Extractia dentara si sarcina

18-01-2010
KristinaDumitrescu
Nu este medic/terapeut
KristinaDumitrescu
Am o masea care ma doare nervul si as vrea sa stiu daca se poate omora nervul si altfel decat prin extragere pt ca sunt insarcinata si nu am voie sa se faca anestezie. Astept raspuns de la voi.
15 comentarii
0
18-01-2010, ora 15:19
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Mergi la un medic homeopat. Exista remedii homeopate care pot linisti nervul si acestea nu au efecte adverse.
0
18-01-2010, ora 17:22
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
draga Kristina, mi se pare ca se poate omori nervul punandu-se acolo arsenic. Stomatologii stiu cum se poate evita anestezia.
Scareface raspunde la toata lumea trimitandu-i la homeopat. El este convins dar nu cred ca homeopatia este ceva asa de nemaipomenit ca rezolva orice!
sanatate!
0
18-01-2010, ora 19:04
KristinaDumitrescu
Nu este medic/terapeut
KristinaDumitrescu
Va multumesc pt raspunsuri
0
18-01-2010, ora 22:23
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
depinde f mult de luna in care sunteti inascinata si anume, daca sunteti in perioada de mijloc, atunci se pot face interventii usoare, inclusiv anestezie locala. Daca nu, se rezolva cu substante cu/fara arsenic.
0
18-01-2010, ora 23:27
The Dentalist
Identitate neconfirmată
The Dentalist
in tarile cu adevarat civilizate NU se mai foloseste arsenic!!!...Mai ales la gravide.
Iar anestezie locala, neaparat fara adrenalina (vasoconstrictor), sau deloc, daca va aflati in primele 3 sau in ultimele trei luni de sarcina.
Mergeti la doctor cat mai repede, poate reuseste sa mai salveze dintele, fara sa mai fie nevoie de omorat nervi! :)
Bafta!!!
1
18-01-2010, ora 23:41
egis
Nu este medic/terapeut
egis
am si eu o curiozitate mai mult si nu stiu unde as putea sa o postez...sper sa nu va deranjeze foarte tare daca va fi aici dar raspunsul mi-ar fi de mare ajutor.In cazul in care am un implant dentar metalic, daca voi pleca cu avionul e posibil ca la securitate sa ma opreasca pentru ca am metal?Ar f bine sa mentionez acest lucru sau nu voi avea probleme?
1
19-01-2010, ora 10:06
The Dentalist
Identitate neconfirmată
The Dentalist
Da, Doamna, si in orice magazin unde veti intra, o sa "urle" soneriile de siguranta de la iesire, si veti fi suspectata de furt :-))))
...Nasol... ;--))))))))))))
Mai aveti si alte intrebari asemanatoare?
.Hai ca am inceput ziua bine!!!
0
19-01-2010, ora 15:48
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
ptr dentalist.fara suparare, dar poti purta o conversatie cat de cat civilizata cu restul celor de pe acest forum. multumim !
0
19-01-2010, ora 16:08
The Dentalist
Identitate neconfirmată
The Dentalist
ptr. maselutza2002: sigur ca pot, si nu ma supar!
...dar de ce nu raspundeti pana la urma la intrebarea pusa?
Ar fi mai la subiect, decat sa "moderati" ce spun altii.
0
19-01-2010, ora 16:52
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
cred ca e cazul sa va linistiti...nu vreau sa moderez nimik.era un sfat prietenesc, doar atat.
0
19-01-2010, ora 17:15
The Dentalist
Identitate neconfirmată
The Dentalist
aha, ne facuram prieteni deci...:-))
0
19-01-2010, ora 21:44
egis
Nu este medic/terapeut
egis
imi cer scuze daca a parut foarte aiurea intrebarea dar as fi vrut sa am un raspuns mai mult decat o ironie...presupun ca alarmele de securitate din cadrul aeroporturilor difera de cele din magazine
0
20-01-2010, ora 23:52
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
nu o sa sune nicio alarma.
dentalist.hai sa spunem ca era un sfat colegial.
0
22-01-2010, ora 09:27
egis
Nu este medic/terapeut
egis
va multumesc pentru raspunsul acordat!...forumurile exista pentru raspunsuri cat mai diverse pe teme banale sau nu, puerile sau nu.fiecare din noi asteptam un raspuns iar daca facem haz si ironii nu ajungem nicaieri!
0
24-01-2010, ora 11:35
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
corect...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Extracția dentară
  • Menstruația peste sarcină
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  •