exces vitamina b complex..ajutor | Forumul Medical ROmedic

exces vitamina b complex..ajutor

12-07-2015
popa octav
Nu este medic/terapeut
popa octav
anul trecut am tinut regim 6 luni de zile sa slabesc(am slabit 15 kg), in primavara asta am dat in anemie, eram foarte obosit...am dat in letargie;am luat(dupa capul meu) B complex 100 si m-am restabilit colmplet, am energie...insa acum 3 zile am simtit piscaturi in maini si picioare, semne neurologice...am citit pe net si am aflat ca vitamina B6(EU LUAM 100 MG PE ZI) devine toxica la un moment dat si dai in neuropatie periferica, cazul meu..am luat B complex 100 timp de 4 saptamani, de 3 zile nu mai iau si beau 5 litri de apa pe zi.am crezut ca este hidrosolubila si nu are efecte negative, insa m-am inselat...ce sa fac?daca iau carbocit e bine? ce as putea face sa scap de vitamina B din corp?
9 comentarii
0
12-07-2015, ora 23:13
Claudia123456
Nu este medic/terapeut
Claudia123456
Nu trebuie sa faci nimic si nici sa bei 5l de apa, eu am fost intoxicata cu B6, am facut analize si era de 5 ori mai mare decat limita maxima admisa, in cateva luni m-am stabilizat fara sa fac nimic.
0
13-07-2015, ora 07:42
popa octav
Nu este medic/terapeut
popa octav
multumesc claudia pentru raspuns;tu ai luat suplimente?cat timp si in ce cantitate?nivelul era cu mult fata de limita admisa?ce simptome ai avut?eu cum am simtit ca am intepaturi m-am lasat imediat de ele...na eu ma gandesc ca daca beau mai multa apa mai iese din sange, depinde acum de nivelul meu, trebuie sa fac analiza de sange;stiu de carbocit pentru ca tata a lucrat cu substante gen fungicide si insecticide si mama ii dadea carbocit si nu avea nimic
0
13-07-2015, ora 08:08
popa octav
Nu este medic/terapeut
popa octav
am vazut tarziu ca era de 5 ori mai mare limita admisa..sory
0
13-07-2015, ora 11:41
Claudia123456
Nu este medic/terapeut
Claudia123456
La mine a fost un context luam b6 impreuna cu niste antibiotice foarte puternice, am luat cateva luni, nu eu de capul meu, la indicatia unor medici.Simptome:amorteli, au inceput mainile si picioarele pana la tot corpul, se zbateau muschii, stare de voma, insomnie. In cateva luni am scapat de toate astea.La tine nu cred ca e o problema, in maxim o saptamana o sa fi ok.
0
13-07-2015, ora 12:22
popa octav
Nu este medic/terapeut
popa octav
ce gramaj avea vitamina B6?na pt ca una e sa iei 2-3-5 mg pe zi si una sa iei 100 mg pe zi.multumesc inca o data Claudia...iti multumesc din suflet ca ai fost amabila si ai scris aici
0
13-07-2015, ora 13:35
Claudia123456
Nu este medic/terapeut
Claudia123456
Crede-ma ca 100mg pe zi e foarte putin eu luam 2 pastile de vitamina B6 de la zentiva de 250mg sau luam o singura pastila de b6 si 2 pastile neuromultivit adica treceam de 500mg asa ca nu cred ca o sa ai probleme, trebuie doar sa mananci echilibrat, sa te odihnesti, si poate sa faci niste analize eu dupa intoxicatie am avut un dezechilibru major, lipsa de vitamina B12, deci anemie destul de mare.
0
13-07-2015, ora 14:26
popa octav
Nu este medic/terapeut
popa octav
wow.eu am luat vitamin B complex de la SECOM(naturiste, nu chimicale), tocmai pentru a nu crea un dezechilibru;nu mai iau in viata mea suplimente de vitamina B;multumesc pentru timpul si informatiile acordate
0
16-07-2016, ora 02:05
A2929
Nu este medic/terapeut
A2929
Buna Octav..cum te mai simti de la oprirea vitam.b6..ai revenit la normal?
Ma intereseaza deoarece am trecut si eu printr-un chin similar pe o durata de un an si am crezut ca "sunt gata".
Nu stiu acum recuperarea daca va fii sau nu...
Iti multumesc.
0
25-07-2016, ora 22:49
Adi16
Nu este medic/terapeut
Adi16
Buna!
Si eu am probleme.poate ne putem un pic ajuta. Care sunt simptomele la voi?

p.s. eventual daca vreti sa discutam in privat lasati un mail sau ceva de contact
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru anemie
  • Când suspectezi că ai anemie? Cum se manifestă anemia?
  • Riscul de anemie este mai crescut la persoanele vârstnice care folosesc aspirină
  • Abordări nutriÈ›ionale în tratarea anemiei falciforme (anemia cu celule seceră, drepanocitoza sau siclemia)
  •