extractie masea de minte

17-04-2008
duchi
Nu este medic/terapeut
duchi
am inceput sa lucrez la dantura, bineinteles cu igienizarea mai intai.Mi s/a scos un dinte rupt si o masea, iar acum am de scos maseaua de mintr de sus stanga si inca una de langa.dar medicul m/a avertizat ca o sa fie probleme, deoarece din radiografie reiese ceva in legatura cu sinusul si deja mi/e frica.Mai bine nu/mi zicea nimic.Daca nu le scot de frica, mai ales ca am si atacuri de panica, iau si un antidepresiv va rog daca stie cineva ce se poate intampla in timp.Am 36 de ani.Scuzati/mi greselile, caci sunt incepatoare cu utilizarea calculatorului.Multumesc.
2 comentarii
0
19-04-2008, ora 00:00
Dr.Vigh
Identitate neconfirmată
Dr.Vigh
Spune-i medicului de tratamentul pe care il urmezi, iar in ceea ce priveste sinusul, cel mai rau lucru ce se poate intampla e sa se deschida in timpul extractiei ceea ce nu e o tragedie.Daca amani extractiile focarul de infectie ramane, iar dintii nu se fac bine de la sine deci tot acolo ajungi.
0
22-04-2008, ora 00:00
duchi
Nu este medic/terapeut
duchi
multumesc de raspuns.V.OI merge inainte cu extractiile.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Osteita alveolară (alveolita postextracțională)
  • Când tratăm molarul de minte
  • Ce rol are măseaua de minte?
  • De ce doare locul extracției?
  • Un nou studiu arată că extracția celui de-al treilea molar are efecte pozitive pe termen lung asupra gustului
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •