Extractie pe infectie

13-09-2018
Catalina8989
Nu este medic/terapeut
Catalina8989
Mi s-a facut un tratament la o radacina, in speranta ca se va putea salva, ca mai apoi sa urmeze o alta lucrare dentara. Dupa mai multe sedinte, radacina a inceput brusc sa doara, am inceput cu calmante (m-a luat durerea fix in weekend), iar luni am mers iar la dentist. A curatat canalul, l-a lasat deschis pana a doua zi, nu s-a drenat nimic, iar in urmatoarea zi a scos radacina. Am avut dureri ingrozitoare la extractie, iar aceste dureri le am si dupa doua zile. Mi-a dat sa iau Augmentin timp de 5 zile, Ketonal la nevoie si probiotice. Acum extractia se vindeca, dar gingia de langa e un pic umflata si pulseaza durerea. Ma doare toata partea stanga si sunt nevoita ca la 8 ore sa iau din nou calmant ca sa rezist. Nu mai stiu ce sa fac. A gresit dentistul ca mi-a scos maseaua in faza acuta a abcesului? Ar trebui sa astept sa termin antibioticul si sa nu ma alertez? A ramas infectia acolo, chiar daca dintele a fost scos? Oricum dupa ce il termin merg la el pentru control...Multumesc!
8 comentarii
0
13-09-2018, ora 19:05
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna seara,
Continuati tratamentul prescris de medic si igienizati locul extractiei.
Multi pacienti evita periajul de teama sangerarii dar in acest fel locul extractiei se suprainfecteaza.
0
13-09-2018, ora 20:31
Catalina8989
Nu este medic/terapeut
Catalina8989
Continui tratamentul si da, incerc sa mentin locul curat. Dupa tratament ma prezint la medic. Multumesc!
0
27-09-2018, ora 10:12
Sorin1991
Nu este medic/terapeut
Sorin1991
Buna ziua. Dupa o saptamana in care nu am putut sa dorm din cauza dureri am fost la dentist. Doamna doctor mi a oferit 2 variante. Sa imi tratez maseaua sau sa o scot.Am ales sa imi extraga maseaua. Problema ca la o ora am inceput sa am frisoane si temperatura. Stiu ca este din cauza infectiei. Intrebarea mea este : Daca am procedat corect alegand extractia sau trebuia sa o tratez, si ce ar trebui sa fac in privinta infectiei? Va multumesc. Precizez ca eu locuiesc in Anglia.
0
27-09-2018, ora 15:37
Dr. Remiș Constantin
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Remiș Constantin
Cred ca e mai bine mereu sa tratati nu sa extrageti, nu?
0
28-09-2018, ora 07:43
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna dimineata,
In general nu se face extractie" la cald" adica atunci cand este infectie in jurul dintelui.
Ar trebui sa urmati un tratament cu antibiotice si antiinflamatorii.
0
28-09-2018, ora 08:58
Sorin1991
Nu este medic/terapeut
Sorin1991
Va multumesc pentru raspunsuri. As mai avea o intrebare, in noaptea imediat urmatoare am inceput sa am frisoane si sa fac temperatura si nici pana acum nu mi a trecut asa ca m am decis sa iau ampicilina de 500 la 6 ore. Eu nu sunt in tara si programarea care am primito de la dentist este pe 18 noiembrie iar cei de la urgenta nu imi pot da tratamente antibiotice. Credeti ca e bine cum procedez sau sa opresc tratamentul si sa astept sa ma vada dentistul?
0
28-09-2018, ora 09:23
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna dimineata,
Trebuie gasita cauza febrei.
Daca dupa administrarea de ampicilina a scazut febra si nu mai aveti frisoane puteti continua cu antibioticul 5 zile.
0
28-09-2018, ora 10:44
Sorin1991
Nu este medic/terapeut
Sorin1991
Va multumesc, putin foarte putin isi cam fac efectul dar sunt doar 2 pastile. Sper sa vad niste rezultate astazi. Va multumesc mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce doare locul extracției?
  •