Fistula instabila

02-11-2017
marian43
Nu este medic/terapeut
marian43
Buna ziua,

Am mers de urgenta weekendul trecut la un medic stomatolog pentru tratamentul unui abces aparut la radacina unui incisiv lateral din partea superioara unde deja aveam o obturatie de canal. Mi s-a prescris antibiotic + mi s-a efectuat o cale de drenaj pentru infectie si mi s-a comunicat ca abcesul e deja fistula.

Abcesul s-a retras foarte rapid, insa dupa 2 zile, tot recidiveaza, iau antibioticul, merg la somn, dispare, iau antibioticul dimineata si reapare. Nu e dureros deloc, nici macar la apasare, insa imi e teama sa nu fi obturat canalul de drenaj cu mancare intr-un moment in care nu am fost atent (fiind vorba de un dinte foarte important in masticatie).

Sa merg iar de urgenta sau sa astept pana marti (cand am urmatoarea programare)? Tratamentul prescris e respectat cu strictete.

Va multumesc :)
2 comentarii
1
02-11-2017, ora 12:54
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,

In aceasta situatie este indicat retratamentul endodontic, doar asa va disparea fistula.
Asteptati pana la sedinta urmatoare.
Fistula nu se obtureaza in timpul masticatiei, orificiul de deschidere este foarte mic, nu pot patrunde alimente.
O igiena stricta este binevenita.

Multa sanatate.
0
02-11-2017, ora 20:53
marian43
Nu este medic/terapeut
marian43
Stiu de tratament, eram putin speriat de frecventa reaparitiei fistulei si credeam ca e cauzata de neglijenta mea la masticatie.

Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: