Extractie Masele de minte

25-08-2017
bogdy23
Nu este medic/terapeut
bogdy23
Buna ziua,

Se pot scoate toate cele 4 masele de minte deodata cu anestezie totala? Sau se scot numai cate 1? (nu imi cresc cum trebuie vor sa imi scoate alti dinti)
10 comentarii
0
26-08-2017, ora 00:24
Dr. Sandita Dan
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Sandita Dan
Buna seara,

Da, teoreric se poate dar veti avea probleme cu mancatul ceva timp dupa. Daca vreti sa grabiti procesul se poate face extractia a doua - pe aceeasi parte iar data viitoare celelalte doua.


Bafta!
0
26-08-2017, ora 08:50
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna dimineata,

Asa cum a spus si colegul meu se pot extrage intr-o sedinta toti cei 4 molari de minte, doar ca perioada postextractionala va fi mai dificila.
Uneori dupa extractia molarului de minte mandibular apare o tumefiere a zonei, limitarea deschiderii gurii, probleme cu alimentatia.
Daca ii extrageti pe toti in aceeasi sedinta problemele vor fi pe ambele parti.
Este bine sa ii extrageti pe o parte, de exemplu dreapta, maxilar si mandibula si dupa 2 saptamani pe partea cealalta. In acest fel veti avea o parte functionala ca sa va puteti alimenta.

Multa sanatate.
1
26-08-2017, ora 18:16
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna ziua,
depinde de pozitionarea lor si de complexitatea interventiei... se poate scoate unul cate unul cate doi sau trei sau toti in acelasi timp dar aceasta decizie se ia si in functie de cum sunt aceste masele de minte ca si morfologie, durata interventiei si de cat puteti sta dumneavoastra. Perioada postextractionala poate fi mai greoiae cu toti 4 in acelasi timp dar acest lucru iar depinde de multi factori.
Daca aveti o radiografie sa ne dati sa vedem molarii ne ar ajuta mai mult.
O zi buna!
0
27-08-2017, ora 23:47
Diana Alb
Nu este medic/terapeut
Diana Alb
Buna seara. De 4 zile mi- a fost scoasa maseaua de minte partea dreapta jos. Ma doare foarte rau zona respectiva, inclusiv inspre ureche, si nu mi pot deschide mult gura. Mananc foarte greu. Am tot luat nurofen doar cand nu mai suportam.Alaptez si nu vreau sa abuzez de medicament ca sa nu afectez alaptatul si bebele. E normal sa doara atatea zile ??
0
28-08-2017, ora 08:24
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna dimineata,
Perioada de vindecare dupa extractia de molar de minte inferior este de 7-10 zile.
Va recomand sa faci niste exercitii de inchidere si deschidere a gurii, cam de 5 ori, apoi pauza 10 min si reluati. La inceput va va durea, dar durerea va ceda pe masura ce exersati.
Este foarte importanta ingiena orala la locul extractiei. Trebuie periat usor si spatiul unde a fost maseaua pentru a preveni aparitia alveolitei postextractionale.
O zi buna.
0
28-08-2017, ora 09:01
Diana Alb
Nu este medic/terapeut
Diana Alb
Multumesc frumos.
0
08-09-2017, ora 06:19
Diana Alb
Nu este medic/terapeut
Diana Alb
Buna dimineata. E a 16 a zi de cand mi s -a extras maseaua de minte partea dreapta jos. Durerile sunt insuportabile. Ma doare si urechea si ma doare cand inghit. Gura nu o pot deschide. Ma chinui sa fac exercitii, sa mananc, dar sincer e insuportabil. Abia luni merg sa imi scoata firele deoarece a fost in concediu. Cum imi va deschide gura ??? E normal sa doara atata ?
0
08-09-2017, ora 10:44
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,

Poate ar fi bine sa luati un antibiotic.
Consultati medicul dvs de familie si medicul pediatru care are grija de bebelus sa va recomande un antibiotic.
Dupa cum spuneam si intr-un mesaj anterior durerea cedeaza in maxim 10 zile.
Multa sanatate.
0
13-10-2017, ora 11:30
elinda
Nu este medic/terapeut
elinda
Cum pot posta poza rediografiei pentru a primi o parere? Multumesc
0
13-10-2017, ora 16:10
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua, nu cred ca puteti posta direct fotografie, ci doar un link catre o poza. Eu va pot ajuta daca trimiteti radiografia catre adresa mea dr_alinadragomir@yahoo.com.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Osteita alveolară (alveolita postextracțională)
  • Când tratăm molarul de minte
  • Ce rol are măseaua de minte?
  • De ce doare locul extracției?
  • Un nou studiu arată că extracția celui de-al treilea molar are efecte pozitive pe termen lung asupra gustului
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •