Formatiune inlocuitoare de spatiu

09-02-2015
miagaia
Nu este medic/terapeut
miagaia
Am 23 de ani si m-am trezit cu o umflatuta pe antebratul stang in urma cu cel mult 10 zile. Am fost la doctor si mi-a recomandat un IRM 3 TESLA la care am obtinut urmatorul rezultat : In compartimentul anteromeridian al bratului stang se evidentiaza o formatiune inlocuitoare de spatiu, cu diametre axiale maxime de 19/25 mm, diametru craniocaudal de 60 mm, polilobulata, poliseptata, aparent net delimitata, intens gadolinofila. Formatiunea descrisa se dezvolta in tesutul adipos dintre muschiul biceps brahial anterior de care este net delimitata si triceps brahial posterior- fata de care nu prezinta plan de clivaj, se extinde pana la nivelul planului cutanat, exercita efect de masa asupra pachetului vascular brahial de care este net delimitata prin tesut adipos, vine in raport ventral cu vena basilica si este bordata de infiltrat interstitial.Cranial de formatiunea descrisa se evidentiaza o alta imagine cu aceleasi caractere, cu diametre de 5/9/15 mm, omogena, net delimitata, tangenta la vena basilica la 11 mm cranial de prima formatiune descrisa. Segmente osoase din campul de examinare cu morfologie si semnal in limite normale.
Mentionez ca zona in care mi-a aparut umflatura am obiceiul sa o sprijin pe genunchi, in aceasta sesiune de examene fiind chiar mult solicitata. Tot in aceasta perioada am ajutat o colega de facultate sa se mute carand multe bagaje. Va rog din inima sa-mi dati si mie un sfat pentru ca nu stiu ce sa fac. Sa ma operez, sa consult un imunolog, sau un endocrinolog, sau un reumatolog. Chiar nu stiu ce sa fac.
Multumesc mult, mult de tot.
2 comentarii
0
09-02-2015, ora 20:56
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
ar trebui sa mergeti la un chirurg foarte experimentat in chirurgia mainii (deobicei in romania chirurgi plasticieni) sa-i cereti parerea.
0
17-02-2015, ora 07:21
miagaia
Nu este medic/terapeut
miagaia
Am fost internata la spitalul Bagdasar la chirurgie plastica si m-am operat. Doctorul a extras trei "formatiuni" de diferite marimi. Unul era cat un bob de mazare.Dupa parerea dl. doctor ar fi vorba de niste ganglioni. Dl. doctor crede ca as avea o infectie de la pisici. Acum astept cu sufletul la gura rezultatul anatomopatologic. Nu stiu daca am facut bine ca am scos acesti ganglioni si ma gandesc cu groaza daca nu cumva este vorba de o alta boala ca de ex hodkin, sau o boala de sange :(
Multumesc din suflet pentru raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: