Flegma cu sange

04-11-2016
KlauJessy
Nu este medic/terapeut
KlauJessy
Buna ziua. Sunt Claudia 33 ani fumatoare. Acum o luna am fost intervenita pt colecistectomie laparoscopica. A treia zi de la operatie respiram foarte greu si cu dureri si am fost la urgenta. Mi s-a realizat o radiografie pulmonara si una toracica. Diagnostic rx torax cu neumoperitoneu restul fara alteratii. Doctorul mi-a spus ca este din cauza aerului introdus in abdomen in timpul operatiei care imi presioneaza plamanii si ca in timp voi putea respira normal. Intradevar acum dupa o luna respir normal mai am unele momente cand simt ca ma astup dar trecatoare. Problema este ca i-am spus si doctorului din urgenta si medicului de familie ca mereu simt o flegma in gat si nevoia sa tusesc sa o scot si mi-au spus ca din cauza intubatiei la anestezie. Zilnic mi se intampla de cateva ori sa scuip o flegma rotunda densa de culoare a mucusului spre gri. Dar azi dimineata cand am scuipat flegma era cu un cheag de sange rosu inchis. Acum nu stiu daca are legatura dar de un timp simt dureri in capul pieptului in fata ce radiaza in spate dar doctorul de familie spune ca e stomacul cum am reflux. Nu am dat mare importanta durerilor stiind ca plamanii nu dor dar astazi durerile parca s-au accentuat si cu usturimi in spate in zona plamanilor. Este o durere ce nu se accentueaza cu respiratia profunda. Mentionez ca acum doua zile am avut o durere foarte mare de cap si am sangerat puti n pe nara dreapta. Acum intrebarea mea este acea expectoratie cu sange poate fi din cauza ca am sangerat nazal sau am ceva la plamani am fost afectata dupa intubatie? V-as multumi din suflet pentru orice raspuns din partea unui profesional dar si al altor persoane ce au trecut prin aceasta situatie. Nu stiu ce sa fac daca sa fac din nou radiografie sa ma radiez iar cum am facuto acum o luna. Va multumesc anticipat.
1 comentarii
0
29-07-2019, ora 20:51
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Sângele poate fi de la acel epistaxis (sângerare nazală), dar dacă durerea toracică persistă sau devine mai intensă mergeți la un medic pneumolog pentru investigații suplimentare (radiografie, poate chiar angioCT). O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.