Extractie masea de minte

31-01-2019
dayanag
Nu este medic/terapeut
dayanag
Buna seara. Va rog, daca puteti sa imi spuneti o parere în ceea ce privește maseaua de minte. De ceva vreme simțeam că imi iese maseaua de minte si aveam gingia umflată. Azi am facut o radiografie si am fost la dentist sa o scot. Practic mi-a scos doar un ciot ca sa zic asa ca, ala mai rămăsese. Mi-a spus că, maseaua s-a măcinat în timp si asta este ce a mai ramas. Intrebarea mea este : maseaua nu a avut un nerv? Restul unde este? Mi se pare curios si nu prea inteleg cun poate ramane o parte din masea? Rădăcina unde a dispărut.. Multumesc
3 comentarii
0
31-01-2019, ora 18:41
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna seara,
Puteti face o radiografie de control pentru a vedea daca a mai ramas un rest de masea.
0
31-01-2019, ora 19:01
dayanag
Nu este medic/terapeut
dayanag
Multumesc.Nu prea imi place sa mă radiez prea des însă im ultima instanta asta voi face. Dar se poate sa se fi intamplat asa?
0
31-01-2019, ora 21:12
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Nu va iradiati daca faceti o radiografie de control, fara ea nu putem raspunde mai mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Osteita alveolară (alveolita postextracțională)
  • Când tratăm molarul de minte
  • Ce rol are măseaua de minte?
  • De ce doare locul extracției?
  • Un nou studiu arată că extracția celui de-al treilea molar are efecte pozitive pe termen lung asupra gustului
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •