Este hernie de disc?

06-12-2008
mitreaileana
Nu este medic/terapeut
mitreaileana
In urma RMN-ului cervical mi s-a dat urmatorul diagnostic: Rectitudine de profil a coloanei vertebrale cervicale. Discul intervertebral C5-C6 proemina circumferential, amprenteaza maduva spinala, ingusteaza recesurile laterale si gaurile de conjugare bilateral cu efect compresiv pre si intraforaminal pe radacina C6 dreapta.
Concluzii: Protruzie discala posterioara C5-C6 cu efect compresiv radicular.
Rog sa-mi spuneti daca e nevoie de operatie sau nu.Durerile sunt in partea dreapta a coloanei cervicale cu extindere omoplat si umar drept.Am facut fizioterapie si tratamente cu antiinflamatorii plus infiltratii cu Diprophos dar nici un rezultat.As vrea sa stiu ce pot sa mai fac pt atenuarea durerilor.Multumesc
3 comentarii
0
07-12-2008, ora 13:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Raspunsul este extrem de simplu, banal chiar: consultati un neurochirurg!! El va va pune diagnosticul si va stabili eventuala indicatie chirurgicala.
IRM-ul (""RMN"") nu are absolut nici o semnificatie intrinseca, el trebuind sa fie coroborat cu examenul clinic (in timpul consultatiei).
Nu incercati sa cautati sfaturi intamplatoare pe forumuri; aceasta este o boala extrem de serioasa si nu trebuie sa fie neglijata, asadar cautati un neurochirurg!!
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
16-12-2008, ora 09:26
mitreaileana
Nu este medic/terapeut
mitreaileana
Am consultat un neurochirurg la cabinet si nu pe internet.Rezultatul a fost ca nu e caz de operatie si ca nu am ce sa fac decat analgetice dar nu f multe si fizioterapie, mai putin masaj prin trepidatii (asta o fi cel cu aparatele de masaj electrice?).Mi s-a mai spus ca in timp oasele se vor ascuti si durerile se vor diminua.
Am facut fizioterapie extrem de multa, antiinflamatorii nesteroidiene am luat din cele mai bune plus infiltratii care nu au ameliorat decat pe perioade relativ mici.
Problema e ca pe langa durerile de coloana fac si nevralgie cervico brahiala care e insuportabil de dureroasa.Stau permanent in casa si nu pot sa imi desfasor activitatea.
Cu respect va intreb unde ar trebui sa mai merg?
Multumesc pt raspuns.
0
16-12-2008, ora 10:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Nu este chiar domeniul meu de competenta, dar ati incercat sa purtati cateva saptamani un coller cervical? Il puteti gasi in farmacii si are un efect spectaculos in cervico-brahialgiile fara indicatie chirurgicala. Singura conditie este sa il purtati permanent, zi si noapte, timp de cel putin 6 saptamani.
In rest, daca nu sunteti multumita de neurochirurg, gasiti un altul si cereti o alta opinie.
Cu deosebita stima,

Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: