Extractie masea de minte

17-06-2017
oaniix
Nu este medic/terapeut
oaniix
Ajutati-ma
Am nevoie de o lamurire
Acum doua zile am fost operata pentru a mi se extrage o masea de minte(nerupta inca) si sunt umflata dar asta este normal
Ce ma nelinisteste este un lichid galbui care iese din zona operatiei cand ma apas pe obraz
Mentionez ca iau antibiotic, se poate sa se fi infectat?
3 comentarii
2
18-06-2017, ora 09:32
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna dimineata,
Dupa orice extractie dentara foarte importanta este igiena la locul extractiei si anume : dupa 12 ore de la interventia chirurgicala se reia periajul dentar. Se periaza usor si locul extractiei chiar daca doare sau sangereaza. Este recomandata clatirea cu apa de gura.
Daca luati antibiotice nu are cum sa apara infectie.
Alveolita postextractionala ( infectia) este insotita de urmatoarele semne clinice : durere, caldura locala, roseata, tumefierea obrazului.
O zi buna.
0
18-06-2017, ora 12:01
oaniix
Nu este medic/terapeut
oaniix
Multumesc mult pentru raspuns!
Sa inteleg ca acel lichid nu este un semn rau?
1
18-06-2017, ora 15:31
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Fiind sub protectie de antibiotice nu aveti cum sa faceti infectie.
Primul semn al infectiei este durerea. Daca nu va doare nu aveti infectie.
Continuati tratamentul cu antibiotice prescris de medicul dvs si recomandarile mele din raspunsul anterior.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce rol are măseaua de minte?
  • Un nou studiu arată că extracția celui de-al treilea molar are efecte pozitive pe termen lung asupra gustului
  •