este normal sa platesc consultatiile?

26-07-2010
coffeeta
Nu este medic/terapeut
coffeeta
buna ziua!
de 4 luni de zile merg la un cabinet de endocrinologie cu bilet de trimitere de la medicul de familie, doamna doctor daca iti da sa faci analize ti le da doar la o anumita clinica si musai cu plata ca dehh acolo are ea incredere!am zis ok a fost recomandata de o prietena ca fiind buna!
sapt trecuta ma duc la ea inarmata cu bilet de trimitere si adeverinta de salariat si imi spune ca nu ma mai poate vedea pe CASMB si imi zice arata 2 foii cu o lege din 30.06.2010 privind biletul de trimitere si alta ca ministerul sanatatii nu ii mai da voie sa ma consulte gratuit ca nu am una din bolile enumerate pe lista aia!
mie mi-a pus diagnostic de hipertiroidie avand un TSH de 0.17 si mi-a prescris de sapt trecuta si thyrozol 1/2din comprimatul de 5mg!
este normal sa platesc consultatiile?
multumesc anticipat!
6 comentarii
0
26-07-2010, ora 12:24
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Ce este normal in tara asta??
Cu bilet de trimitere nu ar tb. sa platesti consultatia...sfatul meu este sa faci o programare in spital, acolo nu platesti nici consultatia si nici analizele.De unde esti?
0
26-07-2010, ora 12:26
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
...inca ceva, e dreptul tau de asigurat sa alegi la ce lab. iti faci analizele
0
26-07-2010, ora 12:29
coffeeta
Nu este medic/terapeut
coffeeta
eu sunt din bucuresti!
ideea este ca pana acum o sapt nu am platit consultatia!
iar analizele ma trimitea ea la o clinica cu plata ca in alta parte cica le-ar face aiurea!desi analizele se deconteaza cu bilet de trimitere de la ea!
oricum ma gandesc sa ma duc la altcineva!
0
26-07-2010, ora 13:54
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Ai face f bine sa ceri parerea si altui medic.In Buc. de ce nu te duci la Parhon??
0
26-07-2010, ora 13:58
coffeeta
Nu este medic/terapeut
coffeeta
nu m-am dus la parhon ca pana acum nu mi-au iesit analizele rau! si atunci n-am vazut o problema, plus ca mi-a fost recomandata de o prietena ca fiind foarte competenta!
dar dupa ultima vizita la ea m-am cam lamurit si cu siguranta am sa merg la alt doctor!
voiam sa stiu daca este vreo lege noua si eu nu o stiu!
ms mult!
0
26-07-2010, ora 14:14
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Daca as fi in locul tau, mi-as alege un medic mai putin cunoscut, chiar rezident...ei tot timpul invata si acorda mai mult timp si atentie pacientului.Multa sanatate !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.