Eruptie care se raspandeste

10-09-2010
MariaLuiza
Nu este medic/terapeut
MariaLuiza
Buna ziua!Acum aproximativ 10 zile am observat aparitia unor bubite la baza gatului, incet incet ele au inceput sa se raspandeasca pe sani, burta, spate si acum si pe picioare.Au inceput sa se inroseasca si sa ma manance.Am fost la dermatologie si mi s-a dat un tratamen ce consta in pastile antialergice si creme insa deja au trecut 4 zile si nu se observa nici o schimbare, din contra ele se tot raspandesc.M-am tot gandit ce s-a intamplat in perioada in care a aparut aceasta eruptie si nu stiu sa fii schimbat crema..sapunul sau alte produse de ingrijire corporala care ar putea cauza aceasta eruptie.Am nevoie de niste sfaturi pentru ca nu pot ajunge decat peste cateva zile la medic.Multumesc anticipat!
3 comentarii
0
10-09-2010, ora 22:01
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
probiotice, glutamina, argila, omega 3 + vit E, ceai verde bio - are efect antihistaminic si eliminare alergeni. In principal este vorba de gluten, cazeina sau... altceva !
O dieta hipoalergenica e solutia.
0
11-09-2010, ora 01:25
MariaLuiza
Nu este medic/terapeut
MariaLuiza
Si totusi dak am o alergie la ceva pastilele si cremele nu treabuiau sa rezolve problema?
0
11-09-2010, ora 01:45
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Intrevedeti un sablon comun intre cele 2 mesaje (mai lungi) postate de mine la un moment dat ?

http://forum.romedic.ro/prod/BOLI_DE_PIELE_02466.html

http://forum.romedic.ro/prod/poliartrita_?_046435.html

Fiindca aceste manifestari sunt cauzate de niste anomalii ale modului dvs de viata, solutia de cele mai multe ori consta in optimizarea dietei. Am mentionat toate acestea ca sa cautati singura, nu sa ma credeti pe cuvant.

Cremele si pastilele inseamna in general sa dai cu batul in balta.
Eventual un dr ar fi fost interesat si de tratamentul concret.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Iritațiile pielii la copii - tipuri, cauze și tratament
  •