fasceiita plantara

17-09-2009
claire33
Nu este medic/terapeut
claire33
as dori sa stiu ce trebuie facut in cazul unei fasceiite plantare...am exact simptomele de la aceasta problema..si mi-ar trebuie ceva sfaturi...va multumesc anticipat..
18 comentarii
0
17-09-2009, ora 22:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Fasceita plantara este doar un simptom si nu adevarata cauza a problemei D-voastra.
Prin urmare nu poate exista logic un tratament al fasceitei si un tratament al cauzei ce provoaca fasceita.
Aceasta necesita un diagnostic clinic atent.
Va avertizez: nu acceptati sub nici o forma infiltratiile (injectiile) calcaneene cu cortizon (Diprophos), indiferent cine vi le-ar propune. Efectul este catastrofal si se traduce in rupturi ale tendonului calcanean ("achilean") sau ale aponevrozei plantare.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
18-09-2009, ora 12:26
magda_nimirceag
Nu este medic/terapeut
magda_nimirceag
Buna ziua,
Va rog, domnule doctor M.Uscatu, sa precizati daca un singur consult e suficient pentru un diagnostic corect la o durere de calcai si ce investigatii presupune. Ar trebui sa ma deplasez la Bucuresti la cabinetul dvs. si am nevoie de cateva detalii:program de lucru, localizare cabinet, cost consultatie, radiografii recente etc.
Multumesc.
0
18-09-2009, ora 22:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
In principiu un consult clinic este suficient pentru a elucida cauza unei talalgii, cu exceptia unor afectiuni ce necesita investigatii imagistice suplimentare, care vor fi prescrise strict in momentul consultatiei si efectuate de ortoped in echipa cu radiologul.
Gasiti datele mele de contact cand faceti "click" pe numele meu, aici pe site. Nu-mi permit sa fac aceste detalii publice aici, din considerente ce tin de o publicitate considerata mascata.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
19-09-2009, ora 14:14
claire33
Nu este medic/terapeut
claire33
Multumesc d-lui doctor pt. raspunsul prompt...as dori sa stiu daca una din cauzele care a dus in timp la aceasta fasceita plantara sau o poate agrava este si faptul ca la 1, 60 am o greutate de 95 kg ( obezitate avansata) si sunt o persoana foarte sedentara.As dori sa stiu daca printr-o scadere in greutate si prin inceperea unor exercitii gen stretching, bicicleta statica si purtarea unor branturi rehband speciale pt. probleme fasceita se pot ameliora simptomele.Multumesc anticipat
0
19-09-2009, ora 14:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Desigur ca obezitatea reprezinta 90% din cauza problemei si trebuie rezolvata.
Masurile propuse de D-voastra sunt intr-adevar eficiente, insa trebuie executate corect: nu orice exercitii si orice branturi sunt eficiente.
Problema reala este a adevaratului diagnostic, respectiv gasirea originii problemei. Fasceita este doar un simptom, ca si durerea de cap in meningita (nu tratam niciodata numai durerea de cap.).
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
19-09-2009, ora 15:05
claire33
Nu este medic/terapeut
claire33
va multumesc pt. raspuns...credeti ca mai trebuie ceva investigatii sau analize suplimentare?nu credeti ca principala cauza este obezitatea?spuneti-mi va rog daca trebuie alte investigatii si ce tip...va multumesc
0
19-09-2009, ora 15:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Singura investigatie rezonabila si utila este un consult clinic specializat.
Obezitatea reprezinta cauza principala insa nu singura.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
19-09-2009, ora 15:19
claire33
Nu este medic/terapeut
claire33
multumesc..am gasit un nr. de telefon la fisa dumneavoastra..presupun ca pot suna acolo pentru o programare...dar as dori sa stiu daca va ocupati si de aceste investigatii pentru fasceita...presupun ca la clinica dumneavoastra se pot face investigatiile necesare...as dori un rasouns...multumesc
0
19-09-2009, ora 15:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
va astept cu placere, va programati telefonic.
Asa cum va spuneam, nu este vorba despre investigatii, ci doar despre consultul clinic (consultatia).
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
18-02-2011, ora 16:05
castian
Nu este medic/terapeut
castian
Buna ziua,
Am fost diagnosticat cu fascita plantara in urma unei investigatii recente, cand m-am prezentat la medic acuzand dureri initiale localizate in zona gleznei si nu a calcaiului. Ulterior, au aparut dureri la genunchiul aceluiasi picior iar durerea de la glezna s-a mutat in lateralul calcaiului si nu sub calcai.
De curand am achizitionat incaltaminte speciala destinata persoanelor cu platfus si pronatie excesiva (afectiunile mele) si atunci cand port aceasta incaltaminte, durerea dispare complet.
As dori sa stiu daca imi pot continua antrenamentele pentru maraton (asa cum am mai zis, am achizitionat adidasi speciali de maraton care sunt destinati persoanelor cu pronatie excesiva) avand in vedere ca atunci cand port acesti adidasi nu resimt nici o durere.
Antrenamentele constau in alergarea pe tartan si parcurgerea a 80 km saptamanal insumat pe 5 sedinte de antrenament. - 27 ani, 1.95 m, 94 kg)
(Simptomele dureroase au aparut in urma cu doua saptamani cand incaltat cu talpa subtire, am calcat cu centrul talpii pe o piatra, am simtit ca un carcel in zona degetelor de la picioare, carcel de care nu am mai scapat, am fortat, am facut antrenament cu acest carcel si a doua zi a aparut durerea ffff puternica la calcai)
Multumesc mult,
0
18-02-2011, ora 16:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sincer, nu cred ca aveti platfus, ci mai curand opusul acestuia, adica picior scobit (care este tipic alergatorului, si care determina deseori leziuni ale fasciei plantare).
Fireste, un diagnostic necesita un examen clinic atent si competent.
Pana la elucidarea diagnosticului este bine sa evitati eforturile fizice sportive (poate fi vorba despre diagnostice de gravitate maxima).
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-Picior
0
22-02-2011, ora 11:33
castian
Nu este medic/terapeut
castian
Multumesc mult pentru raspunsul dumneavoastra, se pare ca totusi a fost ceva usor, de patru zile am reluat antrenamentele progresiv, astazi am facut antrenament din nou la capacitate maxima (35 km), nu am resimtit nici o durere nici in timpul antrenamentului si nici dupa! Sanatate maxima!
0
05-03-2013, ora 13:49
alyyna89
Nu este medic/terapeut
alyyna89
Buna, de 6 luni am dureri de calcai cand calc dar abia acum o saptamana am fost la ortoped. Diagnosticul este de fascita plantara. Mi-sa dat sa port niste insertii pt papuci si daca simt ca durerea nu se amelioreaza in 4 sap sa ma duc inapoi si am de ales intre injectii si terapie cu unde soc, care este mai costisitoare. Injectiile am zis ca nu le fac. Intrebarea mea este: Este eficienta terapia cu unde soc?sau exista posibilitatea sa aiba efect temporar? Multumesc anticipat!
0
05-03-2013, ora 14:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Fasceita plantara este doar un simptom (precum durerea de cap in viroza respiratorie) si nu un diagnostic in sine.
Terapia cu unde soc, utilizata in Occident de multi ani, nu are decat un efect simptomatic si sanse minime de succes (5-10%), deoarece face abstractie de cauza fasceitei, adresandu-se numai simptomului.
Intrebarile esentiale sunt altele: ce greutate/inaltime aveti si mai ales cat timp stati in picioare si mergeti pe zi??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
05-03-2013, ora 14:49
alyyna89
Nu este medic/terapeut
alyyna89
Am 1, 70m si 52 kg. Nu mai lucrez de 4 luni, am lucrat 9 luni in picioare 8 ore, durerea a inceput de cand am cumparat o pereche de sandalute fara toc si talpa ff tare si stateam cu ele la lucru. De 4 luni merg cel mult 20 min pe zi, nu pot mai mult.
0
05-03-2013, ora 17:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Ok
Este evident ca incaltamintea fara toc v-a produs suferinta, pe fondul suprasolicitarii fizice (stat exagerat in picioare).
Tocul normal al unei femei europene se situeaza intre 3 si 5 cm, chiar mai mult. Absenta tocului determina, logic, solicitarea exagerata a fasciei plantare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
06-02-2019, ora 21:33
Aureliamargareta
Nu este medic/terapeut
Aureliamargareta
Bună ziua.Mă adresez celor care au cerut informații de mai multa vreme despre fasciita plantara. Cum ați reușit să vă vindecați? Mulțumesc
0
08-02-2019, ora 17:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Este evident ca "tratamentele" mentionate sunt inutile, deoarece eludeaza tocmai cauza problemei:
- infiltratiile sunt total contra-indicate, deoarece pot produce ruptura tendonului calcanean (arhaic, "achilean");
- iradierea cu radiatii Roentgen este nu numai inutila, dar mareste riscul de aparitie al cancerului;
Cauza este efortul excesiv, iar tratamentul consta doar din reducerea drastica a efortului, nimic altceva.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Fasceita plantara

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Fasciita plantara - primul ajutor
  •