Execitiile ortoptice

31-10-2016
Antigel
Nu este medic/terapeut
Antigel
Buna ziua,

Am citit cate ceva despre exercitiile ortoptice, si am vazut ca in unele situatii sunt contraindicate, deoarece poy caiza vedere dubla. Are cineva idee care sunt aceste situatii, si de ce aceste exercitii pot avea acest efect nociv?

Va multumesc!
5 comentarii
0
01-11-2016, ora 06:30
Dr. Cozubas Roxana
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Cozubas Roxana
Buna dimineata, va recomand un control oftalmologic complet (la un strabolog), in urma caruia vi se va spune daca aveti nevoie sau nu de aceste exercitii. Vederea dubla poate aparea dupa interventia chirurgicala, in niciun caz dupa exercitiile ortoptice. In prezent, acestea au un numar limitat de aplicatii, astfel ca se impune un control complet pentru a vedea daca sunteti un candidat potrivit.

Multa sanatate!
0
01-11-2016, ora 20:10
Antigel
Nu este medic/terapeut
Antigel
Buna seara,

Va multumesc, insa confuzia mea a aprut in urma unor consultatii la oftalmolog!
Am pus intrebarea pentru a cauta sa inteleg mecanismul prin care aceste exercitii actioneaza asupra capacitatii de a vedea, deoarece, de la unul din medici, am primit recomandarea de a efectua aceste exercitii, in timp ce un altul, mi-a spus ca sunt total contraindicate, deoarece, pot cauza vedere dubla ireversibila.
Din ce am citit ulterior am inteles ca intr-adevar, esercitiile nu sunt recomandate, in strabism convergent, ochi reeducat in urma unei ambliopii, sau sa va dau cateva citate:
- "In strabismele cu unghi mare (în care nu există vedere binoculară) sau în orice alte situaţii în care fuziunea nu se poate realiza. Ele pot induce vedere dublă sau pot compromite rezultatul postoperator dacă sunt aplicate în anumite situaţii, cum este strabismul convergent alternant (când ochii deviază mult spre interior)".
- "Exerciţiile ortoptice au devenit ulterior contraindicate în:
• strabismele congenitale cu unghi mare
• strabismele vechi cu corespondenţă retiniană anormală, care de-a lungul anilor s-a dovedit
incurabilă
• strabisme cu ambliopii reeducate (în care ochiul leneş a fost reeducat să vadă cu ajutorul
ocluziei, adică a acoperirii ochiului bun)
• strabisme restrictive sau verticale.
De asemenea, trebuie să luăm în calcul şi faptul că un tratament ortoptic intensiv poate determina
apariţia fenomenelor astenopeice sau chiar a diplopiei persistente, netratabile mai ales în strabismele cu
unghi mic".

Tinand cont de cele expuse mai sus, este bine sa fim precauti sau nu cu aceste exercitii?

Multumesc!
0
02-11-2016, ora 09:10
Dr. Cozubas Roxana
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Cozubas Roxana
Buna dimineata,

In prezent, aceste exercitii ortoptice si-au dovedit eficacitatea numai in cazurile de strabism divergent incipient sau in insuficienta de convergenta, acestea fiind cazurile in care medicii oftalmologi (strabologi) le mai recomanda. Pentru strabismul convergent, aceste exercitii sunt fara rezultat (asa a aratat experienta in timp). Desigur ca veti gasi medici care sa le recomande si in aceste cazuri, insa ramane optiunea dumneavoastra daca sa urmati sfatul sau nu.

Multa sanatate!
0
02-11-2016, ora 20:32
Antigel
Nu este medic/terapeut
Antigel
Buna seara,

Tocmai pentru a putea lua o decizie corecta, am cerut (si inca nu sunt lamurit) un sfat argumentat asupra nocivitatii acestor exercitii! Mai exact nu inteleg de ce (conform anumitor pareri) pot provoca vedere dubla permanenta, si mai ales netratabila?

Va multumesc!
0
04-11-2016, ora 16:47
Antigel
Nu este medic/terapeut
Antigel
Buna ziua,

Sa inteleg ca nu pot primi un raspuns clar legat de aceasta problema?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.