este oare normal sa simt o asemenea durere dupa plomabre?

24-03-2009
gherasim82
Nu este medic/terapeut
gherasim82
dragii mei,

acum o saptamana de zile am fost stomatolog unde mi sa plombat o masea..
a doua zi am simtit ca nu pot sa mestec in acea parte si ca nu mai pot bea apa rece pentru ca ma doare in acel loc.
am fost iar la acelasi dentist iar el mia spus ca nu am nimic si ca o sa treaca acea senzatie de durere peste cateva zile. este oare normal sa simt o asemenea durere?
4 comentarii
0
24-03-2009, ora 20:15
happysmilingtw
Nu este medic/terapeut
happysmilingtw
in mod normal, nu ar trebui sa doara deloc. Pentru ca maseaua trebuie tratata mai intai si apoi aplicata plomba definitiva. Nu ai facut o radiografie la masea? poate ti-a tratat la ca o carie superficiala si tie de fapt iti e afectat nervul...
0
24-03-2009, ora 20:39
kirta
Nu este medic/terapeut
kirta
Si eu am patit asa ceva. Adica medicul a considerat ca este minora caria si nu a scos nervul la masea, asa ca dupa ce a curatat-o, a pus plomba. Dupa ce a trecut anestezia, nu mai puteam de dureri, nici macar sa ating maselele (erau doua, de fapt). A doua zi a dat jos plombele, a scos nervii, apoi a plombat si nu am mai avut dureri.
0
25-03-2009, ora 01:37
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
clar este faptul ca este o cavitate profunda.daca a pus sub plomba si niste cimenturi.e bine sa asteptati o saptamana de zile si poate trece. In ca contrar trebuie scosi nervul dintelui rescpectiv.
0
25-03-2009, ora 10:00
Dr. Olga Guzun
Stomatologie, Pitesti, Bucuresti
Dr. Olga Guzun
intradevar atunci cand se ajunge la o cavitate profunda pe un dinte cu o carie mai veche, un dinte cu nervul supus unor variatii termice, chimice si mecanice pe o perioada mai
lunga de timp, dp aplicarea unei obturatii exista cazuri in care apare hipersensibilitatea(durere la presiune, la variatii termice sau chimice). pentru asemenea cazuri solutia optima este expectativa. daca dp o saptamana nu dispare durerea sau dc durerea este continua si de intensitate mare atunci se recomanda scoaterea nervului.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul