Extractie a molarului precedata de stare de rau generala

20-12-2018
Andreea233
Nu este medic/terapeut
Andreea233
Buna seara. Aseara mi-au fost extrasi 2 molari alaturati in partea stanga sus care dupa spusele dr. Comunica cu sinusurile. Dureri nu am, poate doar jena si presiune. Nici sangerari. Ci doar un gust neplacut in gura. Am avut mici granulatii la radacina. Dar de azi noapte am avut frisoane, acum de curand iar! Cu o stare de lesin practic. Mi sa dat augumentin de 500/125 mg pe care il iau inca de aseara. Plus antiinflamatoare. Febra nu am. De la ce pot fi aceste frisoane ? Vreau un raspuns urgent. Va multumesc frumos!
5 comentarii
0
21-12-2018, ora 08:11
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna dimineata,
este posibil sa fiti alergica la unul dintre medicamente, de obicei de la augmentin apar frisoane.
0
21-12-2018, ora 22:41
Andreea233
Nu este medic/terapeut
Andreea233
Da. Am fost la medicul stomatolog care mi-a facut extractia. Mi-a schimbat tratamentul ampicilina de 500mg + 250 metronidazol. Problema este alta. A ramas un rest radicular acolo. Chirurgul maxilo facial se intoarce din concediu pe 14 ianuarie. Problema mea este daca se mai poate astepta sau daca e o urgenta? Sincer imi este teama. De durut nu ma doare. Am 5 zile de antibiotic de urmat! Aveti aici si radiografia https://imgur.com/a/yahEulb. Va rog dati-mi un raspuns ce pot face? Va multumesc
0
21-12-2018, ora 23:18
Andreea233
Nu este medic/terapeut
Andreea233
Si inca ceva, am uitat sa specific, molarul care a fost extras cu acel rest radicular ramas comunica cu sinusul maxilar. De aceea imi este teama sa nu imi aduca probleme. Deoarece acel rest de radacina are o mic punguta cu puroi dupa spusele doamnei doctor dentist.
0
22-12-2018, ora 13:56
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
Trebuie sa asteptati chirurgul sa faca extractia.
Daca sunteti sub protectie de antibiotice nu se poate intampla nimic rau.
0
25-12-2018, ora 22:20
Andreea233
Nu este medic/terapeut
Andreea233
Asta doar timp de 5 zile. Apoi dupa incheierea tratamentul credeti ca infectia nu se poate extinde? Intreb pentru ca eu acolo simt o presiune continua! Ca si cum ar fi umflata toata zona.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar frisoanele?
  •