Fasciculatii musculare si furnicaturi, posibil scleroza multipla?

05-09-2019
Diana2499
Nu este medic/terapeut
Diana2499
Buna ziua! Am 20 de ani si de ceva timp am niste simptome care ma duc cu gandul la SM sau SLA. Am fasciculatii musculare in tot corpul si furnicaturi, gadilaturi, usoare amorteli, dar in special pe partea dreapta. De asemenea, atunci cand pun presiune pe mana sau picior, tremura. De exemplu daca o incordez sau apas pe ceva, ori le tin in flexie. Ma simt slabita si am pierdut in greutate destul de mult. Vederea este incetosata, in special cu ochiul drept. Prezint si alte simltome care par a fi ne natura ORL. Cum ar fi un mucus in gat de care nu reusssc sa scap, urechi infundate, nas infundat dar nu tot timpul, durere usoara de cap in zona fruntii a ochilor sau in varful capului si a tamplelor. Sunt ragusita mai ales dimineata. Mai prezit si dureri la nivelul cefei pe pattea dreapta, la nivelul minii si piciorului drept, care radiaza uneori pe fesa dreapta sau zona inghinala. Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac si daca este o posibilitate sa fie totusi altceva. Va multmuesc!
23 comentarii
1
05-09-2019, ora 18:41
Georgescu Marian
Nu este medic/terapeut
Georgescu Marian
Buna seara ! Eu spun să faceti un control la medicul ORL si doar după poate o trimite la neurolog. Multă sănătate.
0
02-11-2019, ora 15:10
Ileana Yle
Nu este medic/terapeut
Ileana Yle
Buna Diana, ma intereseaza ce ai mai aflat ? Sunt in aceeasi situatie, poti sa-mi spui te rog ? Am 33 de ani si am niste fasciculatii in tot corpul se vede cu ochii cum se zbate ceva sub piele, nedureros si cand pun mana dispare
0
02-11-2019, ora 16:11
Diana2499
Nu este medic/terapeut
Diana2499
Buna! Nu am mai aflat nimic. Medicul mi-a spus ca este totul pe baza de stres. Si mi-a prescris Vagostabil si MagneB6. Dar nu ma ajuta cu nimic. Trebuia sa fac un emg si inca nu l-am facut. Dar cand voi mai afla detalii, te voi tine la curent
0
02-11-2019, ora 17:20
Ileana Yle
Nu este medic/terapeut
Ileana Yle
Multumesc pt raspuns, am facut multe analize calciu magneziu potasiu dar in limite normale, pe 14 luna asta am o programare la cluj la neurologie pt un EMG cu ac, sa vad ce rezolv deja ma termina psihic fasciculatiile astea e deranjant, si mie mi sa zis ca pe baza de stres anxietate dar nu prea cred, oricum si eu la fel te anunt cand aflu cauza, mersii !
0
02-11-2019, ora 18:21
Diana2499
Nu este medic/terapeut
Diana2499
Cu drag
0
02-02-2020, ora 09:57
Ajutor 112
Nu este medic/terapeut
Ajutor 112
Buna ziua, ati aflat ce aveti ? Am aceas problema !
1
02-02-2020, ora 13:06
Diana2499
Nu este medic/terapeut
Diana2499
Buna ziua! Eu am renuntat in a mai face emg ul cu ac. Am vazit ca in timp simptomele mi s-au ameliorat. Medicul m-a sfatuit atunci sa fac emg ul doar pentru linistea mea. Fiind putin speriata de procedura, nu l-am mai facut. Inca nu stiu exact ce a fost, dar cert este ca fasciculatii inca am, doar ca nu in aceeasi masura. Sfatul meu este sa nu va mai ganditi atat de mult la asta, sa va odihniti, iar problemele poate ca vor disparea. Dar consultati si un medic
0
02-02-2020, ora 17:07
Ajutor 112
Nu este medic/terapeut
Ajutor 112
Buna diana, sa inteleg ca te-ai dat batuta si nu te mai investghezi si ca simptomele au trecut de la sine?
De cat timp esti asa ?
Sint intr o aituatie similara si nu imi mai gasesc liniatea. Daca ma poti ajuta cu niate sfaturi. Multumesc mult
0
02-02-2020, ora 18:15
Diana2499
Nu este medic/terapeut
Diana2499
Eu am ajuns la concluzia ca intr adevar a fost ceva pe fond de stres. Acele simptome au venit dupa o perioada de stres intens. M-am dat batutq in a mqi investiga pentru ca simptomele s-au ameliorat. Duoq cum am mentionqt mai devreme, fasciculatii inca am. Uneori piciorul sau manq se contracta singure, dar o pun pe baza oboselii si a stresului din nou.fiind intr-o perioada de depresie atunci, ma gandeam doar la asta. Te poate afecta foarte mult. Dar dupa ce mi-am reorganizat viata si m-am reintors la treburile mele, am inceput sa uit de ce se intampla si incet, incet, simptomele au devenit aproape insesizabile. Eu sunt studenta la medicina si perioada aceea de stres a fost sesiune. Dupa care a urmat o perioada cand am ramas cumva cu un stres post depresie. Slabisem foarte mult. Iar acum dupa ce mi-am reluat activitatea, dupa vacanta,
0
02-02-2020, ora 18:20
Diana2499
Nu este medic/terapeut
Diana2499
Dupa vacanta, mi-am reluat activitayea la facultate si am incercat sa devin mai puternica, sa ma stresez mai putin si sa fiu mai putin anxioasa. Eu cred ca este si acesta un avantaj. Totusio vizita la medic nu strica niciodata. Un diagnostic corect poate fi stabilit doar de el
0
02-02-2020, ora 18:22
Diana2499
Nu este medic/terapeut
Diana2499
Referitor la momentul cand am inceput sa am simptome, este de vara trecuta.
0
01-03-2020, ora 20:05
Cas079
Nu este medic/terapeut
Cas079
Bună, și eu am simptome asemănătoare, am făcut toate analizele la neurologie - CK, CK-MB, enmg, rmn cerebral, reumatologie endocrinologie, etc. Și toate au ieșit ok. Totuși eu ma simt tot mai rău în ultimele 4-5 luni. Aveți ceva update-uri despre problema?
0
01-03-2020, ora 21:11
Ajutor 112
Nu este medic/terapeut
Ajutor 112
Maine fac rmn cerebral. Sunt tot mai ingtijoratbde la ce am aceste simptome! Si su sunt sub un stres contiinu de f mult timp. Un stres care ma face sa si plang cateodata. Ma consider un barbat pueternic fara frica care a trecut prin multe problrme.dar se pare ca stersul chiar te poate afecta.
0
01-03-2020, ora 21:59
Ajutor 112
Nu este medic/terapeut
Ajutor 112
Posibil boala lyme !
0
05-03-2020, ora 11:53
Ileana Yle
Nu este medic/terapeut
Ileana Yle
Ai reusit sa faci rmn cerebral ? Am aceeasi simtome nu mai stiu unde sa merg, ce analize sa mai fac am facut EMG cu ac dar rezultatu era bun, fasciculatii in tot corpul, pleopa buzele mi se contracta, ma simt tot mai rau, dureri de picioare sub fese mai ales, inghinal sau nu stiu cum sa spun, pe 14 am programare la alt neurolog, as dori sa fac si eu un rmn cerebral, asa ca o iau iar de la capat
0
21-12-2020, ora 22:39
sorinaioanitoaia@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
sorinaioanitoaia@yahoo.com
Buna seara, si eu am
Simptome similare, aveti noutati? Poate fi de la anxietate?
1
27-12-2020, ora 08:32
Ileana Yle
Nu este medic/terapeut
Ileana Yle
Sorina, adica ce simptome ? Fasciculatii musculare ? Eu le am si acum, am renuntat sa mai merg la medici pt ca cheltuiesc o groaza de bani si nici-un diagnostic, le am si acuma fasciculatii, asa mia pus diagnostic medicul neurolog fasciculatii benigne, am facut rmn cerebral si totul ok, muschii mi se zbat in mine ca deja sunt disperata, dar nu mai merg nicaieri... asta e
0
06-04-2022, ora 15:43
Elyela
Nu este medic/terapeut
Elyela
Buna, si eu am simptome similare de 5 luni, ceva nouati, stie cineva de la ce ar putea fi?
0
18-07-2022, ora 22:11
stafie cosmin
Nu este medic/terapeut
stafie cosmin
Eu am de 8 ani și încă caut
0
05-11-2022, ora 08:12
Andre1234
Nu este medic/terapeut
Andre1234
Buna ziua! Ați găsit vreun remediu pentru aceste fasciculatii? Si eu le am de aproximativ 3 sapt. Nu stiu ce anume le-a declanșat. V-ați dozat calciul, magneziul, zincul, fierul? Eu o sa merg luni si sa spun cum am ieșit. Nu m-am mai confruntat cu așa ceva. Nu stiu care ar fi cauza. Va rog sa ne scrieți dacă ați găsit vreun remediu, poate ne ajuta si pe noi. Mulțumesc
0
17-12-2022, ora 19:45
stefania_andreea
Nu este medic/terapeut
stefania_andreea
Buna! si eu am niste fasciculatii usoare in picioare mai ales, si uneori o slăbiciune musculară asa.. a reusit cineva sa descopere cauza acestora? Sa fie chiar din cauza anxietății, a stresului.pt ca eu iau si tratament pt anxietate.
0
27-06-2023, ora 10:55
Lilly of the valley
Nu este medic/terapeut
Lilly of the valley
Investigați și Boala Lyme (Borrelioză) și intoxicația cronică cu mercur (metale grele). Sunt pe grupuri de Facebook destinate acestora (pentru alte simptome, în cazul meu) și am citit de cele scrise de dvs mai sus.
0
11-09-2023, ora 14:39
lucianr1
Nu este medic/terapeut
lucianr1
Ileana, Diana, ati mai facut investigatii? Ati descoperit ceva? Si eu am de cateva luni, diagnosticul e de fasciculatii benigne. Dar am simptomele exact ca ale Ilenei.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.