Fisuri dentare

03-11-2010
Alexandra Done
Nu este medic/terapeut
Alexandra Done
Buna ziua! Am 20 de ani, am observat ca in urma cu doua zile mi-a aparut la dintii din fata fisuri, parca s-ar sfarma dintii! Din ce motiv si ce as putea face! Astept raspuns! Va multumesc anticipat!
4 comentarii
0
03-11-2010, ora 14:37
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Acum 2 zile le-ati obs sau au aparut.fara a vedea este greu de spus, dar tind sa cred ca nu este nimic grav, asta daca observati niste dungi, linii fine in smalt. Daca se si desprinde sructura dentara...aunci se schimba situatia.
0
03-11-2010, ora 16:22
Alexandra Done
Nu este medic/terapeut
Alexandra Done
In urma cu doua zile au aparut, exact ca in descrierea dumneavoastra sunt niste dungi, linii fine in smalt. Deocamdata nu s-au desprins din structura dentara, totusi ma ingrijoreaza si as vrea sa urmez un tratament daca exista pentru a nu se ajunge acolo...Astept raspunsul dumneavoastra!
0
03-11-2010, ora 16:42
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Evitati bauturile si alimentele foarte reci si foarte fierbinti. Si, mai ales, evitati consumarea lor una dupa alta. Temperaturile extreme in contact cu dintii pot determina aparitia acestor fisuri.

Va scrisniti dintii (ziua sau noaptea)? Ar putea fi o cauza. Se poate face o gutiera de protectie pe care s-o purtati noaptea.

Daca dintii devin si sensibili in urma aparitiei acestor fisuri atunci e de preferat sa folositi o pasta de dinti desensibilizanta (sensodyne in ambalaj rosu, de exemplu).

Sper ca NU deschideti dopuri de sticle cu dintii!!!

Tratament pt fisurile deja aparute nu exista.
0
03-11-2010, ora 19:48
Alexandra Done
Nu este medic/terapeut
Alexandra Done
Voi urma sfaturile dumneavoastra! Multumesc inca o data si toate cele bune!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cariile dentare
  • Eroziunea dinților
  • Urgentele dentare - primul ajutor
  • Periuța de dinți manuală
  • Albirea dinților acasă
  • Obiceiuri care afectează dantura
  • Dinții antimicrobieni printați 3D
  •