, insa acum din motive pur si simplu estetice as dori sa rezolv problema si nu stiu daca se mai poate face ceva? acelasi medic stomatolog mi-a spus ca se poate rezolva cu niste plombe...dar nu prea as dori sa pileasca sa curete din ei pt a-i plomba, totusi sunt dinti sanatosi, nu cariati, doar afectati de aceasta eroziune..
7 comentarii
0
16-09-2013, ora 13:37
Dr. Alex Salan
Chirurgie orala si maxilo-faciala, Craiova
Dr. Alex Salan
Cred ca cel mai bine ar fi sa urmati sfatul medicului Dvs stomatolog. Ceea ce aveti Dvs sunt carii oprite in evolutie sau eroziuni provocate de acizi. Oricum ar fi smaltul este afectat si dintii vor fi compromisi. Diagnosticul este pus numai de catre un medic in prezenta semnelor clinice si simptomelor pe care le aveti. De asemenea se pot folosi si examene complementare. Nu incercati sa va diagnosticati singur(a) deoarece nu este de competenta Dvs si s-ar putea sa va inselati. Daca lasati leziunile asa vor evolua si veti pierde dintii, fapt ce va duce la tratamente complexe si..costisitoare.
0
16-09-2013, ora 14:31
health4
Nu este medic/terapeut
health4
multumec mult pt raspuns, nu m-am diagnosticat singura, acum o luna am fost la control si dupa o investigatie generala, acelasi medic care mi-a prescris medicamentele cu fluor (cred ca zynafluor )mi-a intocmit din nou fisa( nu mai fusesem de atatia ani) si chiar explica unui rezident ce am eu in gura, a precizat la cei doi dinti uite astea sunt eroziuni si Nu carii, am stiut dintotdeauna ca nu sunt carii, eu am stat asa ani buni din cauza ca am crezut ca nu exista rezolvare simpla, daca mi-i plombeaza 'nu as dori sa intre in ei", nu stiu daca e posibil doar sa aplice plomba si atat...pe de alta parte de-a lungul anilor am mai consultat si alti medici si majoritatea spuneau ca nu prea au ce sa le faca doar sa-i fateteze adica sa pileasca din ei ceea ce eu nu vreau, imi dadeau cu o solutie pe un betisor de vata sa mai amelioreze sensibilitatea si atata tot.ma gandesc ca daca as fi fost pe cale sa-i pierd m-ar fi anuntat din timp ca trebuie interevenit cumva...nu stiu dar cumva trebuie rezolvat si sper inspre bine, nu as dori sa intervin si sa creez mai rau probleme..multumesc inca o data pt reply

p.s. tin s aprecizez ca problema e pe partea frontala a dintilor, undeva spre centru.
0
16-09-2013, ora 14:50
health4
Nu este medic/terapeut
health4
nu am mai putut edita, deci dintii arata sanatosi, atunci cand rad se vad aceste cioplituri (sunt efectiv ciolplituri in smalt )care sunt bine definite, undeva putin mai sus de centru, dar nu ajung la gingie, sunt bine conturate, ovale, si au perioade cand parca se mai agraveaza apoi iar revin la "normal", depinde de alimentatie, stil de viata, as dori sa incarc niste poze nu stiu daca se poate
0
16-09-2013, ora 15:14
health4
Nu este medic/terapeut
health4
vreau sa precizez ca inainte sa apara aveam o fobie cu spalatul pe dinti frecam la ei "ca la oale" sare, bicarbonat, presarate peste pasta de dinti ma spalam si de 5-6 ori pe zi, am continuat cateva zile si dupa ce au aparut aceste cioplituri ( bine ca m-am oprit la timp-:) ), acum din pacate mai mult de doua ori pe zi nu ma pot spala deoarce sensibilitatea creste cu toate ca folosesc pasta de dinti adecvata, scuze pt multele postari
0
16-09-2013, ora 16:05
Dr. Alex Salan
Chirurgie orala si maxilo-faciala, Craiova
Dr. Alex Salan
:-) am inteles. E bine ca ati mai clarificat situatia. Aveti leziuni cuneiforme. Daca tesutul dentar este dur, se aplica doar obturatii fara a mai fi nevoie sa se curete cu freza. Nu le lasati asa. Mergeti la dr. Folositi o periuta medie si spalati-va doar de 2 ori pe zi. Leziunile au aparut datorita periajului intempestiv. Repet mergeti sa le plombati, pe romaneste:-) la un medic care vrea sa faca asta, deoarece tratamentul este extrem de simplu si nedureros
0
16-09-2013, ora 17:46
health4
Nu este medic/terapeut
health4
da asa am sa fac, multumesc mult dl. doctor !
0
17-12-2013, ora 00:31
health4
Nu este medic/terapeut
health4
nu inteleg de ce nici un medic nu mi-a recomandat si nu mi -a zis adevarul, am fost dusa in eroare ani de zile!!!!

leziunile cuneiforme se pot rezolva printr-o simpla aplicare de SMALT SI NU CU FREZE SI PLOMBE DE PRISOS!!!

am fost la o doamna doctor care mi le rezolva PRIN APLICARE DE SMALT si din punct de vedere medical dar si estetic, fara freze, plombari etc!!!

este incredibil cata incompetenta cum e posibil dupa atatia ani sa nu imi recomande nimeni acest SMALT care exista pe piata si care acopera acele leziuni ff simplu fara freza fara a se intra in dinte ! INCREDIBIL !!!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: