durere picior si fasciculatii musculare

31-07-2009
vasileo
Nu este medic/terapeut
vasileo
Buna ziua, am mai scris pe acest forum si nu am primit nici un raspus. Problema mea este urmatoarea am de vreo 3 luni durere musculara la picioare mai ales piciorul stang durere care se accentueaza la mers iar in stare de repaus apar fsciculatiile mai ales pe picioare in zona perineului cred (sub scrot) dar si pe restul corpului, a mai aparut si o dificultate la inghitit alimente solide si noaptea scap urina, astea in timp la inceput nu era decat durerea pe picior. Am fost la medic ortoped prima oara si dupa 10 zile de tratament cu diclotard a spus sa merg la neurolog pentru ca aparuse si o durere lombara usoara si nu cumva sa fie o hernie de disc, am facut dupa mai multe incercari prin casa de asigurari un RMN coloana lombara fara substanta de contrast dar pe bani mei deorece nu sunt fonduri, rmn-ul a iesit bine cu mici herni intraspongioase la T12 si L 1 dar dr. neurolog a spus ca nu este nimic bun am intrebat totusi ce am de ma dor picioarele de aproape 2 luni la vremea aia, si cand i-am spus si de fasciculatii a spus ca imi da o trimitere de internare la Elias, am fost, in afara de un control de rutina nu mi s-a facut nimic nu ma internat nimic a spus ca daca vreau sa fac un RMN coloana cervicala si eventual si toracica si mi-a mai dat sa fac niste analize: HIV, -ac anti toxoplasma IGM, -CK-MB -CR, -TGO, - TGP, nu am facut nimic din toate astea pentru ca ma costa foarte mult si nu mi-a dat nimic compensat si nici nu ma internat, eu mai rusinos din fire nu am zis nimic am plecat o vecina din bloc a spus ca stie ea pe cineva la CFR2 si ca ma interneaza acolo, am fost am stat 3 zile pentru vreo 3-4 analize la sange in rest am stat degeaba acolo, bine nu era rea vointa pentru ca acolo nu erau aparate nimic dupa externare domnul dr. mi-a dat sa fac un EMG si ascris pe trimitere in obs. SLA asta ma speriat tare nu ca nu eram eu dinainte dar asta ma ingrozit. Am sunat unde imi spusese dr. dela cfr sa ma duc si acolo abia dupa 20 august puteam face nu am avut rabdare si tot asa prin cineva, am ajuns la spitalul militar de la Balotesti, am crezut ca o sa aibe rabdare dr. de acolo cu mine sa-i explic cum sta treaba dar nu era foarte ocupat chiar si in timp ce imi facea EMG-ul vorbea la telefon cea ce a facut cat timp am stat eu acolo si am stat ceva ptr. ca nu mergea aparatu cand baga acul in mine ai apareau niste interferenta ca acelea cand apropi un tel. mobil de televizor vreo 30 de min. s-a chinuit sa vada ce are cu un coleg cu tot si nu reuseau pana la urma a sunat pe cineva care la inceput sunea ca eu as fi de vina ca as avea nu stiu ce energi prin mine. pana la urma era de la ac eu in acest timp eram foarte speriat (am scapat si urina pe mine ) imi era frica de ce rez. o sa am mi-a spus ca in proportie de 90% nu am aceasta boala si nimic altceva ce as putea avea, am plecat oarecum mai linistit la CFR nu ma puteam intoarce deoarece medicul este in concediu, dar cum durerile musculare nu ma lasa de inecat cu alimente ma inec scap urina am fasciculatii mai ales seara cand stau in pat nu stiam ce sa mai fac si azi am fost sa fac acele analize la sange peste o saptamana ies rezultatele cu care nu stiu daca sa ma intorc la elias pentru ca nu am facut si RMN-ul (din lipsa de bani) nu inteleg chiar nimic nu se mai face gratis nici daca esti internat? am uitat sa spun ca medicul de la CFR mi-a prescris Xanax, midocalm, calmogen, magne b6 pe care le i-au de o sapt, si jumate fara rezultat. Va rog daca poate sa imi raspunda un medic neurolog sa ma sfatuiasca unde sa mai merg, ce sa fac? pot fi toate aceste simptome pe fond psihic asta dupa pastilele pe care mi le-a recomandat de la CFR, ar mai fi cateva simptome pe care le am ca, vederea in ceta din cand in cand nesiguranta in mers deplasarea prin casa mai ale miscarile de intoarcere catre ceva sa in lateral sunt asa rigide, ma scuzati ca am scris asa mult dar macar aici poate ma asculta cineva ca la nici un medic nu am fost lasat sa spun toate astea. Mentionez ca am 33 de ani si jumatate. Va mutumesc.
21 comentarii
0
31-07-2009, ora 19:49
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Buna ziua Vasile,

imi pare rau pt. peripetiile tale. Daca vrei sa fi ascultat de catre un medic du-te la un medic homeopat. Homeopatii asculta pana si doua-trei ore un pacient ca sa afle ce are cu adevarat. Cauza boii tale este legata si cu timiditatea ta prea mare. Un medic homeopat poate sa te vindece cu adevarat si consultatia nu e scumpa.
Ce ai tu nu este deloc grav si este usor vindecabil daca te duci la un homoepat si urmezi tratamentul, asa ca nu-ti face griji. Ce ai tu nu se poata masura cu aparatele doctorilor si nici un neurolog nu te va putea ajuta. O sa-ti dea tot felul de medicamente cu care pana acum nu s-a vindecat nimeni.
Dar daca vrei sa asculti de doctori nu ai decat. Eu iti spun ce iti spun din experienta.
0
31-07-2009, ora 20:28
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Alaturi de terapia pe care o vei alege si care te va ajuta sa te vindeci, iti recomand si Sacroterapie (terapia prin rugaciune si post), perfecta in aceasta perioada a postului Adormirii Maicii Domnului!

Numai Bine si insanatosire grabnica;)
0
31-07-2009, ora 23:49
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Da, buna idee Nick !
Este cel mai ieftin si simplu remediu de fapt... si care aduce si cele mai multe foloase.
Dar vara e greu sa faci post adevarat, cel mai bine este toamna... sau primavara.
0
01-08-2009, ora 14:05
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
In sfarsit, suntem de acord, minune ;)))) :))))
Postul se tine atunci cand randuieste biserica, nu in functie de anotimpuri, chefuri etc. ca vrea cineva sa tina si in afara posturilor mari, este altceva, f bine ;)
0
01-08-2009, ora 14:25
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Da, Nick draga, sunt de acord cu tine in multe lucruri. Aici ne referim insa fiecare la doua moduri diferite de post.
Eu ma refer la un post negru riguros de 40 de zile consecutiv fara nici un pic de mancare solida si bineinteles insotit de rugaciune si incredere. Cu altfel de posturi in afara de acesta nu am putut ajuta pe nimeni. Si nici pe mine...Iar astfel de posturi nu se pot face decat primavara sau toamna...
Poate ca ajuta si altfel de posturi insa acesta etse postul adevarat cu privire la alimentatie, care bineinteles datorita comoditatii oamenilor s-a stricat intre timp.
Fa la primavara si sa vezi cum iti dispar toate problemele, , , dar trebuie stiut mai multe, ce sa bei, etc.

Salut
0
01-08-2009, ora 15:57
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Privarea de alimente fara privarea de la a face pacate este egala cu multimea vida! pe degeaba tine cineva post negru daca in acest timp face pacate;)

Salut,
NICK:)
0
01-08-2009, ora 20:33
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Da, asa e, dar eu inca nu am pomenit de pacate...
0
02-08-2009, ora 13:17
vasileo
Nu este medic/terapeut
vasileo
eu am cerut parerea unui medic, deoarece problema mea este serioasa am dureri care nu cred ca au nici -o legatura cu postu sau cu alimentatia asa ca va rog frumos daca aveti ceva de disputat intre voi incercati pe alte forumuri nu cele medicale, nu vad in ce masura raspundeti voi? aveti vreo competenta?
0
02-08-2009, ora 18:25
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Domnule vasileo, la inceput ati precizat clar ca ati mai scris pe acest forum si nu ati primit rsp...valoarea nu tine cont de studii, poti sa cunosti mai multe decat un medic cu facultate, asa ca va rog frumos...
Postul si alimentatia au mare legatura cu partea medicala. Ceea ce mananca un om in 7 ani ii modifica total expresia genica, comportamentala, si fiziologica. Durerile somatice in special apar si din cauza unei alimentatii incorecte...
Nu mai cereti sfaturi pe forumuri, duceti-va la medici COMPETENTI, cum ar fi un medic internist/neurolog!
Schimbati-va atitudinea aceasta ca nu va duce la nimic bun...


Toate cele bune si multa sanatate;)
0
08-09-2009, ora 12:44
mihaela 38
Nu este medic/terapeut
mihaela 38
pentru vasileo:si eu am fasciculatii la ambele picioare, dar eu sunt cu ele in urma unei operatii la coloana.boala se numeste, am auzit, polineuropatie si timp de un an de la operatie nu a stiut nimeni ce am pana acum doua saptamani.Trebuie urgent RMN pentru dureri si un neurolog bun pentru fasciculatii.Cu RMN-ul te duci la neurochirurg sa-l citeasca.Pentru fasciculaii se face cu totul alt tratament decat cel pe care-l faci tu.Nu sunt pe baza psihica, stiu din experienta mea, ci neurologica!
0
16-09-2009, ora 17:40
Lucie_sb
Nu este medic/terapeut
Lucie_sb
tot pt Vasileo!

Draga Mihaela 38, da-mi voie sa te contrazic.fasciculatiile pot fi si de la stres si-n acest caz ele se numesc fasciculatii benigne.In acest caz se trateaza cu calmante si cure repetate si alternative cu Magneziu si Calciu.
In cazul tau, Vasileo, observ ca nu-i vorba doar de fasciculatii asa ca, sfatul meu, este sa te adresezi unui medic neurog ff bun dintr-o clinica universitara. Nu vreau sa te sperii dar trebuie sa iei f in serios aceste acuze. Personal nu cred c-ar fi vorba de SLA pentru ca aceasta maladie apare de obicei la vaste mai mari. Pana ce vei reusi sa te investighezi corect si complet e bine sa-ti duci viata normal(mancat bine, odina, relaxare si gestionarea mai buna a stresului°. Preocuparea excesiva pt boala nu -ti va aduce nimic bun. Iti doresc multa sanatate! Te astept cu vesti bune.
0
13-02-2011, ora 18:08
flav
Nu este medic/terapeut
flav
buna am 40 ani si sunt nascuta de 10 zile si prin 2008 am fost operta de hernie de disc pe piciorul drept si acum si man momentul acutal am o durere din colana si pleaca pe piciorul drep spuneti va rog un tratament va multumesc larevedere
1
15-06-2011, ora 18:59
SorinB
Nu este medic/terapeut
SorinB
Pt vasileo: Problemele tale ar putea fi foarte bine si pe baza infectioasa - Boala Lyme. Citeste pe net ce gasesti despre boala, exista si un site romanesc f bun si fa-ti eventual un set de analize pentru Borellia.
1
12-07-2011, ora 11:35
carmencitabo
Nu este medic/terapeut
carmencitabo
Pt Vasileo: mergeti sa va faceti si analizele pt chlamydia, gonoree etc...o banala chlamydia netratata poate da simptome asemanatoare, dureri lombare, musculare, artrita samd...sanatate multa
0
17-09-2011, ora 08:20
emiliap
Nu este medic/terapeut
emiliap
Buna
Am 46 de ani si o operatie de hernie de disc L4-L5 acum 6 ani. Senzatia de amorteala in picioare nu a disparut niciodata. In ultimile 2 luni, au aparut si dureri care radiaza din sold pe picior, din ce in ce mai mari si senzatii de amorteala pe ambele picioare. Durerile sunt din ce in ce mai mari si in prezent schiopatez usor din cauza piciorului drept. Am facut un rmn care nu arata obturatii ale nervului cu doar fibroze pe vechea operatie. Medicul neurolog, dupa ce s a uitat pe rmn, fara alt consult, mi a spus ca nu i se par ca simtomele relatate de mine ar avea drept cauza leziuni ale coloanei, dar sa iau in continuare antiinflamatoare, milgama etc. Mentionez ca am " abonament " la astfel de medicament, si sincer nu le mai suport.
Mi a mai recomandat sa fac un emg.
Spuneti mi va rog ce presupune un emg, daca o astfel de analiza poate indica un diagnostic si un tratament care sa ma scape de astfel de senzatii neplacute.
Multumesc
0
17-09-2011, ora 11:17
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Nu spui de ce sex esti. Asta este foarte important.
- Daca esti femeie, mai mult ca sigur ca durerile si inflamatia vin de la o infectie vaginala.
Chiar daca ti se pare ciudat, o infectie cu e-coli, enterococ sau streptococ, dau astfel de manifestari cand infectia este de ceva vreme, adica s-a cronicizat.
Pentru asta ar trebui sa iti faci - analiza de secretie vaginala cu antibiograma.
Nu face tratament fara sa ai antibiograma ca bacteriile astea sunt rezistente la multe antibiotice. In antibiograma o sa iti scrie la ce antibiotic este sensibila bacteria si deci cu ce sa te tratezi.
- Acum si pentru barbati si pentru femei astfel de durere mai poate fi de la o infectie urinara, o sinuzita sau o carie - poate la o masea fara nerv sau sub o lucrare mai veche. Posibil sa fie mai multe cauze odata.
Penrtu asta, ar trebui facute :
- urocultura cu antibiograma
- exudat nazal cu antibiograma
- control stomatologicVorbeste cu medicul de familie, poate iti da trimiteri.
0
17-09-2011, ora 13:42
emiliap
Nu este medic/terapeut
emiliap
Multumesc foarte mult de sfat;
Sunt femeie, si voi merge sa mi fac si analizele pe care le ati sugerat.
0
20-03-2018, ora 16:12
florin berdila
Nu este medic/terapeut
florin berdila
Domnilor un raspuns mar ajuta fiarte mult am dureru de muschi anteriori ai coapselor la ambele picioare nu mereu parca numai cand ma gandesc la durere am facut rmn a iesit protuzi discale fara conflicte disco radiculare am fost la neurolog ma supus la unele investigati la urma mia spus ca nui nimic din partea neurologiei ma trimis sa fac electromiografie mia dat 10 zile de tratament cu Naldorex in urma pastilelor ma mai lasat parca durerile mau mam dat cu unguient Perskindol gel ce sa fie synt si o persoana care sunt fricoasa ma sperie, sunt pe stres ce sa am va rog pentru Dymnezeu ajutatima
0
20-03-2018, ora 16:14
florin berdila
Nu este medic/terapeut
florin berdila
A zis doamna doctor neurolog sa fac electrimiografie sa vedem cum iese apoi imi va da yn set de analize ce analize ar trebui facute
0
20-05-2018, ora 20:05
Ionutbby
Nu este medic/terapeut
Ionutbby
Salut, de vreo 3 ani de zile am fasciculatii in ambele gambe, problemele mine este ca sunt continue adică de 3ani nu se opresc deloc după multe analize și bani cheltuiți, după diagnostice date de medici incompetenți cu ar fi polineuropatie cronica demielinizanta și etc...tratamente aiurea și emg Uri făcute aiurea am ajuns la domnul doctor beșleagă care mi a spus ca neurologic nu am absolut nimic dar nici măcar dansul nu m a lămurit de ce nu se opresc niciodată fasciculatiile a zis sa nu le bag in seama dar câteodată sunt f deranjante ( am scris ce m i s a întâmplat pt ca lafel de disperat am fost și eu și plin de gânduri negre... răbdare și căutați medici competenti asta ca sa nu va îmbolnăviți psihic )
0
26-09-2019, ora 15:10
Diana2499
Nu este medic/terapeut
Diana2499
Buna ziua! Ati descoperit care era cauza acelor simptome?Am si eu unele asemanatoare si ma gandesc tot la SLA.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: