fasciita plantara

05-01-2007
briter
Nu este medic/terapeut
briter
ce pot face in cazul unei fasciite plantare rebele care nu-mi permite deplasarea pe distante mai mari de 1 km, imediat dupa parcurgerea acestei distante apar dureri si senzatia de os rupt si imposibilitatea de a calca pe picioare.
3 comentarii
0
21-02-2007, ora 00:00
dimitriu bogdan
Identitate neconfirmată
dimitriu bogdan
trebuie sa fii sigura ca e fasciita plantara.
fa-ti o amprenta plantara, este posibil sa ai piciorul scobit prin contractura dorsala si laxitate plantara - de aici senzatia de picior rupt.
Va trebui sa porti taloneti special confectionati. Puneti la frigider o sticla de 0, 5 cu apa iar cind vii acasa ruleaza piciorul pe ea. te vei simti mai bine.
repet, cred ca ai nevoie de taloneti facuti cu cap.
0
06-02-2019, ora 20:54
Aureliamargareta
Nu este medic/terapeut
Aureliamargareta
Bună ziua.Doresc sa știu cei care sau confruntat cu dureri acute în talpa Cum au rezolvat problema? Mulțumesc
0
06-02-2019, ora 22:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Fasceita (aponevrozita) plantara este doar un simptom al supra-solicitarii mecanice a aponevrozei (fasciei).
Cauzele sunt exclusiv mecanice: greutate excesiva, efort exagerat, incaltaminte inadecvata, forma particulara a piciorului.
Prin urmare, logic, solutiile terapeutice se rezuma la tratarea cauzelor si in nici un caz nu vizeaza efectul (durerea calcaneana plantara).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.