Flecma in gat

24-06-2015
Lazar Cornel
Nu este medic/terapeut
Lazar Cornel
Buna seara, am si eu o problema in zona gatului, s-a format un mucus de care nu pot scapa in nici un fel de el...( am fost la sala de fitness, timp de o luna si acolo am racit, prima oara a venit cu o tuse iar dupa am inceput sa simt si acest mucus in gat) idee e ca am fost la doctorul de fam. si i-am explicat tot si am luat 2 feluri de antibiotic ultimul fiind ciprinol + ( niste pastilute micute, albe de gat care trebuia sa le iau de 3 ori pe zi ), atunci cand tusesc sau cand imi vine sa rad ma inec pur si simplu si nu mai pot respira pret de cateva secunde. mai am momente cand intru si in panica, imi puteti da un spat legat de medicamente sau ceva leacuri babesti
? Imi momentul de fata nu mai sunt racit, dar tot am acea flecma in gat.

Am facut si o radiografie la plamani, si mi-a iesit bine
inafara de antibiotice am mai lut, picaturi de nas(pinason, parca sa zic) acum iau tantum verde, sirop de patlagina si sirop de brad.
3 comentarii
0
24-06-2015, ora 06:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
citest ce am scris pe forum despre refuxul gasro-esofagian si cum afecteaza el faringele
cieste pe google despre alimentele producatoare de Mucus si nu le mai consumi
0
24-06-2015, ora 08:15
Lazar Cornel
Nu este medic/terapeut
Lazar Cornel
ok multumesc mult pentru ajutor ;) !
0
20-09-2018, ora 01:12
raikoalfa
Nu este medic/terapeut
raikoalfa
Tratament mucus:
Deparazitare !! plus dieta echilibrata, fara carne de porc( de preferat).
Incercati alimente bogate in proteine. Eu personal, mănânc batoane proteice...nu știu dacă au vreo legatura. Dar sunt bune la gust :)))

Adăugați 2, 3 lingurițe semințe de in, plus 2, 3 bucăți cuisoare. Total max 8 lei.

Din când în când 5% linguriță sare. Care ghiciți ce, sarea este chiar utila pentru organism, doar sa nu abuzam de ea.

La fel tot din când în când, 20% linguriță bicarbonat de sodiu.

Curățați și limba cu o lingurita, după ce va spălați pe dinți.


Era sa uit, și fructe - mere, banane din când în când nectarine.
Cred că portocalele nu sunt indicate.( N-am mai mâncat de vreo 2 luni)

Am avut mucus vreo 15 ani..am scăpat de el complet.

Deparazitarea eu am făcut-o în 2 cure. Căutați pe google info referitoare la medicamentele pt deparazitare, vedeți că sunt toxice pentru ficat, sugerez sa nu abuzați de ele. Sa nu uitați de Liv52 DS.
Tratamentul nu este mai scump de 20 lei.

In cazul in care aveți stafilococ auriu nazal, folosiți Mupirocina! Nu se mai găsește în România, desigur.
In jur de 25 E

Daca o dată cu mucusul aveți și sintome gen, roșeața in obraji, pometi, nas folosiți crema Metrocreme plus Ivermectin 2/bobite pe zi( se găsește la petshop)
Metrocreme - cam 60 lei
Ivermectin -2 lei bobita - propun 20 boabe. 40 lei


Consum alcol( ocazional, gen weekend), sunt și fumator.
Have fun !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.