Extractie canin cu probleme postextragere, la dinte invecinat

19-05-2022
Daniela-daniela
Nu este medic/terapeut
Daniela-daniela
Buna ziua, ma numesc daniela, am 30 ani si de la 14 ani am dantura in coroane dentare.
Acum refac dantura si a fost mevoie de multe extractii pe partea de jos a danturii.
Am 3 extractii e stanga, complicatie cu infectie post extragere dar totul ok apoi.
In dreapta mi s-au extras 2 dinti alaturati, un canin si un premolar.
Unul din ei avea infectie la radacina, cu puroi.cred ca acela a fost caninul. Acesta a fost foaarte greu de scos pt ca era foarte moale si nu avea cum sa prinda de el.. asa mi s-a spus.
A fost destul de chinuitor pt mine..desi am trecut prin muulte interventii asupra danturii.
Problema este ca, la dintele alaturat caninului (dinte cu coroana dentara, incisiv, am o umflatura la baza lui, deci la osul maxilarului. Imediat sub el u de incepe gingia, e inflamat tesutul osos sau ceva de genul, de atunci de dupa extractia caninului. Am 10 zile de atunci si tot asa e.
Am si durere acolo, gingia e de un rosu inchis, iar la tratamentele de canal si in timpul ablatiei (incisivul era imbracat impreuna cu toti dintii din fata), am avut dureri mari la acel dinte. In restul zilei nu am durere, doar daca musc simt o usoara durere.

Acusi o sa am 9 coroane in fata, jos, si mi e frica ca nu cumva sa fie probleme cu tesutul acela inflamat.
Ar.trebui sa asteptam sa se refaca? se va reface oare?
Dna dentist a spus ca e normal, din cauza traumei dar mie nu mi se pare deloc normal.
Cand dau cu limba acolo se simte binisor umflatura.

Va rog sa ma sfatuiti, ce ar.trebui sa fac? Ce e acea umflatura? e cauzata de extractia traumatizanta de langa?
Va trece cu timpul?
Este indicat sa punem noua coroana dentara peste acel dinte?
Multumesc frumos !
1 comentarii
0
19-03-2023, ora 10:39
Dr. dentist: Maier Marius
Stomatologie, Brasov
Dr. dentist: Maier Marius
Bună ziua,

este posibil ca umflătura și durerea să fie consecințele extractiei traumatizante de lângă dinte și ale intervenției pentru tratamentul de canal și ablație. Cu toate acestea, fără o evaluare directă, nu se poate oferi un diagnostic precis.

Este important să discutați această problemă cu medicul dentist care vă tratează și să cereți o evaluare suplimentară. Este posibil să fie necesar un examen radiografic și o sondare a zonei pentru a determina dacă există vreo infecție sau alte probleme dentare care trebuie tratate.

Dacă umflătura și durerea sunt consecințele extractiei traumatizante, este posibil ca acestea să se vindece în timp, dar poate fi necesar un tratament suplimentar pentru a reduce inflamația și a elimina orice infecție. În ceea ce privește punerea unei noi coroane dentare pe dinte, acest lucru poate fi posibil dacă nu există probleme dentare sau infecții în zona respectivă.

În orice caz, recomandarea este să căutați sfatul personalizat al medicului dentist înainte de a lua orice decizie legată de tratamentul dentar, pentru a evita orice complicații și pentru a avea o recuperare adecvată.

Cu drag va stau la dispoziție oricând, dvs sau apropiaților dvs, pentru eventuale întrebări sau nelămuriri.

Să ne auzim cu bine,

Dentistul Meu:
Dr. Maier Marius - doctor medic stomatolog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Afecțiunile gingivale asociate cu un risc crescut de cancer la femeile în vârstă
  • Pierderea fermității gingivale crește probabilitatea de inflamație gingivală
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •