extractia maselei de minte

09-11-2007
flower
Nu este medic/terapeut
flower
acum o sapt mi-am extras molarul de minte dreapta jos si de atunci innebunesc de durere. am luat nurofen forte, aulin si profenid dar deja nici unul nu-si mai face efectul. am gura inclestata nu pot manca sau bea nimic ma ustura ingrozitor. aveti vreun sfat stiti vreun leac care sa functioneze cu adevarat?
4 comentarii
0
09-11-2007, ora 00:00
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Sa nu crezi ca imi bat joc de tine.mesteca guma ca sa iti dai drumul la articulatia temporo-mandibulara.Daca ti-a facut si sutura, dupa indepartarea firelor o sa fie mai bine.ATENTIE...SPALA-TE FFFF BINE IN ZONA RESPECTIVA PENTRU CA E POSIBIL CA DUREREA SA FIE ACUM DIN CAUZA DETRITUSURILOR(RESTURILOR) ALIMENTARE CARE S-AU CANTONAT IN ZONA !!!
0
28-12-2007, ora 00:00
Heidi
Nu este medic/terapeut
Heidi
Buna, dupa 6 ani de aparate dentare, si dilatarea maxilarului, acum cand am crezut ca se termina calvarul asta, imi spune doctoritza ca daca imi erup maselele de minte o sa-mi recidiveze dintii, si ca trebuie extrase maselele de minte inainte sa erupa.Pana aici am si inteles, si am fost de acord, operatia va avea loc candva in primavara, insa acum am auzit de la cineva ca maselele de minte sunt cimentate in osul maxilarului, si pentru a putea fi extrase trebuie o operatie f complicata, si dureroasa, deorece trebuie taiate de pe osul maxilarului.Va rog mult de tot explicati-mi ce se intampla in timpul si dupa aceasta operatie, pentru ca mi-e deosebit de frica, si nu stiu ce sa fac. Multumesc mult, Heidi
0
22-08-2009, ora 13:13
ana_ctin
Nu este medic/terapeut
ana_ctin
"Heidi"..in primul rand trebuie sa te calmezi, nu te panica. din cate stiu, pt a scoate o masea de minte care nu a erupt, dentistul face o incizie in gingie sau "taie" gingia in asa fel incat sa o scoata. din ce mi-a zis dentista mea, nu pare a fi o operatie complicata. bineinteles e nevoie de parerea unui dentist ca sa te linisteasca. numai bine
0
07-01-2010, ora 17:26
diana ade
Nu este medic/terapeut
diana ade
buna! maseaua de minte afecteaza maxilarul?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Osteita alveolară (alveolita postextracțională)
  • Când tratăm molarul de minte
  • Ce rol are măseaua de minte?
  • De ce doare locul extracției?
  • Un nou studiu arată că extracția celui de-al treilea molar are efecte pozitive pe termen lung asupra gustului
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •