Examinare - radiografie pulmonara

23-01-2019
Costin1993
Nu este medic/terapeut
Costin1993
Buna ziua. Am fost la o radiografie pulmonara deoarece nu ma simt bine deloc..iar rezultatele au fost:
-desen hilar si suhilar accentuat bilateral
-cord cu buton aortic sters
-acrcul mijlociu strang usor convex
Imi puteti spune daca este ceva grav? Va multumesc!
4 comentarii
0
23-01-2019, ora 21:41
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Nu aveți nimic grav, sunteți puțin încărcat pulmonar (aveți o infecție respiratorie) și e posibil să aveți hipertensiune pulmonară ușoară (datorită plămânului). Sunteți fumător? Vă știți cu boli cronice de plămân, precum BPOC, astm, fibroză sau alte boli? Aveți simptome respiratorii acum? (tuse cu expectorație mucoasă/purulentă, vă curge nasul (rinoree), durere sau senzație de constricție toracică, transpirații, febră, frisoane) Radiografia nu arată nimic grav, deci nu trebuie să vă îngrijorați. Ați spus că nu vă simțiți deloc bine. Vreau să-mi descrieți exact ceea ce simțiți și de cât timp. Sper să vă fie util ce v-am scris și aștept detalii de la dumneavoastră. O seară liniștită!
0
24-01-2019, ora 07:42
Costin1993
Nu este medic/terapeut
Costin1993
De duminica transpir fara sa fac nimic si am momente cand ma simt fara vlaga. Alte simptome nu am. Va multumesc pentru raspuns!
0
24-01-2019, ora 12:06
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Din simptomatologie pare o simplă viroză respiratorie. Dacă apar alte simptome, dacă starea dumneavoastră se agravează mergeți imediat la medicul de familie pentru consult și tratament. O zi liniștită!
0
01-02-2019, ora 18:11
Elena VdM
Nu este medic/terapeut
Elena VdM
Bună seara! Va rog sa-mi spuneți cum pot trimite poza unei radiografii pulmonare? Mulțumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Semnificația opacităților pulmonare
  •