extractie molar doi

07-08-2017
alexrod
Nu este medic/terapeut
alexrod
buna ziua
Acum 4 zile am suferit o extractie molar doi jos dreapta. A fost tratat pe canal iar după 3 luni a început să fie dureros la percuție, durerea persistând. După un CTE mi s-a spus că nu se mai poate intervenii pe canale ca nu sunt foarte drepte (unul dintre canale) și nici operație nu se poate face, având rădăcinile foarte lungi având un pic de contact cu nervul mandibular.
După patru zile de la extracție încă doare, s-a format cheagul acele de sânge, nu am mancat, nu am clatit cel puțin 20 de ore după intervenție, dar doare în continuare inclusiv la ureche si la locul unde era varful radacinii.
este normal? mentionez ca extractia a decurs bine si maseaua a fost scoasa in intregime. a inceput sa se formeze pe marginea gingiei o suprafata alba. Este normal chiar radiaza durerea?
10 comentarii
0
07-08-2017, ora 11:07
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua, unele locuri post extractionale se vindeca mai greu, mai luati antiinflamator si azi. Vi s-a prescris aniinflamator? Daca nu se amelioreaza, mergeti la un control. Durere normala dupa extractie dentara este de obicei 2-3 zile, uneori prelungita.
0
07-08-2017, ora 11:25
alexrod
Nu este medic/terapeut
alexrod
multumesc mult de raspuns. Nu mi s-a dat nimic. dar am sa merg cat de repede la un control
0
07-08-2017, ora 18:21
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
Dupa extractie este foarte importanta igiena orala. Trebuie reluat periajul dentar dupa 12 ore de la extractie.
Incercati sa periati usor locul extractiei pentru a indeparta acea pelicula alba, chiar daca sangereaza nu intrati in panica, e normal.
Mergeti si la control cat mai repede.
0
08-08-2017, ora 16:54
alexrod
Nu este medic/terapeut
alexrod
Buna ziua. Am fost la control. Mi s-a spus calciul arată foarte bine. Ca durerea vine de la faptul ca nervul mandibulare a rămas descoperit. Dar foare groaznic in continuare și pulsează. Totodata simt o umflatura pe gingie in interior spre obraz, locul unde mi s- a făcut și o injecție la momentul extracției. Iau nurofen de cinci zile dar durerea trece doar patru ore și pe urma revine. E groaznic de rău.
0
08-08-2017, ora 17:23
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
Daca durerea nu a cedat si inca simtiti ca pulseaza ar fi bine sa luati un antibiotic.
0
08-08-2017, ora 21:53
alexrod
Nu este medic/terapeut
alexrod
Dacă se formează pete albe peste cheagului de sânge care se vede trebuie îndepărtate? Nu fac parte din procesul de vindecare. Știu ca rănile de la nivelul cavității bucale se albesc când se vindeca din cauza umezelii din gura. Multumescde răspunsuri
0
09-08-2017, ora 11:52
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua, periati zona extractiei cu o periuta moale ( ultrasoft sau periuta de copii ), nu incercati sa umblati acolo cu nimic altceva. Vindecare rapida sa aveti!
0
09-08-2017, ora 17:14
alexrod
Nu este medic/terapeut
alexrod
Mulțumesc. Așa sper și eu ca e prima extracție după 15 ani.
0
09-08-2017, ora 23:11
alexrod
Nu este medic/terapeut
alexrod
Dar an o întrebare. Este normal sa fie o gaura destul de mare la locul extracției iar înăuntru pereții sa fie albi? Ms de raspuns
0
10-08-2017, ora 08:38
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna dimineata,
Incercati sa indepartati acea pelicula alba chiar daca va sangera putin.
Gaura este de fapt alveola in care a stat dintele. Se va inchide in 6-8 saptamani.
Multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce doare locul extracției?
  •