fetita de 8 luni cu ganglion la ceafa, partea dreapta

06-10-2008
bico25may
Nu este medic/terapeut
bico25may
Buna ziua, am o fetita de 8 luni si i-am depistat un ganglion la ceafa partea dreapta. Am inteles ca nu sunt motive de ingrijorare, ca trec, se retrag fara tratament, insa cum as putea sa nu fiu ingrijorata.Ce sa fac?? Ce ma sfatuiti?? Medicul pediatru al fetitei a zis ca se va retrage, insa am nevoie de ceva mai cert, adica sa fiu sigura ca nu e motiv de ingrijorare. Multumesc anticipat pentu colaborare
5 comentarii
0
07-10-2008, ora 00:00
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
mergi la un cabinet particular de pediatrie. Nu strica sa auzi o confirmare sau mai stii, o alta parere ! Daca cele 2 pareri nu coincid si nu se pun in acord nici macar asupra originii acelei umflaturi, trebuie sa ceri sfatul celui de-al treilea pediatru. A treia parere, coincide de cele mai multe ori cu una din cele anterioare.Si cum e vorba d copil, merita efortul!cu bine
0
09-10-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Daca persista mai mult de doua-trei saptamani si depaseste 1 cm diametru, puteti sa-i faceti o hemoleucograma si probele inflamatorii. La copil, adenopatiile post-virale sunt frecvente si, pe langa cele de mai sus, se pot face anticorpi pentru Toxoplasma sau virus citomegalic sau virus Epstein-Barr dar cel mai probabil poate aparea datorita unei leziuni minore a pielii capului (reactiv).
0
13-10-2008, ora 00:00
anishoara26
Nu este medic/terapeut
anishoara26
buna
si fetita mea de 10 luni are iar cand o ating i se inroseste putin si se cunosc vinisoare pe el.As vrea sa stiu daca si la tine se intampla la fel
0
14-10-2008, ora 00:00
bico25may
Nu este medic/terapeut
bico25may
nu anisoara26, la fetita mea nu se roseste si nici nu se cunosc vinisoare
0
30-03-2009, ora 22:07
mirelaa32
Nu este medic/terapeut
mirelaa32
buna si fetita mea de 5 luni are niste mici umflaturi la ceafa si la stinga si la dreapta.Am intrebat med.pediatru si mi-a spus ca nu este nici o problema.multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Evaluarea sugarului de două luni
  • Evaluarea sugarului de trei luni
  • Evaluarea sugarului de patru luni
  • Evaluarea sugarului de cinci luni
  • Evaluarea sugarului de șase luni
  • Evaluarea sugarului de șapte luni
  • Evaluarea sugarului de opt luni
  • Evaluarea sugarului de nouă luni
  •