Febra dupa pastile (a avut si infarct, pneumonie)

36 comentarii 1 2
0
20-07-2009, ora 09:44
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Dava draga: bineinteles ca aici se refera la substante chimice artificiale ca cele introduse in medicamente... daca e s-o luam in detaliu ca tine ar trebui sa mai precizam ica multe: organice, etc...
La 4 ani un copil intelege ce spun...
0
20-07-2009, ora 10:50
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Aici avem un caz mai mult decat evident, pe care un medic si catva iubitori de medici inca un intelge, desi este mai mult decat clar daca se citeste cu atentie:

Fata pacientului scrie:
"Deja era totul ok si-a revenit foarte bine. Cind a venit acasa medicul de familie i-a prescris pastilele Spironolactona, Teaodard. pentru bronsita. Dupa ce a luat pastilele astea peste citeva ore i s-a didicat febra la 38."

Sa retinem :
1. "dupa cateva ore " "i s-a ridicat febra "

"Dupa 5 zile citesc pe net, ca Spironolactona face reactii si Teodard nu se dau la persoanele care au avut recent infarct."

2. Teodardul nu se da-u la persoane care au facut infarct.

3. Spironolactona asa cum scrie pe net si pe hartia insotitoare, face FEBRA !

Deci pacientului i se da un medicament evident gresit si inca unul dupa care dupa cateva ore face febra, lucru care scrie si pe hartia insotitoare.

Oare cine nu are habar in acest caz foarte clar, DOCTORII sau EU ?
Credeti ca daca va gasiti mai multi care sa ma atacati puteti sterge de aici greselile evidente pe care le ignorati si care sunt evidente ?

Fica pacientului si-a dat seama singura si fara facultate de medicina de greseala facuta de primul doctor si a relatat foarte clar ca febra a aparut de abia de cand pacientul a inceput sa ia medicamentele.

In acelasi timp un medic de urgenta (emergency) de aici sustine mai sus ca "este exclus ca acest medicament sa faca febra", in timp ce tocmai acest lucru scrie pe hartia insotitoare iar pacientul a declarat
ca febra a venit doar la cateva ore dupa admistrarea acestui medicament, in timp ce al doilea era evient gresit. Evident ca atat primul doctor cat si emergecy nu ai au citit nicodata cu atentie hartia insotitoare cu atat mai putin sa ia in consideratie afectiuninle majore pe care le are pacientul, la care sunt implicate rinichii, inima si plamanii !

Concluzia: un medic in general nu stie niciodata exact ce efecte au medicamentele pe care le dau, cu atat mai putin cand se dau mai multe deodata si nici nu este in stare sa recunoasca ca medicamentele pot fi cauza simptomelor noi creeate dupa administrarea lor.

In afara de asta majoritatea medicilor nu sunt in stare sa-si recunoasca greselile.. este omenesc.
0
20-07-2009, ora 14:12
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Scarface,

Eu sunt intru totul de acord cu tine in ceea ce priveste sistemul sanitar dezastruos. Sunt de asemenea si medici extraordinar de incompetenti, ca na, orice padure (adica spital) are uscaturile ei, adica medici care isi doresc doar bani, muncesc doar pt bani, sunt foarte infatuati, iti iau plicul cu bani din mana si te trateaza execrabil etc...ai perfecta dreptate si stiu f bine ce vb cu atat mai mult cu cat timp de mai bine de 1 an am fost la toate spitalele importante din Bucuresti din cauza unei probleme si toti medicii...doar unul a fost in stare sa ma diagnosticheze!
De asemenea, nu am dreptul sa vb dsp o persoana pe care nu o cunosc, dar iti amintesc ca tu singur ai spus dsp mine ca nu stiu nimic, de unde oare? Ma cunosti? Te-ai bazat doar pe afirmatia mea perfect rationala cum ca cel mai bun tratament pt echimoze si alergii este cel de evitare a acestora, si am spus acest rationament pt ca este cel mai sigur si cel mai convenabil...masurile profilactice sunt cele mai bune...de ce sa te imbolnavesti si sa tratezi cand poti sa impiedici aparitia unei patologii?!!!
.

In rest, no comment!
0
20-07-2009, ora 15:56
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Salut Nick, eu nu am spus mai sus ca "nu sti nimic".
Singurul lucru ce l-am scris ca raspuns la riposta ta, care se adresa persoanei mele si nu la ceea am scris se poate vedea sus si a fost: "Insa e normal ca cei mai multi - ca si tine probabil - inca sa fie in rezonanta puternica cu este sistem medical dezastruos"
Asa cum ai scris tu a denotat faptul ca ii ei aparerea lui emergency co si de aceea am scris "probabil"
- "in rezonanta".
Nu stiu daca ne-am mai "intalnit" in alt posting... ca Vielen Danka ca mai pomensti ceva care nu am timp sa verfic acum unde am mai scri impreuna, insa daca ai o alta parere decat mine spune-o ca nu te opreste nimeni, insa inceteaza sa mai faci profile psiholgice despre mine pt. alti membri din forum.

Daca te consideri cumva atacat personal sa ma scuzi, nu a fost si nici nu este intentia mea.
Internetul nu are voce si nici intonatie iar eu nu am timp sa scriu ca un ingeras...
Nu am nimic impotriva nimanui, imi dau doar cu pararea personala- indiferent de cat de buna, gresita sau realista este - la fel de cum isi dau si altii.

Ma bucur pt. tine ca ti-ai dat si tu seama de aceste sistem medical dezastruos, caci este primul pas pentru o eventuala sansa de vindecare sau ajutor.
Si uite, daca tu sau altul spune ceva pe care eu cunosc ca fiind gresit o sa-mi spun probabil parerea, de aceea sa nu te superi pe mine daca am o alta parere in anumite sau multe cazuri...sau daca o spun ceva mai direct... sper ca ma intelegi.

Te salut,
Scarface
0
20-07-2009, ora 17:59
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
NU am fost suparat pe tine, nu sunt si nici nu voi fi, stai linistit, din contra, intr-un fel sau altul iti admir curajul si altruismul...ma bucur ca ajuti oamenii neconditionat si acest fapt spune multe dsp o persoana. In rest, no comment!

Multa sanatate, putere si Dumnezeu sa te binecuvanteze!
P.S. Imi cer scuze daca am facut vreo aluzie cu caracter jignitor; nu-mi mai sta in caracter sa jignesc oamenii, chiar daca ei apeleaza la aceasta forma de.cu mine, asta este, dar nu-i cazul tau!

Toate cele bune,
N I C K ;)
0
20-07-2009, ora 23:36
Emergency_ICU
Nu este medic/terapeut
Emergency_ICU
Multumiri lui dava si N I C K pentru interventie!

N I C K - ai perfecta dreptate, asa este cum ai zis, totusi am realizat destul de tarziu si aveam o oarecare speranta.

Imi aduc aminte de pacientii mei trimis la psihiatrie. unde bolnavul vorbea vorbea si vorbea... stia totul mai bine decat noi, mereu avea o replica, mereau avea dreptate. insa aveau si lipsuri, subtilitatea lipsea cu desavarsire.

Dar TU cum ai demonstart in trecut, stii sa citesti printre randuri. cred ca l-ai prins si acest mesaj din mers!
Adaugă un comentariu / răspuns
36 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.