extractie dentara din partea dreapta jos

49 comentarii 1 2
0
17-05-2012, ora 10:32
anka0609
Nu este medic/terapeut
anka0609
buna ziua.am si eu o problema.. de curand am fost la dentist sa imi rezolv cateva carii.. la una dintre masele din stanga a fost nevoie sa imi scoata nervul..si in urma opturatiei de canal mi-a amortit buza si barbia in partea din stanga..sunt asa de 8 zile si parca e din ce in ce mai rau..ei mi-au prescris vitaminele B1, B6, B12 si magneziu dar se pare ca nu au o influenta prea mare..
la primul molar din dreapta am avut o plomba care am pus-o in urma cu 6 ani.. si acum 4 luni mi s-a spart maseaua si mi-a cazut..am avut infectie la radacina si acum 2 zile a trebuit sa mi-o extraga
doamna doctor s-a chinuit cam 45 minute sa mi-o scoata in urma a 3 anestezii si tot m-a durut exagerat de tare..
am sangerat ceva mai mult dupa extractie iar ieri dimineata m-am trezit cu un cheag mare de sange acolo si aveam falca foarte umflata si ma durea ingrozitor
Am mers la dentist unde mi-a prescris o reteta de 5 zile cu amoxicilina 1/6 ore..metronidazol 1/8 ore..diclofenac 1/12 ore si vitamina C
durerile sunt putin mai scazute dar totusi jenante.. am avut intepaturi si in ureche si dureri de cap
nu stiu ce sa mai fac.. prima noapte dupa extractie nu am dormit deloc..
compresele sunt bune? da-ti-mi un sfat
doctorul dentist la care am fost nu era deloc priceput in asa ceva :(
0
06-08-2013, ora 13:47
lavinialiana
Nu este medic/terapeut
lavinialiana
Buna ziua,
Dupa o extractie a molarului de minte nu se inchide gingia, Au trecut deja 6 zile. Am fost la medicul care mi-a facut extractia, si mi-a spus ca sunt 2 optiuni : 1. sa ma chiureteze din nou (cu anestezia aferenta) pentru ca nu mai este cheagul de sange, ci un "mucilagiu", 2. dezinfectat si medicatie.
Am ales varianta a 2-a, dar in locul maselei (acolo unde nu se inchide gingia) imi va intra iarasi mancare, medicul m-a sfatuit : apa oxigenata. (probabil dupa fiecare masa ?) Am inteles ca si infuzia de salvie da rezultate... Stiti si alte remedii? Ce se poate intampla daca nu se inchide intr-un timp relativ scurt? Medicul mi-a spus ca se va vindeca si fara acel cheag de sange (care probabil proteja locul). dar ca va trebui mai mult timp, stiti cat ? Cand ar trebui sa ma prezint din nou la medic daca nu se inchide gingia?
P.S. Medicul m-a intrebat daca sunt fumatoare... Nu mai fumez de 3 luni... dar folosesc "tigara electronica". Stiti daca ar putea influenta negativ vindecarea gingiei? Lichidul pe care-l vaporizeaza tigara electronica contine : propylen glycol, glycerol, aroma, apa.
Va multumesc!
0
07-08-2013, ora 12:31
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua! Cele 6 zile de la extractie nu sunt suficiente pentru vindecarea completa a zonei si "inchiderea gingiei". Fiind probabil vorba de un molar de minte inferior, acolo se pot aduna resturi alimentare motiv pentru care este indicata o igiena oro-dentara foarte riguroasa, periaj dentar si clatiri cu apa de gura ( cu clorhexidina de preferat, un atiseptic de eficient ). In 4-5 saptamani gingia va arata mai bine acolo, daca respectati indicatiile; osul se va vindeca complet in cateva luni. Este indicat sa va prezentati la medic pentru control si probabil va face niste splataturi in zona respectiva, avand acces si vizibilitate mai buna. Daca apar semne de inflamatie ( durere, daca se umfla locul respectiv) mergeti obligatoriu la medicul dumneavoastra. Tigara electronica era bine de evitat in special in primele 24 ore dupa extractie. Bafta si tineti-ne la curent cu evolutia!
0
09-08-2013, ora 08:00
lavinialiana
Nu este medic/terapeut
lavinialiana
Buna ziua si multumiri pentru raspunsul dumneavoastra tempestiv,
Intr-adevar, este vorba de un molar de minte inferior, acolo unde se aduna resturi alimentare, pentru care motiv, din prea riguroasa igiena oro-dentara ; in afara de periaj si clatiri cu apa de gura, am folosit o spatula pentru a indeparta resturile alimentare...(asta a fost explicatia medicului... ) cu care am reusit sa indepartez coagulul de sange ce se formase in locul respectiv, (lucru total nepotrivit.) ceea ce a facut sa ramana descoperit locul extractiei, pana la os...
Am fost la medic si dupa spalaturi, medicatie, acum pot spune ca lucrurile evolueaza spre bine. Nu mai am dureri (chiar daca erau suportabile; probabil pragul durerii la mine este mai ridicat ) si se pare, din cate pot sa vad eu in zona aceea ca s-a format un cheag, in tot cazul, nu se mai vede albul osului.
Multumesc mult pentru sfat !
0
05-01-2014, ora 17:26
casapu natalia
Nu este medic/terapeut
casapu natalia
Am avut o extractie dentara la moralul de minte (dreapta, jos).Si deja de 7 zile am o durere extraodinar de puternica.Primesc antinflamatoare si antibiotice, dar durerea tot persista.Am consultat medicul stomatolog care mea facut extractia, mi-a facut radiografie si mi-a spus ca totul este bine si nu este nici o infectie.Dar durerea tot persista.Ce sa mai fac? AJUTOR!!!!!!!!!!!!!
0
05-01-2014, ora 21:49
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna seara! Daca durerea persista dupa 7 zile, este posibil sa se fi inflamat locul dintelui extras (alveola), ori este un dinte invecinat care produce durerea si trebuie tratat. In Primul caz, tratamentul administrat cu antiinflamatoare, antialgice si antibiotice, precum si un tratament local de curatare ( in functie de cum considera medicul ), vor ajuta la vindecare si diminuarea durerilor. Evolutia in bine se va face treptat si cu pasi mici, asa ca si rabdare va trebuie. Daca un alt dinte este "raspunzator" de durere, mergeti la tratament. Daca medicul dumneavoastra nu gaseste cauza, cereti o alta opinie.
0
02-04-2014, ora 23:56
am3ndam3nt
Nu este medic/terapeut
am3ndam3nt
buna seara, am o problema, vinerea trecuta mi-am scos molarul de 6 ani din partea stanga de sus si tot am dureri si disconfort, astazi m-am uitat mai atent si am observat un varf alb in locul unde se inchide gingia, gingia imi este foarte inflamata, sa imi fi ramas acolo un colt? varful alb e prins bine acolo, nu pot sa il scot
0
03-04-2014, ora 09:09
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua! probabil erau 5 zile de la extractie cand ai vazut "varful alb". Daca nu se desprinde, probabil este un varf de os care era intre radacini ( sept dentar) care de cele mai multe ori se resoarbe( sau se corecteaza de dentist ). Curata locul extractiei cu o periuta de dinti moale, eventual si cu spray sau apa de gura cu clorhexidina. Pentru a excluse ramanerea unui "colt" acolo, poti face o radiografie. Si o vizita la dentistul tau este binevenita, ca sa vada situatia exacta.
0
02-05-2015, ora 23:30
biancanadia
Nu este medic/terapeut
biancanadia
Buna ziua. am fost la medicul dentis in urma cu 2 saptamani pentru un control iar medicul respectiv mi-a sugerat sa fac o radiografie la o masea si sa ma prezint ziua urmatoare din nou la cabinet. Zis si facut. Ma prezint cu radiografia respectiva insa medicul respectiv nici nu a deschis plicul cu radiografia respectiva si a zis ca maseaua trebuie scoasa pt ca e infectata. Am zis ok... Inca din ziua extractiei am avut dureri ingrozitoare dar am crezut ca e normal. Problema a fost ca a trebuit sa ma intorc in Londra unde locuiesc acuma si durerile au mai continuat, nopti nedormite pana am decis sa merg la urgenta aici in Londra desi sunandu-mi doctorul din Romania mi-a zis ca nu e nevoie sa merg. Nu mi-a recomandat nici medicamente. Ajunsa la medixul din Londra mi-a prescris medicamente apoi m-a curatat si mi-a pus medicament in locul extractiei apoi m-a programat din nou sa imi scoata medicamentu. A doua oara cand am mers din pacate a zis ca trebuie sa ma curete din nou si sa imi mai puna medicament. Aici e problema, anesteziile nu isi faceau efect si am simtit o durere ingrozItoare cu plansete in timp ce ma curata, nu mai simtisem asa durere niciodata. Mi-a zis sa ma reintorc peste 3 zile la control dar eu nu mai vreau. Ma durut prea tare si m-am panicat. Nu mai vreau sa ma curete deoarece poate din nou anestezia nu isi va face efecT. Ce pot sa am?? E infectie? DE CE medicul din Romania nu mi-a recomandat antibiotice ? medicul din Londra nu e prea pozitivist cu privire la locul extractie. Dau o geamada de bani si inca am dureri. Sa ma intorc in Romania pt alte controale?? Va rog sa ma ajutati...
0
08-05-2015, ora 09:44
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua! Sunteti mai bine acum?! Dupa cele descrise, se pare ca s-a complicat perioada postextractionala si este posibil sa fie o vindecare intarziata( daca este alveolita, aceasta trece treptat, in 10zile- 3 saptmanai). De regula, antibioticul nu este necesar dupa o extractie uzuala; sunt anumite cazuri cand se impune, dar probabil nu a fost indicatie. Sa igienizati cat mai bine locul extractiei.
0
15-06-2015, ora 08:59
MihaelaBi
Nu este medic/terapeut
MihaelaBi
Buna ziua, in urma cu 6 zile mi sa extras maseaua de minte dreapta jos totul a decurs f bine anestezia cat si extractia mi sa facut si doua suturii totul bine si frumos in prima zi dupa extractie de a doua zi insa ai inceput durerile si sunt cam aceleasi dureri ca atunci cand aveam maseaua. Acum vreau sa stiu daca e normal ca dupa 6 zile sa mai doara iau ibuprofen 600 mg de 2 ori pe zi
0
15-06-2015, ora 10:35
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua! La 6-7 zile durerile postextractionale dispar, poate ramane un disconfort ce se diminueaza pe zi ce trece; mergeti la control la medicul dumneavoastra. Oricum, trebuie sa mergeti sa indeparteze firele de sutura.
0
01-09-2015, ora 11:31
darius.petrisor
Nu este medic/terapeut
darius.petrisor
Salut

Va rog daca se poate sa ma sfatuiti cu privire la cat de mare poate sa fie cheagul de dupa extractia unui molar-premolar. Ieri am facut doua extractii, una langa cealalta si am tinut vreo 50 60 minute compresa, dupa nu am avut dureri, totul ok, nu am mancat acolo deloc, doar seara am dat dar foarte delicat cu niste apa de gura! Acum(a doua zi), s'a format un cheag de sange destul de umflat si asta de vreo 3 ore cred, e putin jenant, nu doare insa nu era asa de umflat(doar cheagul, nu si gingia). Multumesc anticipat
0
03-09-2015, ora 15:49
Dr. Gabriela Dragoș
Stomatologie, Sibiu
Dr. Gabriela Dragoș
Cheagul postextractional se va desprinde de la nivelul gingiei pe masura ce se vindeca, nu e motiv de ingrijorare chiar daca e mai mare.Nu clatiti excesiv pentru a nu-l indeparta.
0
15-04-2017, ora 00:43
oanajeanne
Nu este medic/terapeut
oanajeanne
Acum 1 luna mi s-a spart maseaua de minte din stanga jos, intrucat era cariata si partial acoperita de gingie. Acum fix 1 saptamana am reusit sa merg la dentist si mi-a sugerat sa o scot - lucru ce a fost facut "usor" cu anestezie. Cand a extras-o mi-a spart si o parte din molarul alaturat. La momentul respectiv mi-a pus un pansament temporar la molarul spart cand mi-a extras maseaua de minte. Mentionez ca am un bebe de 7 luni juma si inca o alaptez, asa ca durerile ulterioare extractiei le-am diminuat cu paracetamol si algocalmin fiole la inceput. Insa dupa 2 zile de la extractie, durerile s-au accentuat si dupa 5 zile in care am luat 7 fiole de algocalmin m-am dus la control sa mi se faca un control pt ca durerile erau ingrozitoare si uneori aveam bufeuri de caldura, iar algocalminul era apa de ploaie. La control, a realizat ca molarul pe care l-a spart, a fost spart asa de bine ca se ajunse la nerv...asa ca dupa 5 zile de dureri mi s-a scos si nervul de la molarul spart, l-a curatat si mi-a pus un antibiotic pe ce a mai ramas (un gol imens in forma de U cu deschidere spre locul extractiei molarului de minte). Mi-a pus antibiotic local pe canal si ceva pt alveolita (parca), si un pansament ce mi-a sugerat sa il tin 3-4 ore. De asemenea, mi-a zis ca antibioticul se absoarbe singur (e o chestie ca o fasie verde inchis) si ca atunci cand mananc sa imi pun in pansament...si ziua sa trag aer la masea in partea stanga. Problema este ca in momentul de fata dupa 2 zile de scoaterea nervului, incepe sa ma doara gingia in zona avariata, chestia aia verde incepe sa dispara, si tinand cont ca mai am pana miercuri de asteptat (ca sa nu zic ca mananc ca bebelusii, de frica sa nu inghit pansamentul ce trebuie sa imi pun in gauri, si mai vine si Pastele si inca mai alaptez bebeul...), va rog sa ma ajutati cu un sfat...pt ca nu stiu cum sa procedez. Este posibil ca durerea pe care o simt de azi sa fie si din cauza ca tot azi mi-a venit ciclul? Mentionez ca la dentistul in cauza merg de peste 10 ani si niciodata nu am avut astfel de probleme, insa nu cred ca as mai rezista inca 4 zile de dureri de maxilar/ureche/tampla pe partea stanga.
0
17-04-2017, ora 16:13
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua! Daca cunoasteti dentistul de multa vreme, este posibil sa-l puteti suna sau anunta de situatia dumneavoastra. Nu stiu ce pansament vi s-a pus si nu pot prevedea daca va trec sau nu durerile. Cert este ca dupa ''scos nerv'', dintele poate fi sensibil la atingere pana la doua saptamani. Cat despre durerea maxilara asociata cu menstruatia, nu au legatura. Doar puteti fi intr-o perioada mai sensibila si orice alta durere sa fie exacerbata. Multa sanatate!
0
03-07-2018, ora 13:45
timmyjulie
Nu este medic/terapeut
timmyjulie
Bună ziua! Am avut o operatie acum 1 săptămâna jumate pentru a-mi scoate molarul de minte (de jos). Se pare că a fost afectat nervul in timpul operației pentru că am rămas cu o amorțeala pe jumătate de buză, jumătate de barbă și o parte din obraz. Am mers la medic și mi-a zis că ar putea dura recuperarea până la 2, 3 sau și 6 luni sau sa rămân așa toată viața. Am și o mâncărime pe buză și bărbie mai ales seara. Dentistul a zis că pot lua vit. B doar că îmi va da o pofta mare de mâncare sau să iau vit. B din alimente (pâine cu cereale sau bere). Am discutat cu alt dentist care mi-a zis sa iau Milgama vit.B și deja iau de 2 zile. Cat ar trebui să iau aceste vitamine? Ce mă sfătuiți să fac?
0
09-07-2018, ora 07:47
Alex320
Nu este medic/terapeut
Alex320
Buna ziua! Acum 2-3 zile am fost la stomatolog pentru o extracție, se pare ca măseaua avea infecție la rădăcina, după ce doamna stomatolog mi-a făcut radiografia, s-a apucat de treaba, mi-a scos măseaua după care mi-a spus ca infecția a rămas. A băgat acolo un fel de pansament (mai multe pe rând ) cred apoi a zis ca e sigura ca nu a mai rămas nimic. A fost o extracție grea de asta a trebuit sa ma coasa acolo. Sângerarea s-a oprit intr-un final nu după o ora cum spusese ea, eu am fost la cabinet pe la 17 și am plecat pe la 18 după sângerarea a durat pana la 23 aproximativ. După a doua zi m-am trezit și cheagului de sânge se formase. Acum asta e a treia zi de la extracție și întâmpin durere, nu foarte mare dar totuși, iar zona unde a avut loc extracția încă nu s-a vindecat, azi dimineața am observat ca puțin din cheagului de acolo s-a dus, un strat foarte mic, deasupra, e in regula ??????? PS eu i-au aulin pentru durere, Menționez și ca in a doua zi de la extracție după-masa nu m-a durut de loc
0
10-07-2018, ora 05:51
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua. este normal sa simtiti inca durere moderata la 3 zile dupa extactie. Consumati alimente moi, mai mult pe cealalta parte, protejand zona extractiei. Durerea ar trebui sa fie descrescatoare ca intensitate de acum inainte; la o saptamana cand mergeti la scosul firelor sa fie in regula.
Adaugă un comentariu / răspuns
49 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •